19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

HER GÜN 350 BİN İSTANBULLUYU TAŞIYOR

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan ‘Marmaray’da kullanılmak üzere alınan tren setlerinin kullanılmayarak kaderine terk edilidiği’ iddialarının asılsız olduğunu söyleyen Bakanlık yetkilileri, “Alınan 54 setin 43'ü her gün hizmet veriyor. Geriye kalan 9 setin bir kısmı yedek kullanılıyor, bir kısmı da yolcu sayısındaki artışa göre işletmeye alınmayı bekliyor” dedi.


HER GÜN 350 BİN İSTANBULLUYU TAŞIYOR

ARTAN YOLCU SAYISINDAN DOLAYI 54 ADET TREN SETİ ALINMIŞTI

İstanbul'da hayata geçirilen ve Türkiye'nin hayata geçirdiği büyük projelerden bir tanesi Marmaray için bazı basın yayın organlarında "Marmaray'da kullanılmak üzere alınan tren setlerinin, kullanılmayarak kaderine terk edildiği" haberleri yayınlandı. Bunun üzerine iddialarla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Marmaray'da kullanılmak üzere alınan tren setlerinin, kullanılmayarak kaderine terk edildiği" şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını  belirtti. Açıklamada, gelecekteki hedef yolcu sayıları ve yedek araç gereksinimi hesapları göz önüne alınarak AYGM tarafından toplam 400 araçlık 54 adet tren seti temin edildiği aktarıldı.

54 SETİN 43'Ü HER GÜN İSTANBULLULARIN HİZMETİNDE

Söz konusu setlerden, 20 adet 5 vagonlu tren setinin, projenin 13,6 kilometrelik Kazlıçeşme-Ayrılık Çeşmesi kesiminin 29 Ekim 2013'te işletmeye açılmasıyla günde 333 sefer yaptığı vurgulanan açıklamada, 24 adet 10 vagonlu ve 19 adet 5 vagonlu tren setinin ise 12 Mart 2019'da, Gebze-Halkalı arasında 77 kilometrelik hattın tamamının işletmeye açılmasıyla günde 286 sefer yaparak her gün ortalama 350-400 bin yolcu taşıdığı bildirildi. Toplam 54 setin 43'ünün her gün hizmet verdiğinin altı çizilen açıklamada, geriye kalan toplam 9 setin bir kısmının yedek kullanıldığı, bir kısmının ise yolcu sayısındaki artışa göre işletmeye alınmayı beklediği belirtildi.

HABERDEKİ İDDİALAR ASILSIZDIR

Halen raylara indirilmemiş 2 setin testlerinin devam ettiği ve bu testlerin tamamlanmasının ardından hizmete alınacağı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Dolayısıyla haberde yer aldığı gibi Marmaray için alınan tren setlerinin hizmete alınmaması ya da ray makas sistemine uygun olmadığı için kullanılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. 478 milyon avro israf edilmiş iddiaları asılsızdır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan imzasıyla cevap verilen soru önergesinde de bu şekilde izah edilmiş olmasına rağmen, sanki bu setler depolarda çürümeye terk edilmiş gibi bir algı oluşturulmak istenmiştir."

Yorum Yaz

  658666

-