27 EYLÜL 2020 PAZAR

HAYATINIZI POŞETLEMEYİN!

Hükümetin hayata geçirdiği plastik poşet uygulamasını isabetli bulan ÇEBİD Başkanı Hamdi Temel, “Naylon poşetlerin toprakta çözüldüğü yerde yetişen bitkiler, meyveler ve sebzeler etkileniyor. Bunları yiyen bizleriz, sonra o kimyasal maddeler bize zarar veriyor. Çözülmediği zaman bunları hayvanlar yiyor ve ölümlerine neden oluyor” dedi.


HAYATINIZI POŞETLEMEYİN!

NAYLON POŞET KULLANIMI YÜZDE 70 AZALDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plastik poşet kullanımını azaltmak için hayata geçirilen projenin çok yerinde ve isabetli bir adım olduğunu söyleyen Çevre Bilincini Geliştirme Derneği (ÇEBİD) Başkanı ve Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel, “Bakanımızın son açıklamasına göre naylon poşetlerin kullanımının yüzde 70 azaldığını gördük” dedi. Temel, “Bu Avrupa'da yıllardır uygulanmakta olan projeydi. Naylon poşetlerin verdiği zararın azaltılması çok önemli. Biz bunun önlemini almasaydık çevremiz kirlenecekti” diye konuştu.

TOPRAĞIN FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ DEĞİŞİYOR

Naylon poşetlerin çözülmesi ayrı bir dert çözülmemesi ayrı bir dert olduğunu belirten Hamdi Temel, “Çözüldüğü zaman toprağın fiziksel ve kimyasal özellikleri değişiyor" dedi. Plastik poşetlerin küresel ısınmayı da tetiklediğini aktaran Temel, "Poşetlerin çözüldüğü yerde yetişen bitkiler, meyveler ve sebzeler etkileniyor. Bunları yiyen bizleriz, sonra o kimyasal maddeler bize zarar veriyor. Çözülmediği zaman bunları hayvanlar yiyor ve ölümlerine neden oluyor. Yakılarak yok edilmek isteniyor bu sefer küresel ısınmaya etki ediyor. Atmosfere zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

EN ZARARLI OLANI SİYAH POŞETLER

Kırtasiye ürünlerinde de plastiklerin çok yoğun olduğunu ve zehir saçtığını dile getiren Temel, "Plastik bir bardağa, tabağa sıcak bir şey koyduğumuzda büzüşme ve içine geçme varsa çözülme en fazla orada oluyor demektir. Böyle plastik, çatal, bardak, kaşık ve tabakları kesinlikle sıcak yiyeceklerde kullanmamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“TSE damgası olmayan hiçbir ürün kesinlikle alınmamalı” diyen Temel, “Bu konuda aileler çok dikkatli olmalı. Kimyasal zirai ilaçların kapları da siyah poşet yapımında kullanılıyor. Siyah poşetler plastikler içerisinde en zararlı olanıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

  534702

-