29 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

Zihni Çakır

HDPKK KOVANINA TAŞIMALI SİSTEM ÇOMAĞI

Zihni Çakır

Lafı uzatmaya gerek yok. Hem AK Parti karşıtı blok hem de bu bloğun can simidi olarak gördüğü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin 1 Kasım stratejisi, 7 Haziran'daki gibi seçmen iradesine silahla ipotek koyup, oy oranlarını düşürmemek ve Türkiye'yi terörün meşrulaştırılmak istendiği yeni bir kaosa sürüklemek...

PKK'nın, 7 Haziran seçim sonuçlarına doğrudan etki eden silahlı baskısını önleme ve sandık güvenliğini sağlama amacıyla, sandıkları, bilhassa güvenlik zaafiyeti olan köy ve mahallelerden merkezlere taşıma tartışmalarına belki de bu yazı tamamlandıktan sonra YSK nokta koymuş olacak.

Birçok il ve ilçede Valilikler ve Kaymakamlıklar, PKK'nın tehditlerinin sandık sonucunu etkileyeceği düşüncesiyle, sandıkların belli merkezlerde toplanmasına dair başvurularda bulundu. Kimi il-ilçe seçim hakimleri, bu talebi yerinde bularak, sandıkların merkezlerde kurulmasına karar verdi.

Söz konusu durumun bölgede yaygınlaşacağı yönünde beklenti yükselip, YSK'nın bu yönde vereceği kararın takvimi daraldıkça, PKK ve onun uzantıları ile AK Parti ve Erdoğan düşmanlığını PKK ile ittifaka kadar götüren kesimler paniğe kapıldı.

Fetullahçı terör örgütü yayın organlarının, sandık güvenliğini sağlamaya yönelik bu beklentiyi, AK Parti'nin sandıkları etkileme hamlesi olarak manşetine taşıması, HDP kanadından tehdit dolu açıklamaların gelmesi bu panik halini gösteren önemli gelişmelerdi.

-400 seçmenli sandıktan 450 oy-

Oysa herkes biliyor ki HDP'nin 7 Haziran'da elde ettiği sonuçta, PKK'nın halk üzerinde kurduğu baskının etkisi büyük. Öyle ki; o güvensiz koşullar içerisinde PKK'nın hakimiyet kurduğu kimi sandıklarda, 400 seçmen olmasına karşın 450 oy çıktı HDP'ye.

Biz bunları önü sürdükçe birileri “peki asker ve polis lojmanlarında dam ı PKK'nın silahlı tehdidi vardı, Nişantaşı ve Bebek'te de mi PKK tehdit etti?” savunmasına geçiyor.

Buradan bir kez dahpa cevap vereyim: O oylar silahların ve teröristleri kardeşliğiydi, o oylar Bebek ve Nişantaşı zübbelerinin fantazi denemelerinin sandığa yansımasıydı…

Fetullahçı medya ile HDP ve PKK, sandıkların taşınmasına yönelik talep ve beklentiyi, halkın iradesinin gasp edilme girişimi diye değerlendiriyor.

Oysa, 7 Haziran'da iradesi hür bırakılmış halkın 400 kişilik sandıktaki tercihi 450 olarak yumurtlamamış sadece. Mesela HDP, 7 Haziran'da 16.510 seçmenin oy kullandığı Cudi Mahallesi'nde 15.814 oy, 10.722 seçmenin oy kullandığı Nur Mahallesi'nde 9.977, 5.188 seçmenin oy kullandığı Sur Mahallesi'nde ise 4.967 oy almış. Buna bazı köylerde, bir önceki seçimde AK Parti'ye yüzde 80'leri aşkın oy çıkmasına karşın 7 Haziran seçimlerinde tek biro y bile çıkmadığını, hiçbir oyun geçersiz sayılmayacak kadar muntazam biro y kullanıldığını da ekleyelim.

Lafı uzatmaya gerek yok. Hem AK Parti karşıtı blok hem de bu bloğun can simidi olarak gördüğü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin 1 Kasım stratejisi, 7 Haziran'daki gibi seçmen iradesine silahla ipotek koyup, oy oranlarını düşürmemek ve Türkiye'yi terörün meşrulaştırılmak istendiği yeni bir kaosa sürüklemek...

-Taşımalı sisteme iç savaş tehdidi-

Bu iddiayı güçlendirecek sözler ise HDP'li Ayhan Bilgen'den gelmiş. Bilgen, sandık güvenliğini en üst düzeyde sağlamayı amaçlayan taşımalı oy sistemi yönünde genel karar alınması durumunda seçimleri boykot edeceklerini ifade etmiş. Bu söylemin bir tehdit değil uyarı olduğunu da söyleyen HDP'li Bilgen, asıl tehdidin iç savaş olacağı şeklinde açıklamalarda bulunmuş. YSK'yı tehditlerini sıralayan Ayhan Bilgen'in son sözleri ise bir hayli ilginç: “Bu gibi durumlarda ülke iç savaşı bile tartışabilir.”

Dünyanın her yerinde bu sözcükleri sarfeden bir kişi seçilmiş parlamenter de olsa, soluğu yargı huzurunda bulur. Bu tür açıklamaların merkezi haline gelen bir siyasi parti de dünyanın her yerinde kapatılır, faaliyetlerine son verilir.

Tabi bütün bunlar hukukun askıya alınmadığı, yargıçların, ideolojik reflekslerle terörü meşrulaştırma ve siyasal iktidara karşı yokedici alternatif görme hastalığına tutulmadığı bir ülkede söz konusu olur.

 

ZİHNİ ÇAKIR - TERCÜMEİHÂL

ZİHNİ ÇAKIR DİĞER YAZILARI

  1. Halil Bıçak

    Hdpkk sandııklara kendi adına oy vermeye alıştı. E, kolay degil vazgeçmek. Anlaşılır bir şey. Ya muhalefetin karşı çıkışı. Buda anlaşılır. Çünkü ; Ak Parti ye karşı Hdpkk tercih edilmelidir.

Yorum Yaz

  519191

-