23 MART 2019 CUMARTESİ

İMANLI VE ÇAĞA UYGUN NESİLLER YETİŞTİRMELİYİZ

Kuran-ı Kerimde çocuklar için, ‘Dünya hayatının zineti’ (Kehf 46) buyurulur


İMANLI VE ÇAĞA UYGUN NESİLLER YETİŞTİRMELİYİZ

“Allahü Teâlânın, bize emanet ettiği çocuklarımızı -gerçekten çok seviyorsak;- onları çok güzel bir şekilde eğitip yetiştirerek büyütmeliyiz” diyen yazarımız Mehmed Can, “Çocuklarımızı; Hazret-i Ali radıyallahü anhın buyurduğu gibi; yaşadığımız zamana göre değil, kendi yaşayacakları çağa uygun olarak yetiştirmelidirler” diyerek anne ve babaları imanlı, ahlaklı, vatanını milletini seven ve helal gıdalarla yetiştirmemiz gerektiği konusunda uyardı.

ADALETLE ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRELİM

Her hafta Cuma günleri yayınlanan ‘Haftanın Sohbeti' isimli köşesiyle gazetemize değer katan yazarımız Mehmed Can, “Kuran-ı kerimde çocuklar için, ‘Dünya hayatının zineti' (Kehf 46) diye buyurulması, -onların bizim için ifade ettiği değeri- açıkça ortaya koymaktadır” dedi. “Allahü Teâlânın bize emaneti olan çocukların haklarını korumak da, yine biz ebeveynlere düşer” diyen Mehmed Can, “Ebeveynin; çocuklarına güzel bir isim koyup, hak ettiği ilgiyi ve şefkati göstermesi, kardeşleriyle arasında ayrım yapmadan adaleti gözetmesi icab eder” ifadesini kullandı.

HAYIRLI NESİLLER BİLİNÇLİ AİLELERLE YETİŞİR

Yazarımız Mehmed Can, çocuğun sosyal ve kültürel gelişiminin, bedensel ve zihinsel eğitiminin, dinî ve ahlâkî terbiyesinin ailede başladığını söyledi. Can, “Hayırlı nesiller, bilinçli ve fedakâr anne-babaların ellerinde yetişir. Bunun için: ‘Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır,' (Tirmizî) buyuran Sevgili Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve selleme kulak verelim; O'nu örnek alalım. O'nun şefkat ve hakkaniyete, sabır ve hoşgörüye dayanan eğitim metotlarını uygulayalım” dedi. Can, unutmayalım ki, bugünün çocuklarının yarının büyükleri olduğunu söyledi.

FAYDALI BİREYLER YETİŞTİRMEK SABIR, GAYRET VE FEDAKÂRLIK İSTER

Eğitilip terbiye edilmeyen çocuğun, her zaman suç işlemeye aday potansiyel bir tehlike olduğu, konunun uzmanları tarafından kabul edilen bir gerçek olduğunu ifade eden yazarımız Mehmed Can, “Anne-baba olmak kolay, fakat kendisine, âilesine, toplumuna ve topyekün insanlığa; faydalı ve verimli şahsiyetler yetiştirmek; sabır, gayret ve fedakârlık isteyen zor bir iştir. Bunu ancak sorumluluk şuuruna sahip azimli insanlar başarır” dedi.

ALLAH-Ü TEÂLÂ, HZ. LOKMAN KISSASIYLA EBEVEYNLERE ÖGÜT VERİR

Kuran-ı Kerimde, Hazret-i Lokman kıssası anlatılırken, çocuk eğitiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği, çok muazzam bir sekilde özetlenmiştir. Âlimler, bütün insanlar için önemli birer hayat düsturu olan bu nasihatleri dört ana maddede toplamışlardır. Şöyle ki:

1- Evvela çocuğa tevhid ilmini yani Allahü Teâlânın varlığı ve birliğini öğretmek gerekir.

2- Âhiret inancını aşılamak. Allah'a iman etmenin tabiî bir sonucu olan âhiret hayatına iman ve hesap verme bilinci; insanı iyiye, güzele ve faydalıya yönlendirirken; kötü, çirkin ve zararlıdan da uzak tutar.

3- İbadet etme melekesi kazandırılmalı, ihlas anlatılmalı ve sabır öğretilmelidir.

4- Sosyal ilişkilerde ve insanî münasebetlerde mütevazı olmayı öğretmelidir.

 

Mehmed Can'ın ‘Çocuk Eğitiminde Çok Önemli Dört Kural' isimli yazısı içir TIKLAYINIZ

 

Yorum Yaz

  209667

-