26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

KÖRFEZ MEDYASINDA 'SEVAKİN' YALANLARI

Küresel ahtapotların ve Siyonistlerin Ortadoğu ve Afrika’da başlattıkları hükümetleri ve devlet başkanlarını devirme operasyonlarında son durak Sudan oldu. Sudan’da gerçekleştirilen darbenin yankıları sürüyor. Küresel sömürgecilerin bir başka hedefi ise Türkiye’nin Afrika ve Ortadoğu’daki etkinliğini durdurmak. Haçlıların binlerce yıldır süren kinlerinin yerli işbirlikçileri ise Körfezdeki kukla yönetimler. Körfez medyasının Türkiye'yi karalamak için kullandığı önemli ögelerden biri de Sudan’ın Kızıldeniz kıyısında yer alan Sevakin adası oldu.


KÖRFEZ MEDYASINDA 'SEVAKİN' YALANLARI

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Doğu ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü (DOAF) müdürü Doç. Dr. Enver Arpa; tam da bu konuyu enine boyuna inceleyen bir analiz yazısı kaleme aldı.   

Doç. Dr. Enver Arpa yazısında, “2011 yılında özgürlük ve değişim talepleriyle başlayan ve Arap Baharı olarak isimlendirilen dönemde Türkiye'nin Arap toplumlarının değişim yönündeki iradelerine saygı duyması, bu ülkelerde demokratik sürecin işletilmesini savunması, bazı otoriter Arap yönetimleri nezdinde bir kızgınlık doğurdu ve Türkiye'yi hedefe koymalarına sebep oldu. Özellikle Mısır'da demokratik bir seçimle işbaşına gelen Muhammed Mursi'nin askeri bir darbeyle cumhurbaşkanlığından indirilmesine karşı çıkması üzerine bu ülkeler, Türkiye'yi İhvancılara destek vermekle itham etmeye başladılar. Bu ülkelere ait medya kanallarında hemen her gün Türkiye aleyhinde yayınlar yapılıyor ve uydurma haberlerle Türk hükümeti karalanmaya çalışılıyor.” diyerek  Türkiye'ye yönelik kumpaslara dikkat çekti.

Arap medyası Türkiye düşmanlığını körüklüyor

“Öte yandan Türkiye'nin son yıllarda dini değerlere saygılı, muhafazakar bir yönetimle başarılı bir siyasal performans ortaya koyması, ortaya koyduğu bu performansla etkili bir bölgesel güç haline gelmesi, bu otoriter yönetimleri bir endişeye sürüklemiş bulunuyor. Zira bu tecrübenin, kendi ülkelerindeki demokratik talepleri canlandırmasından, İslami değerleri önceleyen oluşumları siyasal vitrine taşımasından endişe duyuyorlar.” ifadelerine yer veren Doç. Dr. Enver ARPA  “Sudan'da yaklaşık dört aydır sürmekte olan sokak gösterilerinde bu algı operasyonunun ilginç ve acımasız bir türüne şahit oluyoruz. Protestoların yaşandığı diğer Arap ülkelerinde Türkiye'nin yönetimlere karşı muhalefeti el altından desteklediğini iddia eden Türkiye karşıtı bu lobi, ilginç bir paradoksla Sudan'da göstericilere karşı yönetimi desteklediğini iddia ediyor. değerlendirmesinde bulundu.

Sömürgeciler Türkiye'nin etkinliğinden korkuyor

“Bazı Körfez ülkelerinin başını çektiği Türkiye karşıtı bu cephenin, yazılı ve görsel medya, sosyal medya vb. gibi, elindeki tüm imkanlarla Türkiye'nin Arap toplumları nezdindeki itibarını zedelemeye çalıştığına şahit oluyoruz. Protesto eylemlerinin yaşanmakta olduğu ülkelerde Türkiye'nin İhvancıları el altından desteklediğini, kargaşa çıkarmaya çalıştığını iddia eden bazı odaklar, Türkiye'yi ötekileştirmeye, halkın gözünden düşürmeye çalışmaktalar. İfadelerine yer veren” Arpa, “Sudan'da yaklaşık dört aydır sürmekte olan sokak gösterilerinde bu algı operasyonunun ilginç ve acımasız bir türüne şahit oluyoruz. Protestoların yaşandığı diğer Arap ülkelerinde Türkiye'nin yönetimlere karşı muhalefeti el altından desteklediğini iddia eden Türkiye karşıtı bu lobi, ilginç bir paradoksla Sudan'da göstericilere karşı yönetimi desteklediğini iddia ediyor. Zira Sudan'da Ömer el-Beşir yönetimi ortaya koyduğu icraatlarla halktan büyük bir tepki çekti ve iktidardan indirildi. Burada Türkiye'nin tepki duyulan el-Beşir yönetimiyle işbirliği içerisinde gösterilmesi onların bu amacına daha uygun düşüyor. Bu yüzden Türkiye'nin el-Beşir yönetimine silah desteği sağladığı, göz yaşartıcı bombalar gönderdiği, bunların göstericilere karşı kullanıldığı ve gösterilerde ölenlerin bu silahlarla öldürüldüğü yönünde yalan haberler servis edildi” bilgilerini kaleme aldı.

Sevakin Adası manipülasyonların kurbanı oldu

“Sahte gaz bidonları ve göz yaşartıcı gaz bombası kalıpları üzerine Türk firmalarının isimleri yapıştırılarak broşürler hazırlandı ve halka dağıtıldı. Bu tezvirat o derece ileriye taşındı ki Ömer el-Beşir yönetimine askeri destek götüren Türk uçaklarının Portsudan semalarında Amerikan uçakları tarafından engellendiği dahi iddia edildi.”bilgilerini kaleme alan ve Bu süreçte Türkiye'yi karalamak için kullanılan önemli ögelerden biri de Sudan'ın Kızıldeniz kıyısında yer alan Sevakin adası oldu.” diyen Doç. Dr. Enver Arpa, “Sevakin, dünyaca ünlü mercan kayalıkları üzerine inşa edilmiş, karayla arasında yaklaşık 50 metre mesafe bulunan küçük bir ada. Sudan'ın Portsudan şehrinin 48 km uzağında yer alan Sevakin ilçesinde bulunan bu küçük ada, İngilizlerin Sudan'ı işgal ettiği döneme kadar stratejik öneme sahip bir liman kasabası idi. Süveyş-Yemen arasında yolculuk yapan gemiler bu limana uğrayarak lojistik destek alıyorlardı. Cidde'nin karşı yakasında yer alan Sevakin Adası, Hicaz'a giden hacılar için de önemli bir lojistik merkezi olmasının yanı sıra Mekke ve Medine'nin korunması hususunda da önemli merkezlerden biriydi. Osmanlı Devleti, bu limanı fethederek mübarek beldelerin savunmasını buradan sağlamaya çalışmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz

  045235

-