29 EYLÜL 2020 SALI

‘HAYIR DİYEN HERKES TERÖRİST DEĞİL, AMA BÜTÜN TERÖRİSTLER ‘HAYIR’ DİYOR

Adalet Bakanı Bozdağ, kendilerinin ‘referandumda hayır diyen teröristtir’ gibi bir ifadeleri olmadığını, ancak bütün terör örgütlerinin ‘hayır’ dediğini ve ‘hayır’ diyecek vatandaşların kimlerin yanında olduğunu görmesi gerektiğini söyledi.


‘HAYIR DİYEN HERKES TERÖRİST DEĞİL, AMA BÜTÜN TERÖRİSTLER ‘HAYIR’ DİYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bir soru üzerine Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine bakışının net olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda bir tereddüt içinde olduğunu düşünmenin yanlış olacağını dile getiren Bozdağ, Erdoğan'ın anayasa değişikliğini bu hafta içinde onaylayacağını açıkladığını hatırlattı.

‘Referandum için 16 Nisan kesin gibi'

Referandum takviminin sorulması üzerine Bozdağ, "Yasa kuralı koymuş, tarihi esasında onaydan sonra yasa belirliyor. Yasa 60'ıncı günü takip eden ilk pazar dediğine göre bugün, yarın, öbür gün onaylanırsa da tarih 16 Nisan'ı gösteriyor. 16 Nisan sanki kesin gibi çünkü takvim onu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Hükümet sistemi değişikliğine vatandaşın büyük oranla "evet" diyeceğini ve bu konuda tereddüdünün bulunmadığını dile getiren Bozdağ, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bugünün değil, Türkiye'de uzun yıllardır konuşulan bir konu olduğunu söyledi.

‘Biz 'hayır' veren teröristtir demiyoruz'

PKK'nın, DHPK-C'nin, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) ve diğer terör örgütlerinin "hayır" dediğini belirten Bozdağ, "Bütün terör örgütleri niçin 'hayır' için örgüt üyelerini seferber ediyorlar? Ben vatandaşa bunu anlatmak zorundayım. Herkes de anlatacak. Biz diyoruz ki 'evet' diyen kimlerle hangi safta durduğuna iyi baksın, 'hayır' diyen de kimlerle hangi safta birleştiğine baksın. Bu, 'hayır' diyene terörist demek değildir” dedi.

‘Teröristler hayır için çalışıyor'

‘Evet' diyeceğini açıklayanlar üzerinde oyun oynandığını da belirten Bozdağ “Türkiye'nin milli menfaatleriyle ilgili bir AK Parti'yle PKK'nın hedef birliği yapması mümkün mü? Ülkücüler ile MHP üzerine de oyun oynanıyor. Bir ülkücü, MHP'li, PKK ile aynı ideal için koşacak, çalışacak, ter dökecek, aynı ideal için oy verecek. Bu baktığınız zaman pek makul gözükebiliyor mu?" dedi.

"Biz 'hayır' veren teröristtir demiyoruz." diyen Bozdağ, "Terör örgütleri 'hayır'a çalışıyorsa o zaman 'hayır' veren vatandaşlarımızın da bu 'hayır'a çalışanların kimlerden teşekkül ettiğini görmesi bilmesi gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

  673414

-