HSYK BAŞKANI: FETÖ YARGI GÜCÜNÜ KULLANDI

HSYK 1. Daire Başkanı Koç, FETÖ/PDY'nin kendi amaçları doğrultusunda yargının ve devletin gücünü kullandığını söyledi.


HSYK BAŞKANI: FETÖ YARGI GÜCÜNÜ KULLANDI

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı Halil Koç, son yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle yargıda büyük bir güven sorununun ortaya çıktığını belirtti.

"Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) kendi amaçları doğrultusunda yargı gücünü ve devletin gücünü kullandığını gördük" diyen Koç, "Bu, çok tehlikeli bir olaydı, olguydu. Dolayısıyla bu kesinlikle kabul edilmeyecek bir şeydi. Hiçbir devlet kendi içinde farklı bir grubun kendi gücünü kullanarak kendine karşı birtakım hareketler içine girmesini kabul edemez" şeklinde konuştu.

Halk nezdinde yargıya karşı güvensizlik sorununu oluşturan en büyük nedenin de bu yapı olduğuna işaret eden Koç, "Yargıyı birtakım kazanımlar elde etmek için bir araç olarak kullanmak isteyen bir grubun yaptığı uygulamalar, maalesef yargımızı bu hale getirdi. Halk nezdinde bu güven bunalımını oluşturdu" ifadelerini kullandı.

"Olağanüstü bir dönem yaşadık"

Türkiye'de güçler ayrılığı ilkesini savunduklarına dikkati çeken Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Elbette yargı bağımsızlığını savunuyoruz fakat onun kadar önemli olan tarafsızlık unsurunu da önemsiyoruz. Bağımsız bir yargının, tarafsızlığını yitirmiş insanların elinde ne hale geldiğini gördük. Maalesef çok olağanüstü bir dönem yaşadık. Bunun izlerini ve emarelerini ortadan kaldıracak çalışmalarımızı yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz."

"Herkesin yargı kararına saygı duyduğu bir ülkeyi arzuluyoruz"

Hem söz konusu yapıyla mücadele hem de yargının hak ettiği yere gelmesi için çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Koç, şunları söyledi:

"Herkesin yargı kararına saygı duyduğu bir ülkeyi arzuluyoruz. Hangi saikle karar verdiği endişesi taşımayan bir yargı sistemini istiyoruz."

Yorum Yaz

  402674

-