HOLLANDA’DAN SONRA BM VE AB DE SOYKIRIMCI OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ

Srebrenitsa'da 1995 yılında yaşanan soykırımda hayatını kaybeden 71 kurbanın cenazesi dün defnedildi. Törene Türkiye’yi temsilen Numan Kurtulmuş katıldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise 22 yıl önce Bosna’da işlenen ancak faturası kısmî olarak sadece Sırplara kesilen Srebrenitsa soykırımındaki suçlarını ilk kez itiraf etti. Suçunu itiraf eden AB de “soykırım yaptık üzgünüz, ama sizi AB’ye olma rüşveti verelim bunu unutun” manasına gelecek açıklamalarda bulundu. Hollanda mahkemesi ise geçtiğimiz ay katliamdan Hollanda’yı da ‘kısmen’ sorumlu tutmuştu.


HOLLANDA’DAN SONRA BM VE AB DE SOYKIRIMCI OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ

 Yeni Söz Haber Merkezi

71 KURBANIN CENAZESİ DÜN DEFNEDİLDİ

Avrupa'da, İkinci Cihan Harbi'nden sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Bosna Savaşı'da yüz binlerce insan vahşice katledilmiş, BM'ye bağlı Hollandalı askerlerin Sırp çakallara teslim ettiği 8 binden fazla Srebrenitsalı silahsız sivil BM askerlerinin gözü önünde katledilmişti. Toplu mezarlara gömülen bu mazlumlardan 71'i daha, dün mezarlarına defnedildi. Dün öğle namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda yapılan defin merasimine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da katılarak bir konuşma yaptı.

Srebrenitsa ile ilgili görsel sonucu

HOLLANDA: EVET SOYKIRIM YAPTIK

Lahey Temyiz Mahkemesi, geçtiğimiz ay verdiği bir karar ile Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995 yılında yaşanan soykırımda Hollanda'nın da rolü olduğunu onaylamıştı. Lahey Temyiz Mahkemesi, 2014'te bölge mahkemesi tarafından verilen, Srebrenitsa'da 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin kısmen suçlu olduğu kararını onadı.

BM: EVET BİZ DE SOYKIRIMCIYIZ

28 Haziran 2017 tarihinde ‘Hollanda savaş suçunu itiraf etti, sıra diğer katliamcılarda' başlığıyla çıkan Yeni Söz, ‘Batı Terör Örgütü (BTÖ) üyelerinden Hollanda, Bosna savaşı sırasında yaşanan Srebrenitsa katliamında Sırplara yardım ettiklerini itiraf etti. Bu itiraf, batıda yeni bir sürecin açılmasına yol açabilir' diye yazmıştı. Dün bir açıklama yapan Genel Sekreter Antonio Guterres de, Srebrenitsa katliamında soykırım suçu işlediklerini itiraf etti.

‘ROLLERİMİZİ KABUL ETMELİYİZ' EEE SONRA?

Srebrenitsa katliamı hakkında açıklama yapıp suçlarını itiraf eden Guteres, BM tarafından, eski Yugoslavya topraklarında uluslararası hukukun ciddi şekilde ihlalinin sorumlularının yargılanması için kurulan ‘Eski Yugoslavya Uluslararası Mahkemesi (ICTY)'nin kapatıldığını duyurdu. Guterres açıklamasına şöyle devam etti: Bugün, Temmuz 1995'te Srebrenista'da yaşanan korkunç olaylar, tarihi gerçeklerdir ve kapsamlı olarak belgelenmiştir. ICTY ve Uluslararası Adalet Divanı, ikisi de Srebrenista'da işlenen eylemlerin soykırım olduğu kararına vardı. ICTY, farklı kişilerin Srebrenista katliamı için verdiği cezai sorumluluğu belirledi ve onları soykırım nedeniyle mahkûm etti.

AB: SOYKIRIMCIYIZ AMA BU İŞİ RÜŞVETLE ÇÖZELİM Mİ?

22 yıl önceki Srebrenitsa Soykırımı ve Bosna Savaşı'nın faillerinden olan AB de itirafçı kervanına katıldı. İtiraf karşılığından Bosna Hersek'e AB üyeliği rüşvet teklifinde bulunan AB'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, "Srebrenitsa Soykırımı'nın 22. yılında kalbimiz ve düşüncelerimiz soykırım kurbanları ile, onların aile ve arkadaşlarıyla birlikte. Kurbanları saygıyla anıyoruz. AB üyelik sürecinin Bosna Hersek dâhil bölgedeki tüm ülkeler için açık olduğu belirtip, bu sürecin bölgede uzlaşma, hukuk ve iş birliğine katkıda bulunmasını istiyoruz” denildi.

Srebrenitsa ile ilgili görsel sonucu

İTİRAF ET, VİCDANINI AKLA, OLMADI GİT PAPAZA SENİ ‘TEMİZLER'

Sapkın Hıristiyan kültürüne göre, insan günahkâr doğar ve kilise ye gidip papaza üç beş kurup vererek günahlarını sildirebilir. Papazlar para karşılığında günahları sildiğine göre itirafın bir kıymeti kalmıyor, istediğin günahı işle, hatta git Srebrenitsa'da soykırım yap, sonra ver üç beş kuruş ve pislikten kurtul. Genel Sekreter Antonio Guterres'in dün yaptığı açıklama, tam da Hıristiyan kültürünün neme nem bir musibet olduğunu gözler önüne serdi. Suçlular hakkında hiç bir soruşturma başlatmayan BM Genel Sekreteri, “Bu tür zulümleri önlemeye yardımcı olmak için geçmişe dürüstçe bakmalı, bu suçların oluştuğunu ve gerçekleşmesine izin veren rollerimiz olduğunu kabul etmeliyiz" demekle yetinmesi, içine düştükleri sapkınlık ve ahlaksızlığı bir kez daha gözler önüne serdi.

Yorum Yaz

  072503

-