14 AĞUSTOS 2020 CUMA

Fahri Sarrafoğlu

İSTANBUL-ORTAKÖY’DE OTURANLAR NEDEN YEMEK PİŞİRMEZDİ?

Fahri Sarrafoğlu

2.ABDÜLHAMİT'İN MERHAMETİ

Ortaköy semtinde oturan ahali 2.Abdülhamit Han döneminde ne öğle yemeği ne de akşam yemeği pişirme gibi bir dertleri yoktu. . Peki, neden diyeceksiniz… Acaba çok mu fakirler, eee çok fakir olsalar niye herkes bu semte akın akın yerleşmek istesin ki. Acaba, yemek pişirmek yasak da ondan mı burada yemek pişirilmiyor, diyeceksiniz ama o da değil. En iyisi biz sizi merakta bırakmadan anlatalım isterseniz…

SARAY İLE HALK ARASINDA UÇURUM OLMASIN DİYE

 Osmanlı döneminde Boğaziçi semtleri paylaşılmıştı. Ortaköy Hânedan mensuplarına, Arnavutköy Rumlara, Bebek sadrazam ve vezirlere, Rumelihisarı aydınlar sınıfına, Büyükdere Ermenilere, Beylerbeyi ulema sınıfına aitti. Herkes kendi zümresinin bulunduğu semtte otururdu. Sultan 2. Abdülhamit, prenses yalılarıyla dolu olan Ortaköy halkını, orada oturan hanedan mensuplarıyla semt halkı arasında çok fazla uçurumlar olmaması için koruyup gözetmeye çalışmıştı. Zira Ortaköy'de hem Padişahın kızlarının yalıları, köşkleri vardı. Hem de yeğenlerinin konakları bulunuyordu. İşte merhamet sahibi olan 2. Abdülhamit Han buna çok pratik bir çözüm buldu. Hem saray hanedanı ile halk kaynaşacak hem de hanedan halktan kopmamış olacaktı.

Ortaköy`de oturanların evlerinde umumiyetle yemek pişmezdi. Buna gerek de yoktu zira Yıldız Sarayı'nda yemek daima fazla yapılır, artık olmayan bu yemekler oldukça ucuz fiyata halka satılırdı. Bu vesileyle Ortaköy halkı da hem saray yemekleri yemenin ayrıcalığını yaşar, hem de mutfak masrafından kurtulmuş olurlardı. Saray yemeklerinin fiyatları o kadar ucuzdu ki, o zamanın 3. sınıf lokantalarının piyasa fiyatı, Yıldız Sarayı'ndan gelen yemeklerin 6–7 katıydı. Bir kızarmış tavuk, bir sahan et 3 kuruş, börek, pilav, hamur işleri, tatlılar 100 para, sebzeler 60 para idi. Aslında 2. Abdülhamit han, para dahi almak istemiyordu bu yemeklerden lâkin halkın onurunun kırılmaması düşüncesiyle cüz`î bir para aldırmıştır.

 

HASTA OLANLARIN EVİNE YEMEK GİDERDİ

Yıldız Sarayı Mutfağı'nda çalışanları sık sık haberli habersiz denetleyen Sultan 2.Abdülhamit Han özellikle halka artık yemek verilmemesini istemiştir. Yine sarayda pişen aynı yemeklerin verilmesini ve gelmeyenlere de ya da hasta olanlar için özel bir kap içerisinde mutlaka evlerine yemek bırakılmasını istemiş bunu da yaptığı teftişlerle sık sık kontrol etmiş ayrıca ettirmiş de…

 

fahrisarrafogl

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  361748

-