KIBRIS ETRAFINDA 2 GEMİYLE SONDAJA BAŞLIYORUZ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Önümüzdeki günlerde Kıbrıs etrafında 2 gemiyle sondaja başlıyoruz. O bölgede bizsiz bir şey yapılamayacağını uzaklardan gelenler de şirketleri de görsün' dedi.


KIBRIS ETRAFINDA 2 GEMİYLE SONDAJA BAŞLIYORUZ

"Kıbrıs milli davadır"

Aydın'da, iş dünyası toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dünyanın garip bir süreçten geçtiğini, bir tarafta ABD başta olmak üzere tek kutuplu politikalar izleyen ülkeler olduğu, diğer taraftan ticari savaşlar ve nükleer silahlarla ilgili gerginliklerin arttığını belirtti.

"Kıbrıs bizim için hem stratejik bir hedeftir, hem milli bir davadır" diyen Çavuşoğlu, "Aynı şekilde Ege ve Doğu Akdeniz, Kıbrıs etrafındaki hidrokarbon zenginlikleri bizim için stratejik hedeftir, milli konulardır. Hiçbir zaman Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye'nin haklarını çiğnetmedik, bundan sonra da çiğnetmeyiz” ifadelerine yer verdi.

Akdeniz'de Türkiyesiz hiçbir şey yapılamaz

“Önümüzdeki günlerde Kıbrıs etrafında iki gemiyle sondaja başlıyoruz. Eskiden Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırmalar yapıyordu. Şimdi bir platformumuz var. Alanya bölgesinde mart ayına kadar sondaj yapıyor. O bittikten sonra Kıbrıs'a gidecek. Yeni platformumuz da bugünlerde geldi geliyor. Karadeniz'e gidecekti, onu da oraya kaydırıyoruz ki o bölgede bizsiz bir şey yapılamayacağını o bölgeye uzaklardan gelenler de onların şirketleri de görsün” diyen Çavuşoğlu “Akdeniz'de Türkiyesiz hiçbir şey yapılamaz, buna müsaade etmeyiz" uyarısında bulundu.

Girişimci ve insani dış politika

Yeri geldiği zaman dik durmasının başarılması gerektiğine dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu; “Bugün, hamdolsun Türkiye diklenmeden, dik durmayı başaran bir ülkedir, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde. Biz tüm bu konuları içeren dış politikamızı şöyle tanımlıyoruz. Girişimci ve insani dış politika” değerlendirmesini yaptı. Çavuşoğlu, “Sadece kendi menfaatiniz için her yere giderseniz, kalıcı olmazsınız ama insani yardımlarınızla, kalkınma yardımlarınızla giderseniz en az gelişmiş ülkelerin haklarını savunursanız, mazlum ve mağdurların haklarını savunabilirseniz, onlara yardım elinizi ulaştırabilirseniz, o zaman itibarınız daha da fazla olur" dedi.

Rusya ile ilişkiler

Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesinin de Türkiye'nin yararına olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Batılıların bir NATO ülkesi olarak Rusya ile ilişki kurulmasını eleştirse de o NATO üyesi ülkelerin çoğunun Rusya ile daha iyi ilişkiler içinde olduğuna işaret etti.

Mevlüt Çavuşoğlu,"Biz bugün gaz ihtiyacımızın yüzde 50'sini Rusya'dan alıyoruz. Avrupa ülkelerinin bazıları yüzde 80, 90'ını alıyor. Son zamanlarda Trump'ın Almanya'ya yüklenmesinin sebebi de bu. Sen alırken iyi, ben stratejik ilişki kurduğum zaman ya da Türk Akımı inşa ettiğim zaman problem çıkıyor. Neden, hep çifte standart anlayışından kaynaklanıyor. Bu bölgede, bu coğrafya yaşıyorsa kriz yönetimini çok iyi başarmanız lazım. Biz Türkiye olarak bugün kriz yönetiminde dünyada en önemli aktörüz" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

  576092

-