17 AĞUSTOS 2019 CUMARTESİ

İSRAİL’E KATLİAMCI DEDİ, GÖREVDEN ALINDI

“Bütçe açığını saklamak için mali kuralları ihlal etmek” gibi âdi bir suçla itham edilen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in İsrail’e ‘katliamcı’ dediği, İsrail’i özür dilemeye mecbur bıraktığı, İsrail elçisini göreve başlatmadığı ve ABD’nin politik dayatmalarını reddettiği için görevden uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.


İSRAİL’E KATLİAMCI DEDİ, GÖREVDEN ALINDI

Kemal Özer  / Özel Haber

‘İSRAİL KATLİAMCI' DEDİ AZİL SÜRECİ BAŞLADI

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 2014'ün Temmuz ayında sarf ettiği “İsrail, özellikle kadın ve çocuklardan oluşan sivilleri vurarak katliam yapıyor” sözlerinin görevden alınma sürecini başlattığı ortaya çıktı. İsrail'in Gazze Şeridi'nde yaptığı müdahalenin orantısız olduğuna dikkat çeken Rousseff, bunun etnik bir temizleme değilse de kesin bir katliam anlamına geldiğini söylemiş; İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmo “diplomatik cüce" benzetmesi yaparak “kendisine dikkat etmesi gerekir” cümleleriyle tehdit etmişti.

‘İSRAİL'DEN “DİPLOMATİK CÜCE” ÖZRÜ

İsrail sözcüsü Yigal Palmo'nun tehditkâr sözlerinin İsrail - Brezilya krizine neden olması üzerine, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'i telefonla arayarak Gazze saldırıları esnasında yayınlanan bildiri karşısında, İsrail makamlarının Brezilya'ya yönelik kullandığı "diplomatik cüce" benzetmesi için özür dilemişti. İsrail'in tarihte ilk kez Türkiye ve Brezilya'dan özür dilemek sorunda kalması, yine iki ülkenin İran krizinde ara bulucu olması, Siyonist yapıları harekete geçirerek, Türkiye ve Brezilya liderlerini koltuktan etme süreci başlamıştı.

KRİZLER BİRBİRİNİ İZLEDİ

Dünyada İsrail'i ilk tanıyan ülkelerden olan Brezilya'da Rousseff'in devlet başkanı olmasından sonra yerel politikalar izlenmeye başlandı. Bu kapsamda Türkiye ve İran başta olmak üzere batı muhalifi ülkelerle iyi ilişkiler geliştirildi. İlişkiler bir yandan ABD ve İsrail'i rahatsız ederken, diğer yandan da batı politik hinterlandından çıkmaya çalıştığına inanılan Brezilya üzerindeki baskılar arttı. Arjantinli bilim adamları bebeklerde mikrosefaliye neden olan zikanın ABD'de Monsanso Laboratuarları'nda geliştirilip Brezilya su kaynaklarına bırakıldığını açıkladı. Bu iddia “Brezilya ekonomisinin yok edilmek istenmesi” olarak yorumlanmıştı.

YAHUDİ ELÇİYİ REDDETTİ, SİSTEM HAREKETE GEÇTİ

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'ın, geçtiğimiz yıl İsrail'in Brezilya'ya büyükelçi olarak atadığı Dani Dayan'ı ‘illegal Yahudi yerleşim biriminde yaşadığı gerekçesiyle' onaylamaması diplomatik krize yol açmıştı. Bu kriz üzerine yeniden harekete geçen küresel Siyonist örgütlerin; Brezilya'da satın aldıkları hâkim, senatörler ve geçici devlet başkanlığına getirilen devlet başkan yardımcısı Michel Temer'le anlaşarak darbe sürecini başlattıkları kaydedildi. 

ERDOĞAN: OYUN AYNI OYUN, TUZAK AYNI TUZAK

Türkiye'de 2013'de başarısız ‘gezi kalkışması' yaşanmış aynı zamanda Brezilya'da belediye otobüs fiyatlarının artışı bahane edilerek gösteriler başlayıp gezide yaşanan talan gibi Brezilya'da yakma yıkma ve talan yaşanmıştı. Gelişmeleri değerlendiren dönemin Başbakanı olan Tayyip Erdoğan, Brezilya'da yaşanan süreçle ilgili olarak “Türkiye'de başaramadıklarını Brezilya'da başarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Oyun aynı oyun, tuzak aynı tuzak” demişti. Geçtiğimiz günlerde konuşan Reis-i Cumhur Erdoğan, Brezilya'da yaşanan darbe girişimlerini eleştirmişti.

YAŞANAN SİVİL DARBE

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Yüce divandan yargılanmak üzere 6 ay süreyle görevden uzaklaştırılmasını değerlendirdi. Yürütülen süreç ve yargılanması için atılan adımları "darbe" olarak nitelendiren Rousseff, Senato'da önceki akşamki oylamadan sonra devlet televizyonunda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, herhangi bir suç işlemediğini, hükümetinin "sabotaja uğradığını" söyledi, yaşananların "maskaralık ve darbe" olduğu söyledi.

KEMAL ÖZER'in "Adım adım Brezilya operasyonu" ANALİZİ İÇİN TILAYIN

 

DİLMA VANA ROUSSEFF KİMDİR?

Brezilya'nın 36. Devlet Başkanı olan Dilma Vana Rousseff 14 Aralık 1947'de Brezilya'da doğdu ve 1 Ocak 2011'de göreve başlamıştı. Bulgar asıllı bir ailenin çocuğu olan Rousseff, Enerji ve İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı başta olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. Mart 2010 yılında Bakanlar Kurulu Başkanı Ofisi tarafından Cumhurbaşkanlığına aday gösterildi. 31 Ekim 2010'da oyların yaklaşık yüzde 56'sını alarak seçimi kazandı ve böylece 1 Ocak 2011'de ülkenin ilk kadın Cumhurbaşkanı olarak görevine başladı. 26 Ekim 2014'te cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yaklaşık %52'sini alarak ikinci kez Cumhurbaşkanı seçildi. Rousseff, Brezilya Federal Senato'nun aldığı karar doğrultusunda 12 Mayıs 2016 tarihinden itibaren altı ay süreyle görevinden uzaklaştırılmıştır

Yorum Yaz

  109360

-