25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

KATALONYA'DA ‘REFERANDUM SAVAŞI’


KATALONYA'DA ‘REFERANDUM SAVAŞI’

Sercan Barlık

İspanya'da Katalanlar, Madrid'in 'mer'i hukuka aykırı' olarak nitelediği bağımsızlık referandumu için dün yerel saatle 09:00'da sandığa gitti. Kısa süre sonra İspanya, sandık ve pusulalara el konmaya başladığını duyurdu. Polis ve jandarma seçmenlere müdahale etti. Katalan yetkililer 400'den fazla kişinin yaralandığını açıklayıp Madrid'e istifa çağrısı yaptı. İspanya, sandıklara el koymak için harekete geçince yer yer çatışmalar yaşandı. Sandıkların çoğunda oy kullanılabildiğini açıklayan Katalan yetkililer İspanya'nın uygulamalarını kınadı. Gelişme bütün Avrupa'yı korkuttu. Katalanlar'ın bağımsızlık kazanması durumunda Avrupa'dan onlarca yeni devletin doğabileceğini Birleşik Krallık ve federal Almanya'nın da parçalanabileceği dile getiriliyor.

BAŞKAN'IN OY SALDIĞI JANDARMADA

Katalonya Özerk Yönetiminde oy verilmesi için hazırlanan merkezlere İspanyol polisi ve jandarması baskınlar yaptı, bağımsızlık yanlılarının sivil direnişini kırararak, sandıklara ve oy pusulalarına el koydu. Baskın düzenlenen merkezlerden biri de Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'in oyunu kullanacağı Girona kentindeki belediyeye ait spor salonu oldu. Buraya gelen yaklaşık 80 jandarma, kapı önünde barikat kuran bağımsızlık yanlılarını dağıtarak, salonun kontrolünü ele geçirdi.

YARALANANLAR VAR

Hadise sırasında yaralananlar olduğu ve Puigdemont, müdahale nedeniyle oyunu daha önce açıklanan Girona kentinin Sant Julia de Ramis ilçesindeki bir belediye spor salonu yerine başka bir yerde kullanmak zorunda kaldığı bildirildi.

‘İSTEMEDİĞİMİZ ŞEYLERİ YAPMAK DURUMUNDA KALDIK'

Hiçbir şekilde Katalonlara yönelik bir müdahale yapmadıklarını söyleyen Katalonya'nun merkezi hükümet yanlısı Valisi Enric Millo, "Zaten hukuk dışı olan bir referandumu engellemek için seçim masaları, sandıklar ve oy pusulalarına müdahale ediyoruz. İstemediğimiz şeyleri yapmak durumunda kaldık" açıklamasında bulundu.

TURULL: PUSULALAR GEÇERLİ SAYILACAK

Müdahalenin ardından konuşan Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull, yaptıkları kural değişikliği çerçevesinde evlerde basılan ve zarf içinde olmayan oy pusulalarının da geçerli sayılacağını ifade etti. Katalanların herhangi bir okulda, kayıtlarına bakılmaksızın oyunu kullanabileceğini söyleyen Turull, İspanyol güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen oy kullanma merkezlerinin halen yüzde 73'ünün açık olduğunu iddia etti.

Katalonya Özerk Yönetiminde oy verilmesi için hazırlanan merkezlere İspanyol polisi ve jandarması baskınlar yaptı, bağımsızlık yanlılarının sivil direnişini kırararak, sandıklara ve oy pusulalarına el koydu.

İspanya İçişleri Bakanlığı, yasa dışı bağımsızlık referandumuna izin vermediklerini ve tüm oy pusulalarına ve sandıklara el koymaya başladıklarını açıkladı.

PUİGDEMONT'UN OY KULLANACAĞI SALONUN KONTROLÜ JANDARMADA

Baskın düzenlenen merkezlerden biri de Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'in oyunu kullanacağı Girona kentindeki belediyeye ait spor salonu oldu.

Buraya gelen yaklaşık 80 jandarma, kapı önünde barikat kuran bağımsızlık yanlılıarını dağıtarak, salonun kontrolünü ele geçirdi.

Öte yandan, Barselona ve Gironi kentlerinde bağımzsılık yanlıları ile güvenlik güçleri arasında yaşanan olaylarda yaralananlar olduğu bildirildi.

Puigdemont, müdahale nedeniyle oyunu daha önce açıklanan Girona kentinin Sant Julia de Ramis ilçesindeki bir belediye spor salonu yerine başka bir yerde kullanmak zorunda kaldı. Puigdemont, güvenlik güçlerinin ayrılmasının ardından belediye spor salonundaki oy verme merkezini de ziyaret etti.

‘İSTEMEDİĞİMİZ ŞEYLERİ YAPMAK DURUMUNDA KALDIK'

Bu arada, İspanyol hükümetinin Katalonya Valisi Enric Millo, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hiçbir şekilde Katalonlara yönelik bir müdahale yapmadıklarını söyleyen Millo, "Zaten yasa dışı olan bir referandumu englelemek için seçim masaları, sandıklar ve oy puluslarına müdahale ediyoruz. İstemediğimiz şeyleri yapmak durumunda kaldık" ifadesini kullandı.

İspanyol jandarma ve ulusal polisi, sandık ve oy pusulası gibi malzemelere el koyup okullardan ayrılmaya başladı.

Güvenlik güçlerinin sadece sert direniş olması halinde bağımsızlık yanlılarına müdahale ettikleri görüldü. Buna rağmen Katalonya genelindeki müdahalelerde çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

TURULL: PUSULALAR GEÇERLİ SAYILACAK

Müdahalenin ardından konuşan Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull, yaptıkları kural değişikliği çerçevesinde evlerde basılan ve zarf içinde olmayan oy pusulalarının da geçerli sayılacağını ifade etti. Katalanların herhangi bir okulda, kayıtlarına bakılmaksızın oyunu kullanabileceğini söyleyen Turull, İspanyol güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen oy kullanma merkezlerinin halen yüzde 73'ünün açık olduğunu iddia etti.

İSPANYA HÜKÜMETİ: REFERANDUMUN GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ

Ancak İspanya resmi haber ajansı EFE'nin hükümet kaynaklarına dayandığı haberinde, Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilen referandum girişiminin, jandarma ve polisin müdahalesiyle tamamen geçerliliğini yitirdiği, evlerde basılan oy pusulalarının kabul edilmesini öngören yeni sistemin de hiçbir karşılığının olmadığı ifade edildi.  Bağımsızlık yanlısı gruplarla jandarma arasında arbede yaşandığı görüldü.

İSPANYOL POLİSİNDEN KANLI MÜDAHALE

Başkent Barselona'da polisler oy vermeye giden göstericileri seçim merkezlerinde bastı. Seçim merkezlerine giren güvenlik güçleri göstericileri sürükleyerek dışarı çıkardı.

Bazı bölgelerde ise barikat kuran Katalan seçmenlere polisler jop, tekme ve yumruklarla müdahale etti. Genç yaşlı farketmeksizin herkese şiddet eylemi uygulayan ispanyol polisleri Barselona'yı adeta kan gölüne çevirdi.

YAŞLILAR BİLE DAYAK YEDİ

Madrid polislerinin kanlı müdahalesi yaşlıları da vurdu. İki tane yaşlı kadın polisin jop darbeleriyle kanlar içinde kalırken, bir yaşlı çift de yine polisler tarafından sürüklenerek seçim merkezinden çıkartılıyor.

Yaralanan Katalanlara ilk yardım müdahalesi yine halk tarafıdan yapıldı. Bir binanın merdiven boşluğuna getirileren çoğu yaşlı yaralılara pansuman gerçekleştirildi. Durumu ağır olanlar ise hastanelere sevkedildi.

VALİ'NİN İSTİFASI İSTENDİ

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, Gironi kentinin Saint Julia de Ramis ilçesindeki oy verme merkezini, güvenlik güçlerinin müdahalesinin ardından ziyaret edebildi. Bağımsızlık yanlılarının alkışlarıyla karşılanan Puigdemont, "İspanyol devleti, hep sürecek, utanç sınırını aşan bir imaj sergiledi. Oy vermeye gelen barışçıl Katalanlara copla, plastik mermiyle, şiddetle karşılık verdi." dedi. Bağımsızlık referandumunun geçerliliğini koruduğunu ve oy kullanma işleminin devam ettiğini söyleyen Puigdemont: "İspanyol devleti şimdiye kadar kaybettiklerinden çok daha fazlasını bugün kaybetti. Katalonya da kazandıklarından çok daha fazlasını bugün kazandı." diye konuştu. Öte yandan Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull, İspanya Hükümetinin Katalonya Valisi Enric Millo'nun istifasını istedi.

Olaylar sürerken savcılık da, mahkeme talimatına rağmen yasa dışı referanduma müdahale etmekte pasif kaldığı gerekçesiyle Katalonya yerel polisi (Mossos D'Esquadra) hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yorum Yaz

  777199

-