24 OCAK 2019 PERŞEMBE

İNGİLİZ’İN SİNSİ ŞEYTANLIĞINI BİR İNGİLİZ İFŞA ETTİ

İkiyüzlü ve sinsi politikalarla ünlü İngiltere’nin Türk yetkililerine ve dünya kamuoyuna terör örgütlerine karşıymış gibi yapıp terör örgütü PKK ve PYD’nin YPG ve SDG uzantılarına gizliden destek sağlaması, İngiliz Avam Kamarası’nı da rahatsız etti.


İNGİLİZ’İN SİNSİ ŞEYTANLIĞINI BİR İNGİLİZ İFŞA ETTİ

Avam Kamarası Dışişleri Komisyonunun 3 aylık çalışması sonucunda hazırlanan, "Kürtlerin hevesleri ve İngiltere'nin çıkarları" başlıklı raporu yayımlandı. Raporla ilgili değerlendirmede bulunan Dışişleri Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat, İngiltere yönetiminin ikiyüzlülüğünü ve şeytanlığını hükümetin yüzüne vurarak ülkeyi terör örgütleri konusunda tutarsızlıktan vazgeçip, hangi pozisyonda olduğunu açıklığa kavuşturmaya çağırdı.

ORTADOĞU BAKANI KIVIRMIŞTI

Dışişleri Komisyonu'nun 9 Ocak'ta gerçekleştirdiği toplantıda İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt PKK ile PYD/YPG ilişkileri konusunda komisyon üyelerinin sualleri karşısında zor anlar yaşamış, sorular karşısında bunalarak, PKK ile PYD/YPG'nin aynı örgütler olduğunu kabul etmek zorunda kalmıştı. Komisyon üyesi Mike Gapes'in ısrarlı soruları karşısında da “PYD'yi her zaman PKK ile olabilecek her türlü bağlantıyı kesmeye çağırıyoruz" itirafında bulunmuştu.

‘PYD, YPG ve SDG, PKK'YA BAĞLI'

İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nın Dışişleri Komisyonu 3 aylık bir çalışma yaparak "Kürtlerin hevesleri ve İngiltere'nin çıkarları" başlıklı bir rapor hazırladı. Raporu kamuoyu ile paylaşan Komisyon Başkanı Tom Tugendhat, ellerindeki belgelerin Suriye'deki PYD, YPG ve çatı örgüt olarak gösterilen SDG'nin terör örgütü PKK'ya bağlı olduğunu temellendirdiğini söyledi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN VE İNGİLİZ'İN HEVESİ AYNI

Raporla ilgili değerlendirmede bulunan Tugendhat, “Suriye'de kısaltmaların ötesine geçmeli ve müttefiklerimiz arasında İngiltere'yi etkileyecek ciddi politika farklılıkları olduğunu görmeliyiz” derken İngiltere yönetiminin ise terör örgütleri arasındaki bu bağlantı konusunda açık ve samimi bir görüşe ulaşması gerektiğini dile getirdi. Ancak ikircikli politikalar, saman altından su yürütme ve müttefik gözüküp kuyu kazma konusunda eline kimsenin su dökemediği İngiliz şimdi de Türkiye'ye müttefikmiş gibi görünmeye çabalıyor.

‘İNGİLİZ'İN MEVCUT GÖRÜŞÜ TUTARSIZ'

Türkiye'nin YPG'yi PKK ile bağlantılı bir terör örgütü olarak gördüğünü aktaran Komisyon Başkanı Tugendhat, ABD'nin ise aynı örgütü DAEŞ'le mücadelede müttefik olarak göstererek silah sağladığını aktardı. İngiltere'nin bu bağlamda hangi pozisyonda olduğunu açıklığa kavuşturması gerektiğini dile getiren Tugendhat, "İngiliz Dışişleri Bakanlığının mevcut görüşü tutarsız" dedi.

‘İNGİLTERE'NİN PKK'YA DESTEĞİ İNANILIR GİBİ DEĞİL'

Başkan Tugendhat şunları kaydetti: "Araştırmamız sırasında sunulan deliller YPG/PYD'nin PKK ile bağlantılı olduğunu temellendirdi. İngiliz Dışişleri bu bağlantıların mevcudiyeti konusunda bile kararsız görünüyor. Bu inanılabilir bir şey değil. Dışişleri, tekrar tekrar bildirilen bağlantılardan söz etmeyi bırakıp bu konuda kendi açık görüşüne sahip olmalı.”

DAEŞ YENİLDİ VE BİTTİ

“DAEŞ ile mücadele edenlerin ortak bir düşmanı vardı ama onun yerine geçmesi gereken şey konusunda farklı vizyonları bulunuyor” ifadeleri kullanılan raporda, “Şimdi DAEŞ yenildiğine göre, eski zaferler yarının savaşlarına yol açma riski barındırıyor” değerlendirmesi yapıldı.

‘IKBY ANTİDEMOKRATİK VE YOLSUZLUKLARI ÇOK'

Avam Kamarası'nın raporunda İngiliz hükümetine IKBY içindeki yolsuzlukları ve antidemokratik uygulamaları eleştirmesi ve Irak merkezi hükümetinin İran ile bağlantılı Şii güçlerle ilişkisini kesmesi çağrısı yapıldı.

‘PKK/PYD'NİN BÜYÜMESİNE İNGİLİZLER YARDIM ETTİ'

YPG'nin hali hazırda Suriye toprağının 4'te birinden fazlasını ele geçirdiğine işaret edilen raporda, bunun da çatışma riskini beraberinde getirdiğine işaret edildi. Raporda, YPG'nin Suriye'de geniş bir toprak parçasını ele geçirmesinde İngiltere'nin DAEŞ'le Mücadele Koalisyonu kapsamında sağladığı hava desteğinin oynadığı role dikkat çekildi.

Yorum Yaz

  006734

-