26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

KÜRESEL GÜÇLERİNE MAT OLMASI YAKINDIR

Doğu Akdeniz’de Kıbrıs çevresindeki tabii enerji kaynaklarına hakim olmak isteyen bölgesel ve küresel güç odakları zaman zaman hamle yapsa da, Akdeniz gazının tek hakimi olmak isteyen Türkiye, bölgede arama yapan tek devlet. Geçtiğimiz günlerde yapılan Mavi Vatan Taktik Tatbikatı’yla da Karadeniz, Ege ve Akdeniz’in hakimi olduğunu gösteren Türkiye, Akdeniz’de oynanan satrançta yaptığı hamleyle ‘şah’ dedi.


KÜRESEL GÜÇLERİNE MAT OLMASI YAKINDIR

Türkiye, ‘Mavi Vatan Taktik Tatbikatı'yla Akdeniz'de kurulan satranç oyununda şah hamlesini yaptı

GÖZLER DOĞU AKDENİZ'E ÇEVRİLDİ

Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs çevresindeki 3,3 trilyon dolar tutarındaki petrol, hidrokarbon ve doğalgaz rezervinden oluşan tabii kaynaklar, bölgede bulunan güçlerin yakın bir tarihte üzerinde yoğunlaşacağı bir mevzu olacak. Bu konuda açıklamalarda bulunan Araştırmacı tarihçi Ahmet Sefa Özkaya, “Suriye'de yavaş yavaş “son” görünmeye başladı. Bunun akabinde, artık küresel güçlerin de dikkatlerini Doğu Akdeniz'e kaydıracak” dedi.

TÜRKİYE'Yİ YOK SAYMAYA ÇALIŞIYORLAR

Geçtiğimiz günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Kıbrıs ile ilgili “Ada'daki garantörlük sisteminin çağdaş bir sistem olmadığını ve değişmesi gerekiyor” açıklaması teorimizi doğruladığını belirten Sefa Özkaya, “Doğu Akdeniz'e kıyıdaş olan Mısır, İsrail ve Filistin Kahire'de toplandı. Türkiye'nin Filistin'e verdiği bütün uluslararası desteğe rağmen masaya davet edilmemesi, Türkiye'yi Doğu Akdeniz coğrafyasında yok saymalarının bir yansımasıdır” ifadesini kullandı.

BÖLGEDE ARAMA YAPAN TEK DEVLET

Bu meyanda, bölgede tabii kaynak araması yapan bir tek devletin Türkiye olduğunu söyleyen Özkaya, “Garantörlük statüsünün tartışmaya açılmaya çalışıldığı bu dönemde, Fatih Sondaj Gemisi ile tabii kaynak aramaya devam eden Türkiye, şimdilerde bu gemiye ikincisini eklemek üzere. Bu da Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki satranç tahtasında, pek çok engele rağmen sabırla iddiasını sürdürmekte ve hamlelerini yapmakta olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ HARBE HAZIR

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük tatbikatlarından biri olan Mavi Vatan Taktik Tatbikatı, Doğu Akdeniz'deki tedbir hareketinin bir parçası olarak planlanmış, başta Deniz Kuvvetleri olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin “harbe hazırlık” konusundaki kabiliyetini ortaya koymak amacıyla icraya hazırlanmıştır.

AKADEMİK ARAŞTIRMA MERKEZİ KURDUK

Gözden kaçmasına rağmen, 6 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde Doğu Akdeniz Oşinografi ve Limnoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Doğu Akdeniz stratejisi üzerine eğilmesi gereken Türkiye için bu merkezin açılması, akademik anlamda çok önemli bir gelişme. Çünkü Türkiye'de bu bölgeyle akademik anlamda ilgilenecek bir merkezin kurulması, gerektiğinde rapor hazırlaması ve akademik danışmanlık yapması anlamına geliyor.

 

Yorum Yaz

  302124

-