HAYATA SEYİRCİ KALMAYIN!

Televizyon, toplumun her kesimden insanı günde en az 4-5 saatliğine esir alıyor. Bir kutunun içene hapsolan insanlar, başkalarının yaşadıklarına seyirci olurken, kendi hayatını yaşayamaz oldu. Televizyonun prangalarından kurtulun ve hayata seyirci kalmayın!


HAYATA SEYİRCİ KALMAYIN!

KÜLTÜRLERİ YERLE YEKSAN ETTİ

Gün 24 saat. Bir insan ortalama 8 saatini çalışarak, 8 saatini uyuyarak, yeme, içme ve temel ihtiyaçlarına da 3 saat ayırıyor. İnsan, geriye kalan 5 saati de televizyon karşısında başkalarının hayatına seyirci olursa kendi hayatını yaşayamaz. Hayatın her alanına giren bu kitle iletişim aracı, yerel kültürler üzerinde oluşturduğu tahribat açısından da tartışma konusu oldu.  Bazılarının vazgeçilmezi olan televizyonu, bazıları hayatından uzak tutmayı tercih ediyor.

ÇOCUKLARIN KİŞİSEL GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR

Televizyonun zararlı yanlarından çocuklarını korumak isteyen ebeveynlerden olan Gazeteci Bakıt Kalmuratov, çareyi bu kutuyu evlerine sokmamakta buldu. “Televizyonda, bizim adetlerimizde olmayan şeylerin yavaş yavaş bilinçaltı olarak işlendiğini düşünüyorum” diyen Kalmuratov, “Bu çocuklarımın kişisel gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Zaten televizyon boşa vakit kaybı” ifadesini kullandı.

ÇOCUKLARIMI TELEVİZYONDAN UZAK BÜYÜTÜYORUM

Televizyon izlemek yerine çocuklarla ilgilenmenin daha faydalı olduğunu belirten Gazeteci Bakıt Kalmuratov, “Biri üç, biri de beş yaşında olan iki çocuğum var ve onları televizyondan uzak büyütmenin faydalı olacağını düşünüyorum. Tabii ki evdeki bilgisayarı da sıkı denetimimiz altında kullanabiliyorlar” diye konuştu.

KENDİMİ BİR KUTUNUN İÇİNE NEDEN SIĞDIRAYIM

İş hayatından arta kalan zamanda yemek yapmanın ve örgü örmenin kendisine keyif verdiğini ifade eden Özge Kara, “İnsan zaten 8-10 saatini çalışarak geçiriyor. Eve geldiğinde başka şeyler yapmak varken neden bir kutunun içerisine sığdırayım ki kendimi. Kendi hayatımı yaşayabilmek varken neden başka insanların hayatına seyirci kalayım" dedi.

TELEVİZYON İLETİŞİMİ ÖLDÜRÜYOR

Necati Özkan ise televizyona ihtiyaç duymadığını ifade ederek boş zamanlarında evindeki kedisi ve arkadaşları ile vakit geçirdiğini belirtti.  Özkan, “İhtiyaç duymamanın en önemli nedeni iletişimi öldürdüğüne inanmam. Anlatmak istediği şeyi doğru sınıflandıramadan, ifade edemeden televizyondaki karakterler üzerinden açıklanmaya çalışılıyor. Bu benim sinirime dokunuyor” dedi.

HAYATIMDA OLMAYAN BİR ŞEY

Babasının hakimlik yapması nedeniyle küçük yaşlardan bu yana evlerinde bilgisayar olduğunu söyleyen Onur Yavuz, “İnternet üzerinden hemen her bilgiye ulaşırdım. Televizyonu hiç aramıyorum çünkü hayatımda olmayan bir şey. Çiçek büyütmeyi severim. Ailemin yanına gittiğimde onların dizileri başladığında ben onların yanından uzaklaşırım" ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  711991

-