27 MAYIS 2020 ÇARŞAMBA

Ahmet Rasim Küçükusta

GRİP AŞILARI İŞE YARAMIYOR

Ahmet Rasim Küçükusta

FDA' nın sahte grip ürünlerine kanmayın uyarısının bildirildiği haberi merakla okudum (1).

Tüketiciler gribi önlediği veya tedavi ettiği iddiasıyla satılan onaylanmamış ürünlere karşı dikkatli olmaya davet ediliyor.

FDA, bu seneki grip salgınının çok ağır ve aşının etkinliğinin de düşük olduğunu vurgulayarak bu tür ürünlere daha fazla ilgi duyulabileceğini dile getiriyor.

FDA, özellikle şu sloganlarla satılan ürünlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor:

-Gribin ağırlığını ve süresini azaltır

-Bağışıklığı doğal yoldan kuvvetlendirir

-Grip aşısının emniyetli ve etkili bir alternatifidir

-Gribi önler

-Gribi çabuk atlatmanızı sağlar

-Gribin etkili tedavisidir

FDA' ya tebrikler…

FDA' nın insanları etkinlik ve emniyetleri ispatlanmamış, kendisinin de onay vermediği sahte ürünlere karşı uyarması çok doğrudur ama eksiktir.

FDA, “tüketicileri” kendisinin ruhsat verdiği grip aşıları ve grip ilaçlarına (oseltamivir) karşı da uyarmalıydı.

Etkili denebilmesi için koruyuculuğu %90' dan fazla olması gereken grip aşılarının bu seneki koruyuculuğu Avustralya' da %10, Kanda' da %17 ve USA' da %36 çıktı; yani aşı işe yaramıyor (2) !

Durum geçmiş yıllarda da bundan farklı değildi (3).

Grip ilacı oseltamivir ise grip belirtilerini, virüs aldıktan hemen sonra alındığında bile ancak yarım gün azaltabiliyor, yani ilaç da işe yaramıyor.

İçlerinde “Grip geçirseniz bile gene de aşı olun” diyen akıllara seza tipler de var (4).

Gelelim neticeye

USA dünyanın en çok grip aşısı yapılan (senede 150 milyon doz) ve grip ilacı içilen ülkesi ama aynı zamanda da insanların gripten en çok hastalandıkları, hastanelere düştükleri ve öldükleri ülke.

Ben de FDA' yı uyarıyorum:

Eeeey FDA, kendine gel ve tüketicileri asıl grip aşısı ve oseltamivire karşı uyar; yoksa sen de o bahsettiğin sahte ürünlerin sahtekâr şakşakçısı durumuna düşersin.

Not: Yazının görselinde yer alan "Fraud and Deception Approved" "Dolandırıcılık ve Aldatma Onaylandı" anlamındadır.

Kaynaklar:

  1. https://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm599223.htm
  2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/02/02/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/grip-asilarinin-etkili-olmayacagi-aciklandi/
  3. http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/12/04/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/grip-asisi-ve-grip-ilacinda-cifte-rezalet/
  4. https://www.consumerreports.org/flu/should-you-get-a-flu-shot-after-the-flu/

 

AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA - TERCÜMEİHÂL

AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA DİĞER YAZILARI

  1. Hayatımda bir kere grip aşısı oldum ama olmaz olaydım. Hemen ertesi gün beni sert bir nezle yakaladı akabinde sinüzitler alevlendi ve 2 haftam zehir oldu. Üstelik Kazakistan'a gideceğim için olmuştum ve o uzun yol boyunca çile çektim. Ve o sene en fazla grip olduğum yıl oldu. Gripten korunmak istiyorsanız yazın bol bol güneşlenin. Normalde çok hasta olan biriydim son 2 senedir yazın güneşleniyorum kışın bir iki ufak griple atlatıyorum..

Yorum Yaz

  138729

-