İRAN'DA SEÇİM RÜZGÂRI

İran'da 26 Şubat'ta düzenlenecek Uzmanlar Meclisi ve Milletvekili Seçimleri için adaylık sürecinin başlamasıyla seçim sürecine girildi.


İRAN'DA SEÇİM RÜZGÂRI

İran, 26 Şubat'ta düzenlenecek 5'inci Uzmanlar Meclisi (Hubregan) ve 10'uncu dönem milletvekili seçimleri için adaylık sürecinin başlamasıyla seçim sürecine girdi. 

İran'da 5'inci dönem Uzmanlar Meclisi seçimleri için aday başvuruları iki gün önce, 10'uncu dönem milletvekili seçimlerinin adaylık süreci ise bugün başladı. 26 Şubat 2016'da eş zamanlı olarak düzenlenecek seçimler İran toplumu için büyük önem taşıyor. 

Uzmanlar Meclisi

İran dini liderini denetleme ya da ölümü durumunda yeni dini lideri belirleme yetkisine sahip olan Uzmanlar Meclisi üyeleri, ülkenin yönetimi ve İran toplumu üzerinde kritik role sahip bulunuyor. 

İran'da  5'inci dönem Uzmanlar Meclisi adayları 88 sandalye için yarışacak. Şu anda bu mecliste 86 temsilci bulunuyor. Yasaya göre bir milyon kişi için bir temsilcinin seçilmesi gerekiyor. Ülkedeki nüfus artışı göz önünde bulundurularak yeni dönemde mecliste 2 sandalye daha eklenecek.

Uzmanlar Meclisi için sadece dini şahsiyetler, yaş şartı aranmaksızın aday olma hakkına sahip. 8 yıl için seçilen din adamlarının bu seçimlere aday olması için gerekli olan ilmi (müçtehid olma şartı), ahlaki ve siyasi yeterliliğinin tespiti, İran dini liderine bağlı, Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin 6 üyesi tarafından yapılıyor. Bu konsey 27 Aralık'tan 4 Şubat'a kadar adayların yeterliliği hakkında karar verecek. 

Konsey tarafından adaylığı onaylananlar, 11 Şubat'tan itibaren 2 hafta boyunca, yani seçimlerden bir gün öncesine kadar seçim kampanyası yürütebilecek. Uzmanlar Meclisi seçimlerini kazanan adaylar, seçimlerden üç ay sonra resmen çalışmaya başlayacak.

 

Yorum Yaz

  763163

-