25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

Yunus Ekşi

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU MU?

Yunus Ekşi

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi hiç kimsenin beklemediği bir sonuçla Ekrem İmamoğlu'nun galibiyeti ile bitti. Daha önceki seçimlerde çok az bir oy farkla önde olan İmamoğlu yenilenen seçimde arayı çok ciddi açarak % 9 gibi büyük bir farkla seçimi kazandı.

İstanbul'un neredeyse tüm ilçelerinde oyunu arttıran İmamoğlu oldu. Gayri resmi sonuçlara göre Başkan Recep Tayyip Erdoğan, milli iradenin tecelli ettiğini, İmamoğlu'nu tebrik eden bir twit attı.

Türkiye'nin uzun zamandır bir seçim atmosferinden çıkamayışını, İstanbul seçimi artık net bir şekilde kapamış olup şimdi herkes taahhüt ettiklerini yerine getirmek için çalışacak.

 CHP ciddi bir değişim geçirmenin eşiğine gelmiştir. Ancak, Kendisini asla tasvip etmediğimiz ve Ermeni soy kırımı yalanını tebrik eden CHP İl başkanı Kaftancıoğlu ve çevresi İmamoğlu için gelecekte en büyük tehlikedir.

Millet İttifakının almış olduğu oy, tercih ettiği adayın öne çıkan yönleri ile ilgilidir. İmamoğlu'nun asıl sınavı, hem İBB meclisindeki Ak Parti'nin üstünlüğüne karşı olacak. Hem de CHP içindeki PKK sempatizanlarının Kaftancıoğlu üzerinden pozisyon almaya çalışması üzerinden olacak.

İmamoğlu Belediyeye terörle ilgili ilişkisi olan birilerini yerleştirdiği taktirde;  tıpkı Ak Parti'nin beka sorunu var deyip sonra bebek katili Abdullah Öcalan'a dolaylı yollar vasıtası ile mektup yazdırmasının seçimler üzerindeki kimsenin beklemediği bu sonucu oluşturması gibi bir sonuç İmamoğlu'nun aleyhinde gelişir.

Oy kaygısı ile İmamoğlu'nun çok net ifade edemediği terörle ilişkilendirilmesine artık net cevap vermesi de beklenmektedir. Hiçbir belediye başkan adayımızın, asla terör destekçilerinden medet ummaması gerektiğini % 9 gibi büyük bir oy farkı göstermektedir.

İmamoğlu ne yapacak?

İstanbul'u gelin birlikte yönetelim söylemleri ile şeffaflığa vurgu yapmıştı. Bu bir yetki paylaşımından ziyade ortak aklın halkın çıkarlarına yönelik bir davetti. Eğer İmamoğlu, farklı kesimlerin önerilerini dikkate almaz, İBB başkanlığını gelecek seçimlere yönelik Başkana karşı bir büyük çalışma alanı olarak görürse ve bu eksende açıklar verirse, belediyede başarılı olması mümkün değildir.

İsrafa karşı sergilediği haklı tutumun, tasarruf adı altında yanlış uygulamalara kayması, yine başarının önünde bir engel olacaktır. Bu ülkede belediyelerde olan yolsuzlukları her parti gayet iyi biliyor. Sistemi bu şekilde partiler işletiyor. Buradan nemalananlarda bu partilerin yöneticilerinin çevreleridir. Milletin hakkını yiyen hiçbir kimseye hakkımızı helal etmemiz mümkün değildir. Ve elbette herkes hukuk karşısında hesabını verebilmelidir.

Ancak şimdi bundan daha önemli olan bir durum vardır. Biz hem belediyelerimizin hem de merkezi yönetimin bu adaletsizlikleri ortadan kaldıracak olan şeyin, kurulu işler halde olan sistemden kaynaklandığını, bu sistemin lağvedilmesi gerektiğini söylüyoruz. Yöneticilik mal mülk edinme zemini olarak görülmeyecek bir hale getirilmelidir.

Erdemli adil, hak hukuktan korkan, Allah'a hesap vereceğini bilip, bir gün öleceğini unutmayan kadroların yetiştirilerek yönetime gelmesi gerekir.

Bu kadroların etkin olmaması için elbette kripto bürokrasi bütün köşe başlarını tutmuştur. İşte burada devlet aklı harekete geçmelidir.  Sistemi değiştirecek ekipler bir araya gelip refah düzeyini %1 gibi bir azınlığın elinden alınıp bütün topluma yayılması gerekir.

Ak Parti milletten çok ciddi bir ders almıştır. İşin hikâye kısmına girmiyorum. Ama bugüne kadar dikkate alınmayan uyarımızı bir kez daha yapalım.

Ekonomi çok kötü durumdadır. Kimse hikâye okumasın. Kaynağı milli görüş olan insanlar faizin savunucusu haline gelmemeli.  Bugün az faizlerin iyi olduğu söylemleri, bu seçimlerdeki tokatın  ilahi olduğunu da düşündürmelidir.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti çöküşünü bir şekilde durdurabilir. Ekonomiyi düzeltecek, yeni bir ekonomik modeli kuracak ekibi iş başına getirmelidir. Eğer mevcut sistemi sürdürmeye devam ederse, defalarca söylediğimiz 2023 tarihi görülmeyecektir.

Selam ve dua ile..

YUNUS EKŞİ - TERCÜMEİHÂL

YUNUS EKŞİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  254867

-