20 MAYIS 2019 PAZARTESİ

HALK PKK'NIN ENGELİNİ AŞARAK OY KULLANDI

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Diyarbakır, Mardin, Nusaybin, Şırnak, İdil, Cizre ve Silopi'de PKK'lıların eştiği hendekler ve kurduğu barikatları aşan vatandaşlar oylarını kullandı. Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütüne rağmen 1 Kasım seçimleri sakin geçti.


HALK PKK'NIN ENGELİNİ AŞARAK OY KULLANDI

Daha önce sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Diyarbakır merkez Sur, Mardin'in Nusaybin, Şırnak merkez ile İdil, Cizre ve Silopi ilçelerinde, vatandaşlar sokaklarda ve okul önlerindeki hendek ve barikatlara rağmen, sandık başına giderek oylarını kullandı. Bu ilçelerde oy kullanılan sandıkların bulunduğu okul önlerinde özel harekat timlerinin sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekti.

15-11/01/guneydoguda-hendek-ve-barikatlar-arasinda-sakin-secim_9728_dhaphoto38.jpg

Daha önce 3 kez olmak üzere toplam 8 gün sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır merkez Sur İlçesi'ndeki seçmenler, yoğun güvenlik önlemleri altında sandığa giderek oy kullandı. PKK'lıların güvenlik güçlerinin mahallelere girişini engellemek için kazdığı hendeklerin kapatılması ve teröristlere yönelik operasyonlar için Diyarbakır Valiliği tarafından daha önce 3 kez, toplamda 8 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur İlçesi'nin Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş, ve Cemal Yılmaz mahallelerindeki okulların önünde özel harekat timleri güvenlik önlemi için hazır bekledi.

15-11/01/guneydoguda-hendek-ve-barikatlar-arasinda-sakin-secim_9728_dhaphoto2.jpg

Fatihpaşa Mahallesi'nde bulunan Süleyman Nazif İlkokulu'nda oy kullanan seçmenler, sabahın erken saatlerinde sandık başına gitti. Yoğun katılımın gözlendiği oy verme işlemi sürerken, özel harekat ekiplerinin de sandıkların bulunduğu okulların etrafında güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Polis güenlikten taviz vermedi

Şırnak merkezdeki Hürriyet İlk ve Orta Okulu'nda sabah saatlerinde oy kullanmaya giden vatandaşlar kimlik kontrolü ve üst aramasından geçirildi. Polisin kimlik ve üst araması yaptığı haberini alan HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve Belediye Başkanı DBP'li Serhat Kadırhan, söz konusu okula giderek, polislerin yaptığı kimlik ve üst aramasına karşı çıktı.

15-11/01/guneydoguda-hendek-ve-barikatlar-arasinda-sakin-secim_9728_dhaphoto10.jpg

Polis yetkilisi, ellerinde mahkeme kararı olduğunu ve şüpheli gördükleri kişileri kimlik kontrolü ve üst aramasından geçireceklerini belirtti. Bunun üzerine aynı zamanda avukat olan Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadirhan tutanak tutarak, kimlik ve üst araması kontrolünün kaldırılması için Seçim Kuruluna başvurdu. Belediye Başkanı Kadirhan'ın başvurusunu değerlendiren Seçim Kurulu Hürriyet İlk ve Orta Okulu'nda üst araması ve kimlik kontrolünün yapılmasını kaldırdı.

Birleştirilen sandıklarda kuyruk

İdil İlçesi'nde ise, İlçe Seçim Kurulu kararı ile aynı mahallelerde bulunan bazı okullardaki sandıklarının, başka okullara taşınması üzerine, buralarda seçmenler oy kullanmak için uzun kuyruk oluşturdu.
Sabah saatlerinden itibaren başlayan kuyruklar nedeniyle, oy kullanmak isteyen vatandaşlar uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kaldı.

Turgut Özal Mahallesi'nde bulunan Bener Cordan İlköğretim Okulu'nun sandıkları, aynı mahalledeki Atatürk İlköğretim Okulu'na, Yeni Mahalle Fatih İlköğretim Okulu'ndaki sandıkları da aynı mahallede bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na taşınmıştı.

Oyların kullanıldığı okulların önündeki ve çevresindeki hendekler kapatılıp barikatlar da kaldırılarak, vatandaşların oy kullanmasının önündeki tüm engeller kaldırılmıştı.

15-11/01/guneydoguda-hendek-ve-barikatlar-arasinda-sakin-secim_9728_dhaphoto12.jpg

HDP İdil İlçe Başkanı Ramazan Vesek, sandıkların taşınmasının vatandaşa eziyet çektirmek için yapıldığını belirterek, "Sandıkların taşınması oy kullanacak vatandaşlara eziyet çektirmek için ve HDP'nin oylarının düşmesi için yapılmıştır. Buna rağmen oy kullanacak seçmenler sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başlamıştır. Sandıkları nereye taşısalar vatandaşlar oraya gidip oyunu kullanacaktır" dedi.

Tepeköy'de toplu oy kullanma gerginliği

İdil İlçesi'ne bağlı Tepeköy'de toplu oy kullanmak isteyen bir grup ile sandık görevlileri arasında kavga çıktı. Bunun üzerine jandarma, geçici olarak oy kullanma işlemini durdurdu. Köyde geniş bir aileye mensup grup, oylarını toplu olarak kullanmak istedi, ancak sandık görevlileri bunu kabul etmedi. Olayın ardından grup üyeleri, sandık görevlilerine fiziki müdahalede bulununca, jandarma ekipleri devreye girdi. Köyde bulunan 1110 ve 1111 nolu sandıkları geçici olarak kapatan güvenlik kuvvetleri, köye takviye kuvvetlerinin gelmesi üzerine sandıkları tekrar açtı ve oy kullanma işlemine güvenli bir şekilde devam edildi.

15-11/01/guneydoguda-hendek-ve-barikatlar-arasinda-sakin-secim_9728_dhaphoto4.jpg

Bu arada, bölgede bulunan yabancı gözlemciler, olay üzerine köye gitti. Köy girişinde bir grubun taşlı saldırısına uğrayan yabancı gözlemciler, daha sonra jandarma ekipleri eşliğinde güvenli bir şekilde köyden çıkartıldı.

Barikatlardan geçerek oy kullandılar

Silopi İlçesi'nde, YSK'nın kararı ile 4 mahalledeki 5'i köy okulu olmak üzere toplam 10 okuldaki sandık yerlerinin değiştirilmesine rağmen vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı. Oy kullanılan sandıkların uzak olmasına ve yoldaki barikatlara rağmen vatandaşlar, sandıkların bulunduğu okullara akın etti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı, özel harekat timlerinin de geceden beri konuşlandığı okullardaki güvenlik önlemleri, sabah tan itibaren sürüyor.

Vatan İlköğretim Okulu'nda gelen 93 yaşındaki Meryem İnan, akrabalarının yardımı ile oyunu kullandı.

Yorum Yaz

  728643

-