22 EYLÜL 2020 SALI

GÖZÜ PETROL VE DOLAR BÜRÜMÜŞ KÜRESEL GÜÇLER İNSANLIĞI KATLETSE DE ŞİİRLE DİRENİP KALPLERİ YEŞERTECEĞİZ

Venezuela Türkiye Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği görevini yürüten şair Dannybal Reyes Umbria; “Dünyanın gözü sadece petrolü ve dolarları görüyor. Bunun için de çekinmeden öldürüyor. Fakat şiir onlar ne yaparsa yapsın insanın kalbini yeşertmeye ve güzel günler getirmeye aday” dedi.


GÖZÜ PETROL VE DOLAR BÜRÜMÜŞ KÜRESEL GÜÇLER İNSANLIĞI KATLETSE DE ŞİİRLE DİRENİP KALPLERİ YEŞERTECEĞİZ

Gülden AĞ

Pera Müzesi Beyoğlu'nda gerçekleşen 11. Şiir ve Edebiyat Festivalinin ilk gününe yerli ve yabancı bir çok şair katıldı. Filistinli, Ukraynalı, Macar, Venezuelalı ve Türk şairler şiirleri ile unutulmaz bir akşam yaşattı. Venezuela Türkiye Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği görevini yürüten şair Dannybal Reyes Umbria şiir okudu ve ülkesinde yaşanan olaylara dair açıklama yaptı.

Şair Umbria ülkesi Venezuela'da yaşanan olaylara dair üzüntüsünü dile getirerek şöyle konuştu;

“Bu insanların gözü o kadar çok ki bizim ülkemizin zenginliklerinde. Ele geçirmek için de ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Darbeler yapıyorlar ambargolar koyuyorlar silahlarıyla askerleriyle güçleriyle bizi yok edip zenginliklerimizi ele geçirmek istiyorlar. Benim ülkem böyle bir şeyle mücadele ederken benim burada olmam bir şair olarak gerekiyor mu gerekmiyor mu diye bir hesaplaşma yaptım. Gerekiyor diye düşündüm.”

Umbria,  sözlerine şiirin ve şairin gücüne değinerek devam etti:

“ Ülkemizin ekonomik zenginliklerinde gözü olanların en çok korktuğu şey şunu anladım ki şiir ve biz şairler. onların açgözlülüklerine ve hırslarına karşı şiirle, edebiyatla mücadele etmek durumundayız. Bazen tek bir dize bir slogan olup bir ülkeyi duvar gibi bizi düşman güçlerin karşısına yığabilir. Onlar karşısında büyük bir sur oluşturabilir. Dünyanın gözü sadece petrolü ve dolarları görüyor. Bunun için de çekinmeden öldürüyor. Fakat şiir onlar ne yaparsa yapsın insanın kalbini yeşertmeye ve güzel günler getirmeye aday. Onların dahi kalbinde çiçek açtıracak güçte. Tüm dünya bu insanlara karşı birlik olmalı ve ayaklanmalıyız. Şiirde bunun için vesile olacaktır eminim.

 

 

Yorum Yaz

  882644

-