28 MAYIS 2020 PERŞEMBE

KATAR'A 'İNTİHAR ET' ÇAĞRISI YAPAN, KÖRFEZ ÇETESİNİN ASIL DERDİ TÜRKİYE İMİŞ

Körfezin diktatörleri yine bir Körfez ülkesi olan Katar’dan her türlü faaliyetini sona erdirip, kendilerine teslim olmalarını istedi.


KATAR'A 'İNTİHAR ET' ÇAĞRISI YAPAN, KÖRFEZ ÇETESİNİN ASIL DERDİ TÜRKİYE İMİŞ

Körfezin diktatörleri yine bir Körfez ülkesi olan Katar'dan her türlü faaliyetini sona erdirip, kendilerine teslim olmalarını istedi. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn'den oluşan çetenin Katar'a ilettikleri talep listesinde bugüne kadar dile getirmedikleri, “Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünü derhal kapatması” maddesi dikkat çekti. 10 bin Amerikan askerinin varlığına sesleri çıkmayan Körfez'deki haydutların, Türk askerinin varlığı yüzünden uykularının kaçtığı ortaya çıktı. Böylelikle düşmanlıklarının gâvura karşı değil, Müslümanlara karşı olduğunu da ispat ettiler. Öte yandan Katar'ın her türlü siyasi ve iktisadi varlığını sona erdirmesini isteyen çete, kendi destekledikleri El Kaide ve DAEŞ gibi terör örgütlerini de Katar'ın desteklediği yalanını ileri sürdüler. Halbuki El Kaide'nin kurucusu ve finansörünün Suudi Arabistan'lı Bin Ladin; ABD ile DAEŞ'i besleyenin ise Suudi yönetimine hakim olan Vahhabi zihniyeti olduğu biliniyor. Körfez çetesi Hizbullah, DAEŞ ve El Kaide'yi bahane ederek, gerçekte Katar'ın İhvan ve Hamas üyelerini barındırmasını da engellemek istiyor. Talep listesinin ne Katar ne de Türkiye tarafından kabul edilebilir olmaması, krizin büyüyeceğinin alameti farikası olarak görülüyor.

KÖRFEZ ÇETESİNDEN SKANDAL TALEPLER

Terörizmi desteklediği iftirasıyla Katar'ı boykot eden Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'dan oluşan çete, arabulucu rolündeki Kuveyt aracılığı ile Katar'a 13 maddelik skandal bir talep listesi gönderdi. Katar'a 10 günlük süre veren Körfez çetesinin listesinde en dikkat çeken madde, “Türkiye'nin Katar'daki üssünün derhal kapatılması” talebi oldu. Çetenin “Al Jazeera TV'nin kapatılması, İran ile diplomatik temsil seviyesinin düşürülmesi, İhvan ve Hamas üyelerinin teslim edilmesi” yönündeki talepleri de büyük tepki çekti.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ

Katar'a iletilen talep listesi hakkında konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, sorunların masada çözülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün kapatılması isteğine tepki gösteren Bakan Işık, “Talebi henüz resmi olarak görmedim ama varsa bu ikili ilişkilere müdahale anlamı taşır. Katar'daki Türk üssü Katar askerinin eğitimi, Katar'ın ve bölgenin güvenliği içindir. Kimse bundan rahatsız olmamalı. Bu anlaşmanın yeniden masaya getirilmesi gibi bir düşünce yok” dedi.

KATAR'DAN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Ülkesinin haksız bir kuşatmaya maruz kaldığını söyleyen Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, France 24'ün Arapça kanalına yaptığı açıklamada, “Türkiye başından beri krizdeki aktörlerle iletişime geçerek kuşatmanın sonlandırılması, tansiyonun düşürülmesi ve diyalog çağrısı yaptı. Türkiye'nin Doha'ya tedarik akışının devam etmesi için ortaya koyduğu çabayı da takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KUŞATMAYLA MÜCADELE EDEBİLİRİZ'

Katar'a giden tek karayolunun, üç yönden hava sahasının kapatıldığını belirten Al Sani, “Tek açık kalan yön Katar'ın gizli ilişkilere sahip olmakla suçlandığı İran. Katar'a uygulanan tam bir kuşatmadır. Uluslararası hava sahası kapanıyorsa, Katar gemileri uluslararası sularda taciz ediliyorsa bu kuşatmadır. Ancak Katar ve halkı en iyi koşullara, tüm kaynaklara ve imkanlara sahiptir. Günlük gıda ürünlerinin sağlanması yönünde her şey normal. Haksız bir kuşatmaya maruz kalıyoruz ancak bununla mücadele edebiliriz” dedi.

BİR TEK ÜLKENİN ANAHTARINI İSTEMEMİŞLER

Körfez çetesinin Katar'dan talepleri, “Bir tek ülkenin anahtarını istememişler” yorumlarına yol açtı. Listede yer alan bazı maddeler şöyle:

- İran'la ilişkileri kes, İran'a karşı ABD yaptırımlarına uy.

- Al Jazeera'yi ve bağlantılı istasyonlarını kapat.

- Arabi21, Rassd, Al Arabiya Al-Jadeed ve Middle East Eye da dahil, direk veya dolaylı yoldan Katar fonlu medya kuruluşlarını kapat.

- Türkiye'nin Katar'daki askeri varlığını derhal iptal et. Katar toprağında Türkiye'yle askeri işbirliğini bitir.

-  Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Bahreyn, ABD, Kanada ve diğer ülkelerin “terörist” dediği kişi, grup ve organizasyonlara her türlü yardımı kes; arananları teslim et, mal varlıklarını dondur.

- Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn'deki muhalif gruplarla tüm ilişkileri kes.

- Askeri, politik, sosyal ve ekonomik olarak 2014'te Suudi Arabistan'da belirlenen çizgiye gel.

- Tüm talepler Katar'a ulaştıktan sonra 10 gün içerisinde kabul edilmezse, talep listesi geçersiz olacak. Bu döküman, Katar'ın talepleri kabul etmemesi durumunda ülkelerin ne yapacağını açıklamaz.

- Taleplerin kabulünden sonra ilk yıl için aylık denetimlere razı ol.

 

 1. İran'la diplomatik ilişkileri kes ve İran'daki ofislerini kapat. İran Devrim Muhafızları üyelerini Katar'dan gönder. İran'la askeri işbirliğini sonlandır. İran'la ticarette ABD yaptırımlarına uy.
 2. Müslüman Kardeşler, DEAŞ, El Kaide ve Lübnan Hizbullah'ı gibi 'terörist organizasyonlarla' ilişkini bitir. Resmi olarak bu yapıları terörist ilan et.
 3. Al Jazeera'yi ve bağlantılı istasyonlarını kapat.
 4. Arabi21, Rassd, Al Arabiya Al-Jadeed ve Middle East Eye da dahil olmak üzere direk veya dolaylı yoldan Katar fonlu olan medya kuruluşlarını kapat.
 5. Türkiye'nin Katar'daki askeri varlığını derhal iptal et. Katar toprağında Türkiye'yle askeri işbirliğini bitir.
 6. Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Bahreyn, ABD, Kanada ve diğer ülkeler tarafından terörist olarak görülen kişiler, gruplar ve organizasyonlara her türlü yardımı kes.
 7. Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn tarafından aranan teröristleri teslim et. Mal varlıklarını dondur. Hareketleri ve finansal durumları ile ilgili istenen bilgileri paylaş.
 8. Başka ülkelerin içişlerine karışmayı kes. Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn vatandaşlarına Katar vatandaşlığı verme. Katar vatandaşlığı bulunanların kendi ülkelerinin yasalarını ihlal etmeleri durumunda pasaportlarını iptal et.
 9. Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn'deki muhalif gruplarla tüm ilişkileri kes. Katar'ın bu gruplarla önceki ilişkileri ve bu gruplara sunduğu desteğin tüm belgelerini teslim et.
 10. Katar'ın politikaları nedeniyle son yıllarda yaşanan can ve mal kayıpları için tazminat öde. Tazminat miktarı daha sonra Katar'la birlikte belirlenecek.
 11. Askeri, politik, sosyal ve ekonomik olarak diğer Körfez ve Arap ülkeleriyle 2014'te Suudi Arabistan'da belirlenen çizgiye gel.
 12. Tüm talepler Katar'a ulaştıktan sonra 10 gün içerisinde kabul edilmezse, talep listesi geçersiz olacaktır. Bu döküman, Katar'ın talepleri kabul etmemesi durumunda ülkelerin ne yapacağını açıklamaz.
 1. Taleplerin kabulünden sonra ilk yıl için aylık denetimlere razı ol. İkinci yılda her çeyrekte, takip eden 10 yılda ise yıllık denetimleri kabul et.

 1. Dokuzuncu Köy

  Türkiye'nin tepkisi her zamanki gibi çok cılız, talepleri de gösteriyor ki asıl karın ağrıları Türkiye. Dolayısıyla Türkiye, daha sert ve kararlı bir karşılık vermelidir..

 2. Dokuzuncu Köy

  Türkiyenin verdiği tepki çok cılız, daha karlı ve sert bir karşılık verilmelidir. Lâkin; hedef biziz..

Yorum Yaz

  377404

-