23 MART 2019 CUMARTESİ

IRKÇILIK KARŞITLARI MESUT ÖZİL'İ YALNIZ BIRAKMADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf sonrasında uğradığı ırkçı ve ayrımcı saldırılar nedeniyle Almanya Milli Takımı'nı bırakan Mesut Özil'e tüm dünyadan destek yağıyor.


IRKÇILIK KARŞITLARI MESUT ÖZİL'İ YALNIZ BIRAKMADI

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal'de forma giyen Mesut'in maruz kaldığı ırkçı ve ayrımcı saldırılardan bahsederek Almanya Milli Takımı'nı bıraktığını açıklaması üzerine dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Mesut Özil'in kararını duyurmasının ardından farklı ülkelerin sporcuları, sanatçıları ve siyasetçileri destek mesajları paylaştı.

Dünyaca ünlü futbolculardan Almanya Milli Takımı'nın Gana asıllı savunma oyuncusu Jarome Boateng, Mesut'a ilk destek veren isimlerden oldu. Boateng, sosyal medyadan Mesut Özil ile çekildiği fotoğrafı paylaşarak, "Seninle olmak büyük mutluluktu abi" ifadelerini kullandı.

Tecrübeli futbolcunun Arsenal'den takım arkadaşı İspanyol sağ bek Hector Bellerin, Mesut Özil'in yayımladığı metni de eklediği paylaşımında, "Ülkesi için saha içi ve dışında çok şey yapmış birine böyle saygısızca davranmak gerçeküstü. Bravo Mesut. Bu davranışa karşı göğüs germen harika." ifadelerine yer verdi.

Bir dönem Galatasaray forması giyen eski Alman Milli Takımı futbolcusu Lukas Podolski, Instagram hesabından, 2014 FIFA Dünya Kupası zaferini kutladıkları bir fotoğrafı, "Asla unutmayacağımız tarihi bir gece. Daima dünya şampiyonuyuz." notuyla paylaştı.

Podolski, paylaşımına ayrıca "Çoğu zaman beraber kazandık, bazen de başaramadık. Sonuçta futbol bu... Seninle takım arkadaşı olmak her zaman büyüleyiciydi. Eğlenceli ve kahkaha dolu anlar paylaştık. Daha da paylaşacağımıza eminim. Her zaman mutlu ol ve pozitifliğini koru." notunu düşerek Mesut'a destek oldu.

Arsenal ve Trabzonspor'un eski İngiliz yıldızı Kevin Campbell, sosyal medya hesabından Türk asıllı futbolcuyla ilgili bir paylaşım yaparak şunları kaydetti:

"Bravo Mesut Özil. Ayrımcılığın dünyada ve futbolda yeri olmamalı. Sen Almanya'nın kupalar kazanmasına yardım ettin ama şimdi sana doğru döndüler. Kim olduğun ve kökeninle gurur duymalısın."

İngiltere Milli Takımı'nın ve Manchester United'ın eski yıldızı Rio Ferdinand, Twitter paylaşımında Mesut Özil'in yayımladığı metne yer vererek, "Çok büyük saygı." yazdı.

Arsenal Kulübünden "Mesutlu" paylaşımlar

İngiltere'nin ünlü kulüplerinden Mesut Özil'in formasını giydiği Arsenal de yıldız oyuncuyla ilgili paylaşımda bulundu.

Sosyal medyadaki son iki günkü iletilerinde çoğunda Mesut Özil'in fotoğraflarına yer veren kulüp, takımın bir arada yer aldığı fotoğrafı, "Bu kadar özel bir kulüp olmamızın nedeni çeşitliliğimiz. Birlikte, herkes için Arsenal." ifadeleriyle paylaştı.

Dünyaca ünlü yazardan destek mesajı

Mesut Özil'e bir destek mesajı da dünyaca ünlü Brezilyalı roman ve söz yazarı Paulo Coelho'dan geldi.

"Simyacı" gibi dünyaca tanınmış bir çok esere imza atan Coelho, Özil'in açıklamasına atıfta bulunarak, "Okumaya değer bir metin: 'Kaybettiğimizde göçmendim.' Özil, geçmişte ve şimdi ne olduğu hakkında ne söylerlerse söylesinler, daima kazanan sen olacaksın." şeklinde görüş belirtti.

ZMD Başkanı: Bu tutum tahrip edici ve alçakçadır

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek, Mesut Özil'e karşı yapılanların tahrip edici ve alçakça olduğunu belirtti.

Alman basınına açıklamalarda bulunan Mazyek, "Dünya şampiyonu ve en iyi oyuncularımızdan birinin üzerine yağan daha önce benzeri görülmemiş bir saygısızlık, ön yargı ve ırkçılıktan beslenen bu tutum tahrip edici ve alçakçadır." diye konuştu.

Mazyek, "Şu anda Mesut'a karşı saygısızlık, yargılama ve ırkçılığa dair konuşulanların bir benzeri yok, korkunç." açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

  568728

-