26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

HAÇLI AVRUPA’YI MÜSLÜMAN KORKUSU SARDI

Avrupa Parlamentosu’nun 23-26 Mayıs'taki seçimleri öncesi Müslüman karşıtlığı, sadece söylem veya zaman zaman görülen saldırılarla sınırlı kalmayarak yasal düzenlemelerle sistemleşti. Avusturya’da ilkokullarda başörtüsü yasağı onaylandı. Almanya'da Türk kökenli parti liderine hakaret içeren ifadelerle ‘Kabe’ resmi ve ‘boş mermi’ kovanı çizimi yeralan tehdit içerikli mektup gönderildi.


HAÇLI AVRUPA’YI MÜSLÜMAN KORKUSU SARDI

Fransa'da öğrencilerin annelerine de başörtü yasağı 

Hristiyan aşırı sağının giderek güçlendiği kıtada Müslüman karşıtlığı, seçimler öncesi sadece söylem veya zaman zaman görülen saldırılarla sınırlı kalmayarak yasal düzenlemelere de yansıdı. Bu değişikliklerle İslamofobi, artık daha fazla hükümet politikalarına etki ederken Müslümanlar da seçim malzemesi haline getirildi. Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde başörtüsünün yasaklandığı düzenlemelerle Müslüman karşıtlığı oya dönüştürülmeye çalışılıyor. Fransa'da Senato, hükümetin hazırladığı okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan maddeyi onayladı.

Danimarka'da da aşırı sağın provokasyonları devam ediyor. Aşırı sağcı Sıkı Yön Stram Kurs lideri Rasmus Paludan, 22 Mart'ta parlamento önünde kılınan cuma namazını protesto için Kur'an-ı Kerim yaktı.

Avusturya ilkokullarda başörtüsü yasağını onayladı

Başbakan yardımcısının rüşvet skandalıyla çöken Avusturya hükümeti seçimlerden sadece bir hafta önce parlamentodan geçirdiği düzenlemeyle ilkokul öğrencilerine yönelik başın tamamen "dini ya da ideolojik bir kıyafetle" örtünmesini yasakladı.

Yasada, “başın tamamı vurgusu yapılarak, Yahudilikte kafanın bir kısmını örten “kipa” ve Sih inancına mensup çocukların saçlarını kapatmak için taktığı “patkanın” yasaklanmaması, yasanın Müslümanlara yönelik kurumsal ve sistemli ayrımcılığın en belirgin göstergesi olarak görüldü.

Müslümanların hedef alındığı düzenlemeyle, 10 yaşına kadar çocukların başörtüsü takmaları yasaklanırken, yasağa aykırı davranan ailelerin 440 avro para ya da iki haftaya kadar hapis cezasına çarptırılacağı ifade edildi.

Almanya'da Türk kökenli parti liderine tehdit mektubu

Almanya'nın Köln kentinde gazetecilere açıklamada bulunan Almanya Yenilik ve Adalet Birliği (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız, kendisine iki hafta önce İslamofobik ve tehdit içerikli mektup gönderildiğini söyledi.

Yıldız, "Evime boş yazıcı kovanları geldi. Bir de zarf vardı ve bizim partinin amblemi vardı. Bizim genel merkezden geldiğini düşünerek zarfı açtım, içinde Kabe resmi ve af edersiniz üzerine bir pislik konulmuş. Birde mektup geldi ve içeriğinde 'artık haddinizi aşıyorsunuz, bu ülkede Almanlar söz sahibidir ve haddinizi bilmezseniz biz yapacağımızı biliriz' yazıyordu." dedi.

Yıldız, boş yazıcı kovanlarıyla "boş kurşun kovanı gibi" bir mesaj verildiğini

Seçim turunda olduğunu belirten Yıldız, pazartesi günü konuyu polise intikal ettireceğini söyledi.

Yıldız, boş yazıcı kovanlarıyla "boş kurşun kovanı gibi" bir mesaj verildiğini belirterek, "Bunu biz tehdit olarak görebiliriz ama bu bizi hiçbir zaman davamızdan vazgeçirmeyecektir. Bu tür tehditleri ciddiye almamız lazım, nitekim 8 vatandaşımız, Alman derin devletinin de yardımıyla 2000-2007 arası NSU tarafından hunharca katledildi. biz Solingen'leri yaşadık, 5 Türk'ümüz orada yakıldı. Biz Mölln'leri yaşadık, 3 Türk'ümüz orada yakıldı. Bunun haricinde onlarca faili meçhul var. Dolayısıyla bu tür şeyleri ciddiye alırken, davamızdan da yılmamamız gerekiyor. Biz burada mevcudiyetimizin mücadelesini veriyoruz." diye konuştu.

 

Yorum Yaz

  436844

-