23 ŞUBAT 2020 PAZAR

'HİNDİSTAN', BATILI İLAÇ ŞİRKETLERİNİN KISKACINDA!

Batılı ilaç firmalarının yeni ürettiği ürünleri denemek üzere pilot bölge olarak belirlediği Hindistan’da yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor.


'HİNDİSTAN', BATILI İLAÇ ŞİRKETLERİNİN KISKACINDA!

Bu denemelerde sadece 2012 itibariyle 2644 sağlıklı bireyin yaşamını yitirdiği biliniyor. 2012 sonrasına ilişkin istatistikler ise ‘sır' gibi saklanıyor. Ayrıca birçok denemede kullanılan kişilerin, üzerlerinde uygulanan klinik deneyden haberlerinin bile olmadığı ortaya çıktı. Bir Fransız Tıp sitesinin verdiği bilgilere göre ‘etik' dışı bu uygulama, ilaç firmalarına aracılık yapan firmanın bir kısım Hint doktoru ‘satın alması' ile gerçekleşebildi.

Uluslararası metinlere göre bu tür araştırmalarda karşılıklı rızanın zorunlu olduğunu kaydeden tıp çevreleri Batılı firmaların Hindistan'da kişilerden habersiz gerçekleştirilen bu denemelerden haberdar oldukları halde sonuçları kullanmaya devam etmelerinin hiçbir ahlaki ölçütle bağdaşmadığı yorumunda bulunuyorlar.

2013-11-11 08.48.44

Bir diğer sorun ise mağdurların hukuki desteğe ulaşamaması… Ağır klinik çalışmalara rızaları dışında dahil edilen savunmasız insanların ilaç endüstrisinin devlerine karşı hukuk mücadelesinde yine batılı ‘ahlaklı' hukukçuların desteği bekleniyor. Hint makamlarına göre bu durumdaki mağdurların bilinen resmi sayısı 500 civarıyla ifade ediliyor.

KAYNAK:tahbir.com

Yorum Yaz

  011590

-