26 MAYIS 2018 CUMARTESİ

KARAGÖZ VE HACİVAT’I GELECEK NESİLLERE AKTARIYOR

Türk Gölge Oyunu Karagöz ve Hacivat ustası Hayali Suat Veral, Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi’nde hafta sonları düzenlediği atölyede, çocuklara geleneksel oyunumuzu tanıtıyor. Karagöz Oyunu ve Atölyesi Eyüplüler tarafından ilgi ile takip ediliyor.


KARAGÖZ VE HACİVAT’I GELECEK NESİLLERE AKTARIYOR

Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen “Karagöz Oyunu ve Atölyesi” adlı programda Gölge Oyunu ve tüm Karagöz karakterleri hakkında bilgi edinen Eyüplü çocuklar, aynı zamanda bu sanatı uygulayarak öğrenme şansını da buluyor. Ayrıca atölyeye katılan büyüklere de çocukluk yıllarını tekrardan yaşama imkanına kavuşuyor.

Çocuklar, Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıtlı Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz ve Hacivat ustası Hayali Suat Veral ile Karagöz ve Hacivat'ın eğlence dünyasına giriyor. Karagöz ve Hacivat'ın yapım aşamalarının tek tek öğretildiği atölyede çocuklar, ayrıca oyunun perde bölümü ve perde arkasında neler yapıldığı, ışığın nasıl kullanıldığı ve oyunun püf noktaları hakkında bilgi ediniyor.

600 yıllık geçmişe dönüş

"Karagöz halk kültürümüzü ve toplumsal değerlerimizi yansıtıyor ve yaşatıyor" diyen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Suat Veral, Karagöz Oyunu ve Atölyesi pogramını şöyle anlattı:

"Geleneksel gölge oyunu toplumun bilincinde sadece bir gösteriden ibarettir. Malum Karagöz gösteri ile başlamıştır. Fakat Karagöz bir gösteriden fazlasıdır. Neticede halk adamı dediğimiz bu karakterin toplumsal değeri ne kadar yansıttığını, toplumu nasıl eğlendirdiğini bizlerde bu işi yapan hayaliler olarak yaşıyor ve hissediyoruz. Otuz yedi yıldır, zanaat ve sanatla birleşen, bu kesimde yaşayan ve bu değerleri yaşatmaya çalışan bir insan olarak bazı izlenimlerim oldu. Bu aslında çok ulvi bir sanat, halk kültürü ve toplumsal değerimiz yansıtıyor. Dünyanın bir çok yerinde bu zanaatı ve sanatı tanıyan insanlarda var. Hem yabancı hem de kendi insanlarımız tarafından biliniyor. Bizler bir çok festivallere katılıp dünya çapında ivme çıtalarının ne olduğunu görebiliyoruz. Yani ülkemizi temsil ediyoruz. Halkımızı ve toplumumuzu bu perde sayesinde yansıyan bir ayna gibi ifade ediyoruz.

Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezinde tabii ki çok önemli bir çalışma yapıyoruz. Karagöz sanatının zanaat tarafı ile başlayan ve derslerle zanaattan sanata yönelen bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Çocukların ilgisini çeken ve bugünkü neslin artık hazırcılıktan çıkıp bir anlamda tamamen kendi becerileri ile 600 yıllık geçmişe dönüşlerini de simgeliyor.”

Çocuklar internet ve çizgi filmlerin esiri

Dünyanın birçok yerinde internet ve çizgi filmlerin çocukları esir aldığının altını çizen Veral, “Hepimiz aslında internet ve televizyon ile esir alınmış durumdayız ve hepimiz bir aile sorumluluğu içerisindeyiz. En alt yaş grubundan üst yaş gruplarındaki çocuklara dahi bu eğitimi ve atölye çalışmasını sunmaya gayret ediyoruz. Çünkü çocuğun dünyası, onun yaş grubu 7 de olsa 14 de olsa aynı. Burada bir anlamda birbirlerinden bir şeyleri görerek doğruyu anlamaları da gerçekten çok önemli” dedi.

Çalışmamıza geleneksel sanatımızın başlangıç noktasından başlıyoruz

Atölye çalışmalarına geleneksel sanatımızın da başlangıç noktası olan şablon kartonlara çizimlerle başladıkları bilgisini veren Veral, “Karagöz sanatının içerisindeki güzel sanatlardan da faydalanıp açık renklerden koyu renklere giderek bir ahenk içerisinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Şablonlara yaptığımız çizimler ve usulü ile yaptığımız boyamalar, bu sanatın adeta mihenk taşı. Aşama aşama bu sanatı çocuklarımıza kazandırmayı hedefliyoruz. Kalemi nasıl tutmaları gerektiğini öğretiyoruz. Çünkü işin ilk adımı kalemi düzgün tutmaktan geçiyor” şeklinde konuştu.

Karagöz ve Hacivat unutulmak üzere

Artık büyüklerin bile Karagöz ve Hacivat'ı unuttuğunu belirten Veral şöyle devam etti: “Çocuklara Karagöz ve Hacivat sanatını öğretirken bu sayede de kültürümüzün başlangıç noktasına tekrardan dönmüş oluyoruz. Aynı zamanda da kadim kültürümüz ile çocuklarımız ufkunu geliştiriyoruz. Burada sadece bir atölye çalışması değil aynı zamanda Karagöz gösteri oyununu da izletiyoruz. Anneler, babalar da bu gösterimlere katılım sağlıyorlar. Atölye çalışmaları o kadar yoğun, o kadar güzel gidiyor ki, ben bile bu kadarını tahmin etmemiştim. Demek ki Rabbim doğru yol nasip ediyor, bizde bu yolda ilerlemeye çalışıyoruz. Aileleri de bilinçlerdirme noktasında çocuklarımızı dinleyelim ve anlayalım, amaçlarını ve içeriklerini tamamen birleştirelim kaygısı da güdüyoruz. Hep beraber bu kültüre sahip çıkalım istiyoruz. Bu kültür o kadar temiz o kadar ulvi ve o kadar da bize faydalı bir kültür.

Geçmiş dönemlerde bu işe gönül piri olan insanlar da el atmışlar. Bazen Karagöz'ü camilere alıştırmak noktasında, bazen okuma kültürünü geliştirme noktasında kullanmışlar. Yazarlar, çizerler, birçok insan aslında Karagöz ile hep bir şeyler anlatmışlar. Sonuçları itibari ile o dönemlerde birçok insan bunlardan beslenmiş ve istifade etmiş. Bu zamanda da birçok şey yapılabilir. Amaç hem kültür kazanımı, hem de sosyal sorumluluklar. Bu anlamda içerikleri tamamlayabilmek için Karagöz ve Hacivat çok güzel bir araç aslında. Karagöz ve Hacivat bizim günümüze de ışık tutuyor. Anlamayan ve dinlemeyen yönlerimizle bizi anlatıyor. Oluş itibari ile baktığınız zaman da ise; iki arkadaşın dostluklarıyla biten bir perdemiz var. Yani aslında bu Türk kültürünü ve Türk toplumunu en güzel anlatan sanatlara bir örnek.”

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Yorum Yaz

  499812

-