21 NİSAN 2018 CUMARTESİ

KEMALİSTLERİN KOPARDIĞI YAYGARADA LATİFE HANIM’IN BOMBA MEKTUBU GÜME GİTTİ

TV Net’te yayınlanan Derin Tarih’in “30 saniyelik” bölümü nedeniyle milletle didişen zihniyet büyük bir gürültü koparırken; “Atatarük’e hakaret edildi” diye bağıran Kemalistlerin asıl derdinin, Latife Hanım’ın yazdığı mektubu gözlerden kaçırmak, gündemden düşürmek olduğu anlaşıldı.


KEMALİSTLERİN KOPARDIĞI YAYGARADA LATİFE HANIM’IN BOMBA MEKTUBU GÜME GİTTİ

Hakaretle hiçbir alakası olmaya Derin Tarih dergisi ve Mustafa Armağan'ı da linç etmeye kalkan Kemalistler'in, Latife Hanım'ın sözlerine dahi tahammülü olmaması dikkat çekti.

LATİFE HANIM BÜTÜN TABULARI YIKIYOR

Latife Hanım'ın Atatürk'ten boşandıktan sonra yazdığı bir mektupta kullandığı ifadeler, bugüne kadar Türkiye'de tabu olan düşünceleri yerle bir edecek nitelikte. Peki Latif Hanım ne diyor mektubunda. İşte mektuptan dikkat çeken bölümler:

“Gazi, ağzımı açmamam ve kendisi aleyhinde hareket etmemem karşılığında bana verdiği sözleri tutmadı…

Artık bu çakma Napolyon'un bir asker, devlet adamı ve eş olarak sahip olduğu namı sorgulamak boynumun borcudur... Onun tek yaptığı, Napolyon gibi tarihe adını yazdırmış bir fatih ve kanun koyucu liderin sözlerini taklit etmekten ibarettir. İşin özünde ise Gazi neyse odur: yani şans ve talihle bir yerlere gelmiş bir çocuk.

Gazi'nin hayallerimdeki o bilge, kahraman ve varlığını (milletine) feda etmiş adam olmadığını anlamam için birkaç hafta yetti de arttı bile. Aradan birkaç hafta daha geçtikten sonra ise her insanda bulunacak kusurların ötesinde, karşımdaki adamın bırakın büyük bir adam olmayı, bu payenin yanından bile geçemeyecek biri olduğuna dair hissiyatım yavaş yavaş pekişti…

Gazi, büyük bir asker değil; beceriksiz bir diplomat ve hırslı, mevki düşkünü bir adamdı. Bu analizimin sonuçlarını eski kocamdan başka kimseyle paylaşmadım…”

'Latife hanımın gizlenen arşivi Cumhuriyet tarihinin yeniden gözden geçirilmesini gerektirecek önemde'

Bugün boş bardakta fırtına koparan hurafe ve yalandan beslenen tayfanın sözcüsü Hürriyet, 4 Haziran 2006'da Sefa Kaplan imzasıyla şunları yazmıştı: 

“Geçtiğimiz yıl, Mustafa Kemal Atatürk'ün eski eşi Latife Hanım'ın 30. ölüm yıldönümüydü ve bütün yıl Latife Hanım tartışmalarıyla geçti. Ancak tartışılan, Latife Hanım'ın ölümünün yankıları filan değil, önce bir banka kasasına, arkasından Türk Tarih Kurumu'na (TTK) emanet edilen evrak-ı metrûkesi'nin akibetiydi.

Üzerinden 30 yıl geçtiği için, mahkeme tarafından bu belgelerin üzerine konulan yasak kalkmıştı ve belgeleri okuyan birkaç kişiden biri olan Prof. Dr. Reşat Kaynar'ın ifadesiyle söz konusu belgeler, "Cumhuriyet tarihinin yeniden gözden geçirilmesini gerektirecek" önemdeydi.

Zaten kıyamet de bundan kopmuştu. Bazıları, muhtemelen Mustafa Kemal'in hatırasının rencide edilebileceği endişesiyle, bu belgelerin kamuya açılmasına şiddetle direniyordu.

Netice itibariyle Latife Hanım'dan kalan belgeler TTK'nın deposunda kaderine terk edildi bir kez daha.”

………..Devamı Hasret Yıldırım'ın yazısında….

  1. EĞER ALLAH'INIZ VAR İSE ADANA DOĞUMLU, ATATÜRK'E İFTİRASI GİBİ ABDULHAMİD HAN'A DA İFTİRA ATAN BU ADANA DOGUMLU, HINÇAK SEMPATİZANI ERMENİ KOKENLİ BOSTON'DA YAŞAYAN ABDLİNİN YALANINI ŞURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ. EĞER ALLAHINIZ VARSA..https://m.youtube.com/watch?v=X_hQLwOmaOM.

Yorum Yaz

  187946

-