26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

KÜFFAR VE ONA HİZMET EDEN BİR DAHA İSTANBUL’U ALAMAZ

Kainatın Efendisi Hazreti Muhammed’in (s.a.v) müjdesine mazhar olmuş bir kutlu şehirdir İstanbul. Müslümanlar  İstanbul’u İslam topraklarına katmak için sayısız sefer düzenlemişti. Lakin bu kutlu fethe, İstanbul’un manevi fatihi Akşemseddin hazretlerinin rahle-i tedrisinden geçmiş Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed erişebildi. O gün bugündür Müslümanların manevi şehirlerinden olan İstanbul, İslam’ın hizmetinde.


KÜFFAR VE ONA HİZMET EDEN BİR DAHA İSTANBUL’U ALAMAZ
‘Letüftehanne'l Kostantıniyyete, ve le ni'mel emrü zâlike'l emr, ve le ni'mel ceyşü zâlike'l ceyş'
(İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur)

YENİSÖZ HABER MERKEZİ

PEYGAMBERİMİZİN MÜJDESİNE MAZHAR OLAN ŞEHİR

Dünyaya adalet ve güvenin tesisini kurmak ve İslam'ı yaymak için seferlerden seferlere koşan Osmanlı Devleti, bu kutlu zaferi taçlandırmak için İstanbul'u fethetmek istiyordu. Çünkü İstanbul, Kainatın Efendisi Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (s.a.v) “Letüftehanne'l Kostantıniyyete, ve le ni'mel emrü zâlike'l emr, ve le ni'mel ceyşü zâlike'l ceyş” (İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur) müjdesine mazhar olmuştu.

SULTAN MEHMED KUTLU ŞEHİR İSTANBUL'U FETHETTİ

İslam davasının neferi olan Osmanlı Devleti'nin 21 yaşındaki padişahı Sultan Mehmed, Peygamberimizin (s.a.v) müjdelediği komutan ve asker olmak için ordusuyla Bizans surlarına dayandı. Anadolu'nun İslam'ın yayılmasında büyük emek sahibi olan büyük alim Akşemseddin hazretlerinin rahle-i tedrisatından geçen Sultan Mehmed, 53 gün süren kuşatmanın sonunda 29 Mayıs 1453'te İstanbul'u fethederek İslam topraklarına kattı. Ve İstanbul o günden sonra Müslümanların manevi şehirlerinden biri oldu ve Allah'ın izniyle böyle de kalacak.

İNŞALLAH AYASOFYA YENİDEN İBADETE AÇILACAK

Fetihten sonra komutanları, askerleri ve hocası Akşemseddin hazretleriyle şehre giren Fatih Sultan Mehmed'in yaptığı ilk işlerden biri Hıristiyan dünyasının sembolü olan Ayasofya'ya cami'ye dönüştürmek olmuştur. Cumhuriyet kurulduktan sonra müzeye dönüştürülen mabed, İnşaallah yeniden ibadete açılır.

ALLAH (c.c) SENDEN RAZI OLSUN İSTANBUL'UN MANEVİ ‘FATİH'İ

Göynük'te yaşadığı dönemde Fatih Sultan Mehmet'in fetih hazırlıkları yaptığı haberi üzerine Edirne'ye giden Hazreti Akşemseddin, İstanbul'un fethine katılarak padişahın yanında bulundu. Sultan Mehmet'in "O benim hocamdır. Şehrin manevi fatihidir" dediği, fetihten sonra Ayasofya'da kılınan cuma namazında ilk hutbeyi okuyan Akşemseddin, İstanbul'da bulunan Eyyüp Sultan'ın kabrini de bulduktan sonra Göynük'e döndü ve 1459'da burada Hakk'a yürüdü. Akşemseddin vefatının 560'ıncı yılında yad ediliyor.

Yorum Yaz

  508547

-