31 MAYIS 2020 PAZAR

Hüseyin Yağmur

KARANLIĞA KÜFREDECEĞİNE BİR MUM YAK..!

Hüseyin Yağmur

Rivayet ederler ki Budha, çağlar öncesinden kötülükle mücadele etme konusunda böyle bir yöntem önermiş.

Hayat tecrübelerimden ben de görüyorum ki, söylenmek yerine 'söylemek', karnından konuşmak yerine 'açıkça konuşmak', hakkın verilmesini iktidardan beklemek yerine 'hakkın ikamesine talip olmak', başkalarını suçlamak yerine kendi yapabileceğini yapmak, toplumların ve devletlerin kaderini değiştiriyor.

Bir insanın kahraman olabilmesi için illa da bir orduyu zafere ulaştırması ya da bir ülkeyi kurtarması gerekmiyor.

Güncel olaylarda bir çığır açacak davranışlar sergilemek modern çağ kahramanlıkları için yeterli olabilir.

Bulunduğu makamın ve görevin idrakine vararak 'o an neyi gerektiriyorsa onu yapan' insanlar yeni  çağın kahramanlarıdır bana göre.

Kesif bir diktatörlük havasına rağmen bazı geleneksel değerlerimizi hayatı pahasına savunan Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey bir dönem kahramanıydı mesela...

Ali Şükrü Bey'in şehit edilmesi üzerine 'Milletin vekilini öldürenler, paşa sırmalı şahıslar da olsalar, bunun hesabını soracağız' diye Meclis'te feveran eden ikinci grubun lideri Erzurum Mebusu Hüseyin Avni Bey de bir toplum kahramanıydı.

Ülkeyi 25 yıllık askeri vesayetten sonra neredeyse tek başına dönüştürmeye çalışan ve bunun karşılığında hayatını veren Başbakan Adnan Menderes bir dönemin kahramanıydı. Darbecilere direnebilse tarihe altın harflerle yazılacaktı.

1971 Muhtırası Meclis'te okunmaya kalkıldığında tek başına buna itiraz eden Denizli Milletvekili Hasan Korkmazcan, o dönemin kahramanıydı.

Hayatı pahasına toplumu daha güzele doğru dönüştürmeye çalışan ve uğurda bir suikaste kurban giden Turgut Özal bu kahramanlardan biriydi.

12 Eylül Darbecilerine suç duyurusunda bulunan Savcı Sacit Kayasu bunlardan biriydi.

 

28 Şubat Darbecilerine karşı direnen, darbeci generallere “Bu ülkeyi size teslim etmeyiz “ diyen ve bu tavrından dolayı yurtdışında yaşamak zorunda kalan Prof. Dr. M. Esad Coşan Hocaefendi bu kahramanlardan biriydi.

 

28 Şubat Darbecilerine “Türkiye, Suriye olmaz” diye rest çeken Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu bu kahramanlardan biriydi.

28 Şubat Darbecilerine rağmen başörtüsü konusunda duruşunu bozmayan Dönemin Yozgat Başsavcısı Reşat Petek bunlardan biriydi.

27 Nisan Muhtırasını getiren emir subayını kovalayan ve darbeye direnen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir dönem kahramanıydı.

Devletteki militer yapının demokrasiye dönüştürülmesi için gayret eden ve bu amaçla 'Meclis'teki askeri birlik kalkmalıdır' diyen Adıyaman milletvekili Hüsrev Kutlu ve Tokat Milletvekili Resul Tosun işte bu kahramanlardandı..

İlerleyen yaşına rağmen kanal kanal dolaşarak askeri vesayetin gücünü kırmaya çalışan Emekli Askeri Savcı Albay Faik Tarımcıoğlu bu kahramanlardan biriydi.

Danıştay'a dava açarak avukatların mahkemelerde başörtüsü takmasına engel olan mevzuat hükmünü iptal ettiren Av. Figen Şaştım  bu cesur davranışıyla tarihe geçmiş oldu.

Av. Şule Dağlı Kadıköy Adliyesinde Başörtüsüyle duruşmaya girerek, Av. Hayriye Çiçek Çağlayan Adliyesinde Başörtüsüyle duruşmaya girerek tarihe geçmiş oldular.

Her hukukçu, insan hak ve hürriyetlerini engelleyen bir mevzuat hükmüne dava açsa yada tavır koysaydı Türkiye'nin bugün insan hakları bakımından bulunduğu yer farklı olurdu.

15 Temmuz Darbe kakışmasına kahramanca direnen isimli isimsiz, makamlı makamsız, genç yada yaşlı binlerce kahraman sayesinde bu günlerin huzurunu yaşıyoruz

 

Çevremde bazı doktor dostlar var. Mesleklerinin zekatı olarak her yıl 3-4 ülkeye sağlık seferleri düzenleyip insanların şifasına vesile oluyorlar.

Bir de öteden beri minderde peşrev çeken  pehlivanlar var ortalıkta...

Durum onu gösteriyor ki; başkalarını Musa'lığa, İbrahim'liğe davet etme dönemi bitmiştir.

Şimdi, karanlığa küfretmek yerine bir mum yakma vaktidir.

Herkes Hasan olarak, Hüseyin olarak, Ayşe olarak, Fatma olarak, kendi konum ve birikimiyle, makamıyla mevkisiyle etrafında gördüğü eksiği ve yanlışı düzeltmeli, daha güzel ve müreffeh bir Türkiye kurulması için kendi birikimini ortaya koymalıdır.

HÜSEYİN YAĞMUR - TERCÜMEİHÂL

Yakın tarih ve siyaset araştırmacısı, yazar

HÜSEYİN YAĞMUR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  917959

-