23 ŞUBAT 2020 PAZAR

HIRİSTİYAN-ALEVİ DOSTLUK GRUBU ÜYESİNDEN MÜSLÜMANLARA HAKARET


HIRİSTİYAN-ALEVİ DOSTLUK GRUBU ÜYESİNDEN MÜSLÜMANLARA HAKARET

Hıristiyan demokrat politikacı Ermeni asıllı Madlen Vartian, Facebook'ta yazdığı mesajda Müslüman Türklere, Kürtlere ve Araplara, 'çapulcu ayak takımı', 'pislik' gibi ağır sözler içeren ifadelerle hakaret etti.

Almanya Ermeniler Konseyi Başkan yardımcılığı ve CDU'nun Hıristiyan-Alevi dostluk grubu yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüten Vartian, ağır hakaret içeren sözlerini, Filistin'de Beytullahm'deki bir kilisenin yakılması üzerine sarf etti. Filistin'deki kilisenin rahibinin, 'Filistinli radikaller'in kiliseyi kundakladıklarını tahmin ettiğini söylemesi üzerine, Müslümanlara çok kızdığını belirten Vartian, olaydan tüm Sünni Müslümanları sorumlu tuttu. Müslümanlar arasında 'ılımlı' ve 'aşırı' şeklindeki bir ayırıma inanmadığını ifade eden Vartian, sonuç olarak Arap, Türk ya da Kürt, hepsinin Sünni Müslümanlar olduklarını kaydetti. Sünnilerin Hıristiyanlardan nefret ettiklerini ve Hıristiyan kültür ve medeniyetini yok etmek istediklerini öne sürdü. Vartian, Müslümanları kastederek, 'Bu ayak takımının yaşadığı yerde ifadenin gerçek anlamıyla bir ot bile bitmiyor.' dedi.

'Onlara istediğim ismi veririm'

Facebook'ta Vartian'ın mesajını okuyan ziyaretçilerin, olaya objektif bakmadığı yönündeki uyarıları üzerine Ermeni olduğunu inkâr eden Vartian, Müslümanlara karşı daha da ağır hakaretler içeren bir cevap yazdı. Vartian, cevabında, 'Ayak takımı, pislik, ırkçı ya da faşist, onlara nasıl isim veriyorsam veririm, bu benim şahsi meselemdir.' ifadelerini kullandı. CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, Vartian'ın hakaret dolu mesajına Twitter'da yazdığı cevapla tepki göstererek, bu ifadelerin 'kesinlikle kabul edilemez' olduğunu belirtti. Tauber, bu kişinin CDU'ya temel teşkil eden değerleri anlayamadığını kaydetti. Vartian, hakaret içeren sözlerine gelen tepkiler nedeniyle, Facebook'tan mesajını sildi. Ancak yaptığı açıklamada hafta sonuna kadar konuyla ilgili daha uzun bir yazı yazacağını, ancak bunun 'zayıf ruhlular'a göre bir yazı olmayacağını belirtti.

n

Yorum Yaz

  868271

-