4 NİSAN 2020 CUMARTESİ

İSRAİL’İN ‘DOKUNULMAZLIĞI’ KALDIRILIYOR


İSRAİL’İN ‘DOKUNULMAZLIĞI’ KALDIRILIYOR

Süleyman Baş | Yeni Söz

İsrail'in on yıllardır süren işgal, uluslararası hukuku ihlali ve terör faaliyetlerine artık batı dünyası bile sessiz kalamadı. Birleşmiş Milletlerin (BM), uyarılarına rağmen özellikle Doğu Kudüs'te kaçak yerleşim alanlarını artırdığı ve uluslararası hukuku hiç saydığı için defalarca uyarmasına rağmen, işgal ve ihlallerini sürdüren İsrail'e BM'nin de tahammül kalmadı. İsrail'e yönelik daha sert müeyyidelere hazırlanan BM'nin yeni girişimi İsrail'in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde ilk ciddi adım olarak görülüyor. BM'nin İsrail'e yönelik girişimi İsrail'den çok ABD'yi rahatsız etti. Gelişmeyi "utanç verici" olarak nitelendiren ABD, BM'yi İnsan Hakları Konseyi'nden çekilmekle tehdit etti. Suç işleyen 150 firma arasında ABD'nin büyük firmaları da yer alıyor.

DOKUNULMAZLIĞI KALKABİLİR

BM yetkilileri İsrail ve müttefiklerinin şiddetli direnişiyle karşı karşıya olsa da nihayet İsrail'i uluslararası hukukun ihlallerinden dolayı cezalandırmaya hazırlanıyor. Boykot, Tasfiye ve Yaptırımlar (BDS) hareketinin kurucularından Ömer Barghouti, İsrail'in yıllardır sürdürdüğü Filistinlileri imha, işgal ve ırkçılık politikası sonucu Birleşmiş Milletler'in nihayet harekete geçtiğini söyleyerek “İsrail'in Filistin'de insan haklarını ihlal ettiği için hesap vermesi amacıyla ilk somut, pratik adım atıldı. Filistinliler bu adımı memnuniyetle karşılıyor” dedi.

HAARETZ: BM 150 ŞİRKETİ UYARDI

İsrail'in Haaretz gazetesi Çarşamba günkü nüshasında “BM insan hakları bürosunun dünyanın çeşitli yerlerindeki 150 şirkete mektup göndererek, İsrail işgalindeki Batı Şeria'da İsrail'in kaçak yerleşim bölgelerinde hükümetle birlikte iş tutan ve ticarete devam eden firmaları uyararak kara listeye eklenebilecekleri ikazını bulundu” diye yazdı.

İSRİAL'İN İŞGALİ ULUSLARARASI SUÇTUR

Kudüs'teki en üst düzey BM siyasi yetkilisi Nickolay Mladenov ise Haaretz'e yaptığı açıklamada, BM güvenlik konseyinde "İsrail'in kaçak yerleşim faaliyetleri yüksek oranda devam ediyor. Bu Birleşmiş Milletlerin kararlarının büyük çaplı ihlal edilmesi anlamına geliyor” açıklamasında bulundu. Uluslararası hukuka göre herhangi bir hükümetin ve firmanın kaçak yerleşim yerlerinde ticaret yapması yasak.

BU İŞ KARTOPU GİBİ BÜYÜYEBİLİR

BM'nin uyardığı firmaların hangileri olduğu konusunda İsrail hükümeti bilgi vermezken üst düzey bir İsrail yetkilisi Haaretz'e verdiği demeçte “BM, uyardığı firmaların faaliyetlerini tamamen sona erdirmesini istedi” dedi. Bir başka İsrail yetkilisi ise aynı gazeteye "şirketler siyasi sorunlarla uğraşan bölgelerde yatırım yapamaz. Bu iş kartopu gibi büyüyebilir” diye konuştu.

LİSTEDE ABD ‘DEVLERİ' DE VAR

Geçen ay Washington Post, BM tarafından uyarılan bazı Amerikalı şirketlerin de veri tabanında listelenebileceklerini belirtti. Bu şirketlerin arasında; Caterpillar, TripAdvisor, Priceline.com ve Airbnb gibi tanınmış firmalar var. Haaretz'e göre, uyarılan 150 şirketten 30'u Amerikan, diğerleri Almanya, Güney Kore ve Norveç'ten.

ABD: BM'NİN YAPTIĞI UTANÇ VERİCİ

Washington Post, aynı zamanda, Amerikalıların BM'nin oluşturduğu veri tabanına güçlü bir şekilde muhalefet ettiklerini belirtti. ABD'nin BM büyükelçisi Nikki Haley, veri tabanını "utanç verici" olarak nitelendirdi ve ülkesinin BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekilmek istediğini söyledi.

 

Yorum Yaz

  766653

-