2 HAZİRAN 2020 SALI

Hüseyin Yağmur

İSLAM DÜNYASI NEDEN GERİ KALDI? (2)

Hüseyin Yağmur

Prof. Dr. Orhan Oğuz'un Hatıralarında okumuştum. Orhan Oğuz, 'Fransa'da doktora yapıp Türkiye'ye geldikten sonra bir teklif üzerine Afganistan'a gitmiştim' diyor. Burada bir okulda öğretmenlik yapan Orhan Oğuz, 35 yıl aradan sonra bir vesile ile yeniden Afganistan'a gidiyor. Orhan Oğuz gördüklerini kısaca şöyle özetliyor: 35 yıl sonra Afganistan'da neredeyse hiçbir şey değişmemişti. Aynı yokluk, aynı yoksulluk...

Önceki haftalarda  Afganistan'da bir dönem milletvekilliği yapmış, şimdi de siyasi bir hareketin öncüsü konumunda olan bir şahısla görüştük. Bu şahıs, Afganistan halkının ne kadar mübarek bir halk olduğuna dair kanaatlerini şöyle anlatıyordu: Rus işgalinden sonra bir çok Avrupa ülkesini gezdim gördüm. Afganistan'a dönünce benim halkımın cennetlik bir millet olduğuna kanaat getirdim .Çünkü sabah kahvaltısında bir yumurta dahi yiyemeden, bir bardak çay ve bir dilim ekmek ile yıllarını geçiriyorlar.

Bir belgeselde izlemiştim. Kutuplardaki Eskimolar havalar artı 5 derecede iken -40 derecede yiyecekleri gıdaları hazırlıyorlardı. Hal böyleyken Afganistan halkının bir yumurta üretemeyecek kadar hayattan kopuk olması beni hüzünlendirdi doğrusu.

Afganistanlı şahısa bu anlamda bir soru sordum, ama tatmin edici bir cevap da alamadım. İslam ümmeti olarak yokluk ve yoksulluk şampiyonuyuz. Ancak bu halimizin bir marifet olduğuna dair bir de yanlış bir kanaatimiz var.

Afrika'daki Nijer halkı çay ve ekmek de bulamıyor. Sadece kuş yemine benzer 'milet' isimli bir gıda ile ömürlerini geçiriyorlar.

Bunun için bütün İslam Alemi'nin üretimi Almanya'nın tek başına yaptığı üretime denk gelmiyor.

Kanaatimce İslam Alemi üretme yeteneğini kaybetmiş durumda.

Ümmete yetecek kadar; fikir üretemiyoruz, ürün üretemiyoruz, adam üretemiyoruz, değer üretemiyoruz. Sonra da içine düştüğümüz derin yokluğu ve yoksulluğu içselleştiriyor ve bunun mübarek bir şey olduğu zehabına varıyoruz.

İstanbul'un Fethi'nde dönemin en yeni toplarının ve savaş teknolojilerinin kullanıldığını unutuyoruz.

Suriyeli alim Cevdet Said'in yıllar önce Yeni Şafak Gazetesi'nde bir röportajı vardı. İslam Ümmeti'nin içine düştüğü hali anlatırken Cevdet Said şöyle diyordu: Bizim köye kurt inip bir koyunu götürünce, hocalar ve köylüler oturup 'kurdun ağzının kapanması' için dua ederlerdi.

İçine düştüğümüz derin çaresizliği anlatan bu kadar trajik  bir başka örnek olabilir mi?

Köyünüzdeki koyunu gözünüzün önünde yakalayıp boğazlayacak canavara karşı ‘ağzı kapanma duası' yapmaktan başka tedbiriniz yok.

Bir millet her türlü geri kalmışlıktan çalışarak kurtulabilir. İşte Güney Kore bunun bir örneği. Ancak geri kalmışlığı marifet sayan milletlerin kurtulması çok zor. 

Dün akşam dinlediğim bir haber, İslam Dünyası'nın ‘hali pür melalini' gösteren bir başka manidar örnek oldu. Habere göre; geçen yıl Türkiye'den komşumuz Irak'a yapılan demir çelik ve çimento ihracaatı azalmış,mücevher ihracaatı artmış.

Bu  vaziyet şu anlama geliyor: Iraklılar harap olmuş ülkelerini imar ve ihya edeceklerine oyunda oynaşta, takıp takıştırma peşindeler.

Öte yandan Körfez ülkeleri, ‘ortalama su tüketiminde dünya birincisi' imişler. Halbuki bu çöl ülkeleri suya en zor ulaşan devletler konumundalar

Bütün İslam Dünyasının üretimi, Almanya'nın üretimi kadar değilse,

bizler sadece birer tüketim odağı isek,

bu temel sorunları çözmeden,

daha iyi bir gelecek kurmamız mümkün gözükmüyor.

 

HÜSEYİN YAĞMUR - TERCÜMEİHÂL

Yakın tarih ve siyaset araştırmacısı, yazar

HÜSEYİN YAĞMUR DİĞER YAZILARI

  1. Sömürgeciler...dinimizi işlerine gelen yerinden yakalamışlar...içlerinden birilerine fısıldamışlar onlarda bir lokma bir hırka size yeter demişler...belki mikro düşündüğümüzde ,kişisel hayatlar olarak cennetlik olabilirler.fakat bu durumu onunla açıklamak çok kolaycılıktan başkası değil....sebebi de tembellik ve dünyayı iyi okuyamamak ve de çaresizlik olabilir....çaresizliğin çaresi de düşünerek bulunur...bizim coğrafyamızda da bellik bir dönemden sonra olmuş.... tarikatlar arttıkça da bu düşünce yaygınlaşmış......

  2. O afganistanlı milletvekili ya kendisi uyuyor, yada milletini uyutuyor....yokluk Allahtan olabilir....ancak tembellik insandandır...insan çalıştığının karşılığını alır...çalış....üret...nimetlerin içinde sadece bir yumurtayı tercih et....diğerlerini de insanlığın hayrına sun...tamam yeme hakkını saklı tut... .nefsine hakim ol...işte o zaman cennetlik olursun...başkalarının sana reva gördüğü şey zillet ise bu Allahtan değildir....Ali ra. “haksızlığa karşı susmayınız...haksızlığa karşı susan hakkıyla beraber Şeref’ini de kaybeder” diyor....

  3. Muslumanlardan.bir cacik olmanus tarihboyunca. Bu saatten sonrada olmaz. 700 yillik bir imparatorlukla ovunenler geriye ne kalmis ona baksinlar.din alimleri seytan icadi diye baski masinasini 100 kusur yil yasaklamislar. Boyle birkaranlikdan insanlik ve bilim dogmaz, dogmamistirda zaten..

  4. Yıllarca japon mucizesine inandık. Oysa komodor peri den sonra Avrupalılar Japonya'da işler yaparken Japonlara işi öğrettiler taklidi devri buydu. Ve istikbal de Çin i dengelemek Rusya'nın Çine mançuryaya sarkmasını engellemek için yatırımlar yapıldı. Alman harbiden sonra japonyanın insanlığa verecek bir dini bir kültürü bir hammaddesi bir aklı yoktu. Bu yüzden 945 ten sonra Japonlara bilimi ve teknolojiyi transfer ettiler. Mal üretmelerine dunya pazarlarına girişlerine izin verdiler kazançlarınada borç olarak el konuluyor. Evet biz neye göre geriyiz.

Yorum Yaz

  121804

-