14 AĞUSTOS 2020 CUMA

Fahri Sarrafoğlu

GÜLER YÜZLÜĞÜ İLE RUMLARIN GÖNLÜNÜ KAZANAN SAHABE

Fahri Sarrafoğlu

İstanbul'da birçok manevi şahsiyetler vardır. Başta tabi ki Eyüp Sultan R.A gelir.  Yine onunla birlikte gelmiş olan birçok sahabe daha var. Ama Balat Tahtaminare caminin hemen yanında bir türbe göreceksiniz. Bura da bir sahabe “ yatıyor. Peki, bu sahabe niye burada diyebilirsiniz, ya da bu sahabenin özelliği nedir diye aklımıza bir soru gelebilir. Bu sahabe bizzat Rumların da ısrar etmesiyle İstanbul'da kalmış birisi. Kuşatmanın kaldırılmasından sonra Şam'a geri dönmemiş ve İstanbul'da kalmıştır. Peki, neden Rumlar onu çok sevdiler? Çünkü çok güler yüzlü idi. Yüzünde tebessüm hiç eksilmiyordu. İşte bu sahabenin kısaca hayatı:

SU İHTİYACINI KARŞILIYORDU
Burada yatan sahabe-i kiramdan Hüseyin b. Sadık (r.a.).  Mekke'de doğmuş, çocuk yaşta Müslüman olmuştur. Hulefa-i Raşidin'e (4 büyük halifeye) hizmet etmiştir. Gönüllü İslam Ordusu ile gelerek II. İstanbul kuşatmasına katılmıştır. Kendi imkânları ile bir merkep satın alarak ordunun su ihtiyacını gideren sakalık görevini üstlenmiştir. Bizans, İslam Ordusu'nun II. İstanbul kuşatmasına direnirken Grejuva (Suda bile sönmeyen Rum ateşi)yı keşfedince, İstanbul'u kuşatan Müslüman gemilerini yakmışlardı.

 

RUMLAR ONUN GİTMESİNİ İSTEMEDİ
İslam Ordusu daha fazla zayiat vermemek için Şam'a geri dönmeye karar vermişti. İslam Ordusu'nda sakalık yapan Hüseyin b. Sadık (r.a.), Parmakkapı Surları'nın iç kısımlarında Balat'ta oturan Rumlar'a ve Yahudilere de su veriyordu. Bundan dolayı ona sempati duyuyorlar ve “Sadık Baba” diyorlardı. İslam Ordusu geri dönerken bir grup sivil Rum ona kalmasını ve kendilerine sakalık yapmasını rica etti. Hüseyin b. Sadık (r.a.) kabul edince, Bizans İmparatoru'ndan onun için izin aldılar ve ona Balat'la Fener arasında bir ev verdiler. Hüseyin b. Sadık (r.a.), güler yüzlü, sempatik birisi idi.

 

YATAĞINDA UYURKEN ŞEHİT EDİLİYOR
Örnek bir Müslüman hayatı yaşadığı için çevre halkının ona olan ilgisi gitgide çoğalıyordu. Merkebi ile sur dışındaki su kaynaklarından halka su taşırken bir yandan da İslam'ı tebliğ ediyordu. Rumlar arasında İslamiyet yayılmaya başlamıştı. Bu durum yobazların hiç hoşuna gitmedi. Hüseyin b. Sadık (r.a.)'ı Kral Konstantin'e şikâyet ettiler ve bir gece kralın emri ile evini basarak yatağında uyurken şehit ettiler. Hüseyin b. Sadık (r.a.)'ın kabri, fetihten sonra Ebû Eyyûb el- Ensârî (r.a.)'nin ve diğer bazı sahabelerin kabirleri gibi keşf ve keramet yolu ile tespit edilerek ihya edilmiştir.

 

Ruhu şad olsun….

 

sahabe1

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

  1. Sahabe yurdudur Diyari Rum.

Yorum Yaz

  382832

-