HAÇLILAR, İSLAM’A KARŞI SAVAŞ İLAN ETTİ

“Küresel güçler aslında sinsice bir medeniyet anlayışını, medeniyet savaşını, bir din savaşını başlatabileceklerini ilan ediyorlar” diyen Ali Yaşan Sarıbay, Avustralyalı katilin üzerinde taşıdığı semboller, bıraktığı notlar, Ayasofya'nın vesairenin hedef gösterilmesi bu savaşı aleni bir şekilde başlatabileceklerinin de işareti olarak gösterilmesi olduğunu belirtti.


HAÇLILAR, İSLAM’A KARŞI SAVAŞ İLAN ETTİ

Maneviyatını yitiren batı, saldırganlaştı

ORTA DOĞU'DA YAŞANANLAR HAÇLI ÜRÜNÜ

Yeni Zelanda'da iki ayrı camiye düzenlenen terör saldırısına ilişkin konuşan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay, Müslümanlık ile şiddet içerikli eylemleri özdeşleştirmek, eski zamanlardan beri batının yaptığı bir şeydir. Bu algı haçlı seferlerine uzanmaktadır. Orta Doğu'da değişen dengeler, savaşlar, ortaya çıkan İslami olarak lanse edilen yapay terör grupları, batıya yönelen mülteci akını ve Avrupa'da yabancı düşmanlığı söylemleri daha fazla açığa çıkmaya başladı. Yeni Zelanda'daki saldırılar da söz konusu algılayış biçimini yansıtmaktadır" diye konuştu.

TÜRKİYE, BATININ ÇİFTE STANDARTLARINA KARŞI

Medeniyetlerin özü dindir çıkarımıyla aslında Huntington'unun bir gün bu iki dinin savaşacağını kastettiğini ifade eden Prof. Dr. Sarıbay, "İslamofobi bir anlamda o birikimin yansımasıdır. Yani bunun bir temeli, bir arka planı var, bu da ortaya çıkıyor” dedi. Sarıbay, “Saldırganın manifestosunda Türkiye'ye yönelik mesajlar dikkati çekiyor. Çünkü Türkiye, İslamofobik davranışlar karşısında, batının çifte standartlarına karşı duruşu olan bir ülke. 'Bu duruş iyi bir duruş değil, aklınızı başınıza alın' mesajı da verilmiş olabilir” ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  961323

-