1 EKİM 2020 PERŞEMBE

İRAN, SUUDİLERİN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ ATEŞE VERDİ

Suudi vatandaşı Şii din adamı Nemr'in de aralarında bulunduğu 47 kişinin idamının ardından, İran'ın başkenti Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği eylemciler tarafından ateşe verildi. Bu saldırılar akla, 'Türkiye - Arabistan enerji işbirliğinden sonra Rusya'nın yancısı İran'dan mesaj mı?' sorusunu getirdi


İRAN, SUUDİLERİN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ ATEŞE VERDİ

Yeni Söz | Analiz

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın da aralarında bulunduğu bir heyetle Suudi Arabistan'a gitmişti. Edinilen bilgiye göre de özellikle enerji konusunda işbirliğine yönelik önemli adımların atıldığı duyurulmuştu. Bu işbirliği ile Rusya'nın stratejik güç olarak kullandığı doğalgaz kartı zayıflamıştı. 

Bu ziyaretin hemen ardından İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) göre, Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in Suudi Arabistan tarafından idam edilmesinin ardından Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, elçilik binasına saldırdı.

Suudi Arabistan yönetimi aleyhinde sloganlar atan eylemcilerden bazıları elçiliğe girerek, binayı ateşe verdi.

Türkiye - Suudi Arabistan görüşmesi neticesinde, 266 milyar varil petrol rezerviyle dünyada ikinci, 8,2 trilyon metreküp seviyesindeki doğalgaz rezervleri ile de altıncı sırada yer alan Suudi Arabistan'la 50 milyar dolar değerinde bir doğalgaz anlaşmasının yapılacak olması, bu saldırılarla ilgili  akla, 'Türkiye - Arabistan enerji işbirliğinden sonra Rusya'nın yancısı İran'dan mesaj mı?' sorusunu getirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı: Endişeliyiz 

ABD Dışişleri Bakanlığı, idamların mezhepsel gerilimi tırmandırabileceği gerekçesiyle endişe duyduklarını bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, ABD yönetiminin, Suudi Arabistan'daki yasal süreçler hakkında duyulan endişeyi daha önce de ifade ettiği belirtilerek, Suudi Arabistan yönetimine insan haklarına saygı gösterilmesi ve şeffaf yargılama çağrısı yapıldı.

"İran teröre destek veren bir ülke olduğunu gösterdi"

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırılan ve resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde ise İran'dan yapılan açıklamaların şiddetle kınandığı ve kabul edilemez olduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi açıklamasında, "İran, idam edilen teröristler hakkında yaptığı açıklamalarla teröre destek veren bir ülke olduğunu ortaya çıkararak, gerçek yüzünü gösterdi" ifadesini kullandı.

Ban'dan mezhepsel gerilimi artırmaktan kaçınma çağrısı

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Nemr davasını Suudi yetkililerle görüşmelerinde mezhepsel gerilimi artırmaktan kaçınma ve tüm idam cezalarını hapis cezalarına dönüştürme çağrısı yaptığı ifade edildi.

İran dini liderinden intikam mesajı

Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'i idam etmesini "şiddetle" kınadığını belirten İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, "İlahi intikam Suudi siyaset adamlarının yakasını bırakmayacak" diye konuştu.

Yorum Yaz

  789210

-