25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

İNSAN DEĞİL BUDİST ŞEREFSİZLER

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, Budist Myanmar ordusunun, Yahudi ve Hristiyan ülkelerin desteğiyle Arakanlı Müslümanlara uyguladığı cinsel şiddet ve sistematik soykırımı bir raporla belgeledi.


İNSAN DEĞİL BUDİST ŞEREFSİZLER

Bir nebzecik de olsa insanlık emaresi taşıyan herkesi dehşete düşüren raporda, Budist askerlerin Müslüman kadınlara ve kız çocuklarına defalarca toplu tecavüz ettiği, küçük çocukları kafaları taşlara vurarak, yaşlıları ateşlerde yakarak öldürdüğü kaydedildi. “Tüm Bedenim Acı İçinde” isimli raporun tüm dünyayı ayağa kaldırması gereken bilgiler içerdiği, ancak zulme maruz kalanların Müslüman olması nedeniyle kimsenin umurunda bile olmadığı, hatta bunun Müslümanları bile harekete geçirmeye yetmeyeceği düşünülüyor.

TECAVÜZ VE SOYKIRIM BELGELENDİ

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) tarafından yayınlanan “Tüm Bedenim Acı İçinde: Myanmar'da Kadın ve Kız Çocuklarına Yönelik Cinsel Şiddet” başlıklı 37 sayfalık rapor, Müslüman Arakan kadın ve kız çocuklarının uğradığı insanlık nasibini almamış şerefsizlerin canavarca duygularla işlediği dehşetini belgeledi. Raporda anlatılanların, Nobel ödüllü Ang San Su Çi hükümetinin emrindeki Budist ordunun, Müslümanlara uzun yıllardır sistematik olarak uyguladığı soykırım, tecavüz ve şiddetin sadece küçük bir boyutu olduğu belirtiliyor.

BUDİSTLER İNSAN DEĞİL CANAVAR

18 yaşından küçük 3 kız çocuğunun de yer aldığı HRW raporu, 29'u tecavüz mağduru 52 kadınla görüşülüp hazırlandı. Myanmar güvenlik güçlerinin Müslüman kadın ve kız çocuklarına toplu tecavüz ettiğini belgeleyen raporda, “Tecavüz mağduru kadınlar, acı içinde günlerce Bangladeş'e kaçmaya çalıştığını anlattı” ifadeleri dikkat çekti. HRW yetkililerine konuşan kadınların pek çoğu, çocuklarının, eşlerinin ve ailelerinin katledilmesine şahid olduklarını dile getirdi.

KÜÇÜKCÜK KIZ ÇOCUKLARI BİLE TECAVÜZ

Myanmar askerlerinin sayısız kadına “canavarca şiddet” uygulandığını ve kadınların çok büyük psikolojik sorunlar yaşadığını kaydeden raporda; Budist ordunun esasında bir soykırım yaptığını, tecavüzün ise bunun bir parçası olduğu, askerlerin köylere saldırmadan önce ve saldırı sürecinde kadınlara ve kız çocuklarına defalarca tecavüz ettiği hatta bebek yaştaki kızlara bile tecavüz edildiği ifade ediliyor.

‘BENİ ÖLDÜ SANIP BIRAKTILAR'

Raporda Arakanlı tecavüz mağdurlarının ifadeleri de yer alırken, 15 yaşındaki mağdur Hala Sadak gözyaşları içinde, “Askerler çıplak halde evimden sürükleyerek çıkardı. 10 kişinin tecavüzüne uğradım. Askerler öldüğümü zannederek beni bıraktı. Daha sonra kardeşlerim tarafından bulundum” diyor.

BU BİR İNSANLIK SUÇU

Raporda Myanmar askerlerinin küçük çocukları kafalarını ağaçlara vurarak katlettiği, yaşlıları ateşin içine atarak yaktığı, kadınların eşlerini vurarak öldürdüğü bilgisi yer alıyor. Budist ordunun Müslümanlara uyguladığı şiddetin insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunun altı çiziliyor.

İŞE YARAMAZ BM'YE ÇAĞRI: BARİ BİR İŞE YARA

İnsanlık suçunu belgeleyen HRW isimli örgüt, hiçbir işe yaramayan, bir açıklama yapmak için bile ayak sürüyen Birleşmiş Milletler'e, “Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı şiddet ve tecavüz suçlarının son bulması için Myanmar'a baskı yapılmalı, suçlulardan hesap sorulmalı” çağrısında bulunuyor.  Raporda yer almasa da biz Arakanlı kardeşlerimize sahip çıkamayan günümüz Müslümanlarının da BM kadar beceriksiz, taş kafalı ve korkak olduklarını haykırıyoruz.

Yorum Yaz

  054082

-