İKİNCİ DÜNYA ŞİRKETLER SAVAŞI BAŞLADI

ABD Başkanlık seçimlerinin bitmesi üzerine, “ilk raundunu ABD’nin kazandığı şirket savaşlarının ikincisi” resmen başladı. Trump’ın Çin’e yönelik açıklamalarına kızan Çinliler, Trump’ı iPhone ile tehdit etti. Siyonist Bild gazetesinin Audi'ye yönelik iddilarını Volkswagen doğruladı. Rusya, Microsoft’a ait LinkedIn sitesini engelledi. Google ile AB arasındaki kriz çıkmaza doğru sürüklenirken, Çinli hackerlar Google’ın Pixel’ini 60 saniyede hackledi. Toyota ise ABD'ye 3 milyar dolardan fazla ödeme yapmayı kabul etti. Şirket savaşlarında işler iyice karıştı.


İKİNCİ DÜNYA ŞİRKETLER SAVAŞI BAŞLADI

Yeni Söz / Haber Merkezi

ÇİN'DEN TRUMP'A İPHONE TEHDİDİ

Trump'ın seçim sürecinde “kur manipülatörü" olarak suçladığı Çin mallarına yüzde 45 gümrük uygulayacağı açıklaması, seçim sonrasında iki ülke arasında gerilime yol açtı. Trump'ı koltuğuna oturmadan etki altına almak isteyen Çin, kavgaya hızlı başladı. Komünist görünümlü bir kısım azınlığın kontrolündeki Çin yönetimine ait The Global Times, Trump'ın Çin'le mücadeleye girişmesi durumunda çok sert bir karşılık göreceğini yazdı. Çin olası bir zıtlaşma durumunda ülkedeki iPhone ve diğer Amerikan ürünlerini durdurmakla tehdit etti. 

NEO NAZİ'LER HİLEYE DOYMUYOR

ABD ile Alman şirketleri arasındaki savaş ise son hızıyla devam ediyor. Siyonist Bild gazetesi geçtiğimiz hafta Volkswagen Grubu üyesi Audi'lerde bulunan bir yazılımın, test esnasında emisyon değerlerini olduğundan düşük gösterdiğini yazmıştı. Volkswagen'den yapılan açıklamada, otomatik vitesli Audi'lerde emisyon hilesini yaptığını kabul etti. Son gelişmeler Hitlerin çocuklarını daha da zor duruma sokacak. ABD'nin Volkswagen'e yeni ve ağır bir ceza daha kesmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu da Alman ekonomisinin çıkmaza doğru sürükleneceğinin bir işareti olarak yorumlanıyor. Neo-Naziler henüz Deutsche Bank krizini de atlatabilmiş değil.

TOYOTA'YA 3 MİLYAR DOLAR CEZA

Bazı SUV ve kamyonet modellerinde, paslanmaya karşı yeterli korumaya sahip olmamakla suçlanan Toyota, iddiaların dava konusu olmaması için ABD ile masaya oturdu. Şirket ABD'ye 3,4 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti. Toyota'nın 2 eyalette 2005-2010 arasındaki Tacoma modeli kamyonetler ve 2007-2008 arası Tundras ve 2005-2008 arası Speuoias modeli araçları için açılan davalarda vardığı uzlaşma, Los Angeles Bölge Mahkemesi Hakimi tarafından onaylandı. Anlaşma, 2005-2010 döneminde satılan yaklaşık 1,5 milyon aracı kapsıyor.

RUSYA LINKEDIN'İ ENGELLEDİ

Afrikalı çocukları kısırlaştırma görevi verilen Bill Gates'e ait Microsoft tarafından 26.2 milyar dolara satın alınan LinkedIn'in başı Rusya ile dertte. Rusya hükümetinin aldığı bir kararla LinkedIn'e erişim engellendi. Rus kanunlarına uymadığı için erişim engeli getirilen LinkedIn, CIA, NSA ve FBI'yla olduğu gibi Rus istihbarat örgütleriyle de veri paylaşımı yapmazsa bir daha Rusya'da faaliyet gösteremeyecek. Microsoft'un kullanıcı bilgilerini ABD istihbarat örgütleriyle paylaştığını ortaya çıkaran Prism skandalından sonra, Rus hükümeti devlet dairelerinde Microsoft ürünlerinin kullanılması yasaklanmıştı. 

GOOGLE SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Şirketler savaşında ABD'ye karşı mağlup durumda olan Avrupa Birliği, Google hakkında bir rapor hazırlayarak Google'ı zorla tekel oluşturmak ve Android işletim sistemi içerisine gömülü kendi uygulamasını yayınlayarak kullanıcı haklarını ihlal etmekle suçlamıştı. Avrupa Birliği, Android işletim sistemi kurulu akıllı telefonlarla birlikte gelen Google Playstore, Gmail, Google Harita, Google Translate ve Youtube gibi uygulamalarla Google'ın kullanıcı haklarını ihlal ettiği görüşünde. Google ise yayınladığı bir GIF ile cevap verdi ve Google, iPhone ve Windows Phone'yi göstererek istatistiklerini paylaştı. Şirkete göre Android, kullanıcıları en serbest bırakan işletim sistemi olarak nitelendirildi. Ben yapıyorsam da diğerleri benden çok yapıyor diyerek kendini savundu.

GOOGLE: BENDEN ÇOK İHLAL EDENLERİ DE GÖRÜN

Googe tarafından yayınlanan GIF'te İOS ve Windows Mobil'in kullanıcı haklarını daha çok ihlal ettiğini ileri sürdü. Paylaşılan istatistiklere göre Samsung Galaxy S7 Edge model telefonda 37 ön yüklemenin sadece 11'i Google'a ait. Ancak iPhone 7'de bulunan 39 ön yükleme uygulamasının tamamı Apple şirketine ve Lumia 550 model telefondaki 47 ön yükleme uygulamasının da 39 tanesi Microsoft'a ait. Google demek istiyor ki, dedikleriniz doğru ama diğerlerini de görün. Uyanıklık yapan Google ihlali cebe indirgeyerek diğer ihlallerini yokmuş gibi göstermeye çalışıyor.

GOOGLE'U 60 SANİYEDE HACKLEDİLER

Google tarafından üretilen ve yeni amiral gemisi olarak sunulan Google Pixel Çinli hackerler tarafından 60 saniye gibi kısa bir sürede hacklenince Google'ın itibarı yerle bir oldu. Çinli gençler Google Pixel kullanan telefonların güvenli olmadığı ortaya çıkardı. Bu başarıları nedeniyle Çinli beyaz hackerler 120 bin dolar ödül aldı.

ÜVEY EVLAT PARDUS GELİŞTİRİLECEK

Karanlık eller tarafından engel olunan milli işletim sistemimiz Pardus'un geliştirileceği duyuruldu. Pardus projesinde HAVELSAN'ın yer alması için istekte bulunduklarını açıklayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Pardus ile ilgili yoğun bir çalışmayı arkadaşlarımız başlatmışlar. Hedefimiz, kendi milli işletim sistemimizi, özellikle bütün kurumlarımızda yaygınlaştırmak, siber alanda gerçekten güvenlikli bir yapıyı oluşturmak" dedi. Milli Eğitim Bakanı olduğunda Hüseyin Çelik, Pardus'un gelişimini engellemek için Microsotf'a bütün okulları peşkeş çekmişti. FETÖ'cülerle birlikte diğer gayri milli unsurlar Pardus'un gelişimini engellemişti.

15-YS-SYF01-r_1

Yorum Yaz

  118564

-