19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

Yunus Ekşi

İYİ PARTİ NEYİN PEŞİNDE?

Yunus Ekşi

Takvimler 19 Ekim  2010'u gösteriyordu. Ak Parti Gurup konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan '' Mehdi bey, bana bildiğim matematiği unutturdun! Bu dağıttığın tablodaki rakamlar çelişkilerle dolu. Ben matematik bilgimi mi unuttum diye düşündüm.

Böyle tablo mu olur?

Bu bilgiler vatandaşın kafasını dahada karıştırır. Doğru dürüst bilgilendirme yapalım''

Başbakan Erdoğan, tüm basının huzurunda dönemin Tarım Bakanını azarlıyordu. Peki bu azarlamanın nedeni neydi? Tarımla ilgili verilen bilgilerin doğru ve dürüstçe olmayışıydır ki Başbakan Erdoğan''doğru dürüst bilgilendirme yapalım'' diyordu.

 

Tohum ; 2009'da 17 milyon 618 bin dolar olan ihracat edilirken,  tohum  ithalatı 132 milyon 214 bin dolar olarak gerçekleşiyor. Tarım Bakanlığı 2010'da  161 milyon 309 bin dolar ihracat bilgisi verirken, 1 milyar 489 milyon  550 bin dolar tohum ithal etmiştir. Bir yılda tohum ithalatının artışı % bin 127 kat.

Türkiye tohuma önem veren bir ülke olarak; 6 şubat 2008'de ithal tohumdan %19.3 alınan vergi % 1 çekilmiştir. İlginçtir ki kısır tohumlarla paralel olarak, insanlarımızda kısırlaşmada hızlanarak artmıştır.

Ne ilginç ki küresel tohumcuların en büyüğünün  2010 yılında halkla ilişkilerde ayırdığı bütçe 8 milyar dolardır. Türkiye'de hibrit tohumun genetiğine müdahale edilmiyor, GDO'lu tohum değildir diye ayrıştırılarak kabul ettirilmeye çalışılan bir propaganda var.

 Türk milletine tohumla operasyon çekildiğini en güzel dile getiren ve bu konuda bir çok makale ve kitap çalışması olan Kemal Özer ''Hibrit genetik müdahale değilse, neden kısır?'' sorusunu sorduğunda tek ses çıkmıyor.

Şimdi bize bu konuyu tekrar yazdıran husus;  İyi Parti'nin TBMM'de tohum kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin verilmesidir. Teklifin içeriği ,küresel tohumculara mahkum edilmiş üreticilerin, yerel, atalık tohum kullanılması konusunda düzenlemeler talep ediliyor.

İyi Parti'nin bu kanun teklifi milli bir taleptir.

Evet. Bu kanun teklifi kesinlikle yerlidir ve milli unsurlar içeriyor. Bundan ötürü İyi Parti'yi hem tebrik ediyor hem de teşekkür ediyorum. Şimdi top mecliste.  Ak Parti'de,  Milliyetçi Hareket Partisinde...

Dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e Fransa Hükümeti tarafından  ''Tarım Alanında Şövalye liyakat Nişanı'' verildi. Mehdi Eker'in madalyasını alırken konuşmasında söylediği 1883'ten beri verilen tarım alanında şövalye  liyakat nişanının ilk kez bir Türk Bakana verildiğini, bu şövalye madalyasını aldığı için de onur duyduğunu ifade etmişti.

Çok yazık…

Keşke Mehdi Eker,  o madalyayı Türk çiftçisinden alabilseydi.

Şimdi İyi Parti'nin tohumculuk yasası ile ilgili millileşme talebine karşı, Cumhur İttifakının olumlu cevap vermesini bekliyoruz. Bu mesele milli bir mesele olup, gerçek bir beka sorunu olduğunun görülmesini bekliyoruz.

Mehdi Eker'in Fransa hükümetinden aldığı madalyayı, bizde millet olarak; bu milli yerli tohuma dönüş yasa önerisini destekleyen milletvekillerimize vermek istiyoruz.  Kimin eli evet kimin eli hayır diyecek göreceğiz.

Selam ve dua ile...

 

YUNUS EKŞİ - TERCÜMEİHÂL

YUNUS EKŞİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  547445

-