18 AĞUSTOS 2019 PAZAR

JAKOBEN ZİHNİYETE KARŞI ZAFER ANITI

Taksim Meydanı'nda Atatürk Kültür Merkezi Temel Atma Töreni'nde konuşan Başkan Erdoğan, 'İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, milletin değerleriyle, inancıyla, insanımızın tarihi ve kültürüyle kavgalı, jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır' dedi.


JAKOBEN ZİHNİYETE KARŞI ZAFER ANITI

2 yıl içinde tamamlanacak

AKM'nin 95 bin 600 metrekare kapalı alana sahip 5 ayrı bloktan oluşacağını belirten ve toplam yatırım bedelinin 860 milyon lira olduğunu vurgulayan Erdoğan "2 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlayarak sanatçılarımızın ve sanatseverlerin hizmetine sunacağız. Eski yapının yıkılıp daha güzel daha modern daha ferah bir bina inşasına karşı çıkanlar kültür sanat hassasiyetiyle değil ideolojik bağnazlıkla hareket ediyor” diye konuştu. Başkan Erdoğan ayrıca AKM'nin milletin değerleriyle, inancıyla, insanımızın tarihi ve kültürüyle kavgalı, jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacağını söyledi.

Türlü yalanlara başvurdular

Atatürk Kültür Merkezi'nin yerine AVM yapacağımız, cami yapacağımız, ismini değiştireceğimiz gibi olmadık yalanlara başvurdular” diyen Erdoğan “Ecdadın deyimiyle bu çevreler üzüm yemenin değil, bağcıyı dövmenin peşindeydi. Güya Atatürk Kültür Merkezi hassasiyetiyle hareket edenler, Gezi'de Atatürk Kültür Merkezi'ni demokrasimize saldırmanın, esnafımızın malını mülkünü yağmalamanın, sokaklarımızı yakıp yıkmanın aracı haline getirdiler. Temelini atacağımız bina sadece bir kültür merkezi değildir. Bu eser aynı zamanda son 5 yıldır milli iradeye kast eden, vatan, millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Rami kışlası kütüphane olacak

Erdoğan, Rami Kışlası'na İstanbul'un en büyük kütüphanesinin yapılacağı ve artık kitap, dergi ile gazetelerden KDV alınmayacağının müjdesini verdi. Erdoğan konu ile ilgili şunları söyledi: “Bu hafta Meclis'te görüşülecek bir kanunla kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürülmesi uygulaması, hem yayıncıları hem satıcıları kapsayacak şekilde genişletiliyor. İstiyoruz ki kitap sevgisini daha da yayalım, aşkını genişletelim. Fiyatlar düşünce herkesin kitap alma imkânı da oluşsun, gelişsin. Amacımız daha çok okuyan, daha çok tefekkür eden, daha çok üreten bir toplumun, daha zengin bir kültür dünyasının inşasına katkıda bulunmaktır."

 

Yorum Yaz

  233269

-