2 TEMMUZ 2020 PERŞEMBE

Bülent Acun

KERBELA’NIN SÖYLETTİKLERİ

Bülent Acun

Bugün 10 Muharrem, aman Allah'ım! Bir hiç uğruna nasıl şehit edilir Ehl-i Beyt'i muhterem.

***

Tarihimizin belki de en büyük sorunu. Ey! Ben Müslümanım! Onun ümmetindenim diyen, gafil! Hunharca katlettiğin kim? O bir Peygamber (a.s.) torunu.

***

Kerbela: Bize bizden olanların, bizden olmayanların bile veremeyeceği zararı verdiği büyük kırılma…

***

Kerbela öyle bir zulümdür ki, asla sığmaz âleme, öyle bir ihanettir ki kan ağlatır kaleme, öyle bir cinayettir ki takat yetmez kelama.

***

Öyle bir yürek yangınıdır ki Kerbela! Onu söndürmeye ne Fırat'ın gücü yeter ne de Dicle'nin…

***

“Küfeli'ler gibi gönüllerimiz Hz. Hüseyin(r.a.) ile olduğu halde, kılıçlarımız Yezid'den yana olursa” payımıza Kerbela düşer, başımıza şer bela düşer…

***

İnsanı helak eden şeylerin en başında onun bitmek tükenmek bilmeyen baş olma ihtirası gelir. Tarih, baş olayım derken başından olan ahmaklarla doludur.

***

Üç beş günlük valilik uğruna içine düşülen korkunç delilik, Dünya'yı kazanayım derken ahireti kaybetme tehlikesi, ahmaklığın dayanılmaz alçaklığı.

***

Alem-i İslam olarak Kerbela faciasını yeterince anlayamadığımız için, her dönemde gönül coğrafyamızda yeni Kerbela'lar yaşamaktan kurtulamıyoruz.

***

Uğursuz, meymenetsiz, bereketsiz, vicdansız, insafsız, gafil, haydut, zalim gül bahçemize dadandı. Bahçenin suyunu kesti, çiçekleri susuz bıraktığı yetmedi. En güzel gülleri dalından koparıp koparıp attı. O günden beri şol bahçe de bülbüller sustu. Asırlardır şakıyan o bülbüllerin yerinde baykuşlar ve kargalar ötüyor…

***

Ümmeti olduğu peygamberin, gözbebeği torununu, bir hiç uğruna hunharca katleden anlayış!
Aman Allah'ım ne yaman çelişki…

***

Cennet gençlerinin efendisinin dökülen kanı, katledilen canı, bir anda altüst etmeye yeter cihanı…

***

Kerbela bir akıl tutulması… Kerbela bir tarih kırılması… Kerbela gücün hakka kılıç çekmesi… Kerbela ruhun ölümü... Kerbela aşkın kan ağlayışı... Kerbela zalim insanın eşreften esfele savrularak yuvarlanışı...

***

Dünyaya düşkünlük, bütün taşkınlık ve şaşkınlıkların başıdır.

***

Bak Kerbela konuşuyor can kulağı ile dinle. İyi dinle de ne söylediğini anla. Hz. Hüseyin'i düşün. Onun hüznü ile bir ney gibi inle. İnlesin âlem senin mateminle. Sen mazlumla oldukça bütün beninle, yılma, yıkılma, üzülme, gevşeme Allah seninle.

***

Şehit edilişlerinin seneyi devriyesi münasebetiyle bütün Kerbela şehitlerini rahmetle anıyor,  onlar şahadetleri hütmetine Alem-i İslam'ın bütün keder ve acılardan kurtulmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

BÜLENT ACUN - TERCÜMEİHÂL

BÜLENT ACUN DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  694570

-