KÜRESEL ŞİRKETLER DÜNYAYI SÖMÜRÜYOR

Siyonistlerin ABD merkezli küresel şirketlerinin 'vergi oyununda' sona yaklaşıldı. Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi dünya internet devi şirketler dünyayı adeta sömürüyor, internetten kuşattıkları ülkelere bir kuruş vergi vermiyorlar. Sadece ABD’ye vergi veriyor. Ahtapotun kolları gibi kuşattıkları ülkelerde milyarlarca dolar reklam gelirlerini de iç eden küresel sömürgeciler, dünyada kendilerine çıkacak rakipleri de çökertiyor. OECD ülkeleri, 1 trilyon dolara yaklaşan vergi kaçakçılığına dur demek için harekete geçti.


KÜRESEL ŞİRKETLER DÜNYAYI SÖMÜRÜYOR

Küresel şirketler vergi düzenlemeleri ihlal ediyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma-Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, kısaca "GAFA" olarak adlandırılan Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi internet devlerinin vergilendirilebilmesini 2020'nin sonuna kadar yasal netliğe kavuşturacaklarını belirterek, "Bundan sonra gelişmekte olan ülkeler toplayamadıkları vergileri toplamaya başlayacak" dedi.

Angel Gurria, uluslararası vergi düzenlemeleri konusunda Fransa, Almanya, ABD ve Türkiye gibi ülkelerin maliye bakanları başta olmak üzere herkesin bu sorunun OECD düzeyinde çözülmesini istediğini ifade ederek, "Biz de üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Ülkeleri hortumluyorlar hükümetler çaresiz

Teşkilatı tarafından hazırlanan ve çok uluslu şirketlerin, sınır ötesi işlemlerde vergi düzenlemelerini ihlal etmesinin önüne geçmeyi hedefleyen Matrah Aşındırma ve Kâr Kaydırma (MAKA-BEPS Base Erosion and Profit Shifting) Eylem Planı'nın bir numaralı aksiyonu olan "dijital ekonominin vergilendirilmesini" politik bir "çetin ceviz" olarak değerlendiren Gurria, "Bu yılın geri kalanında 8 ay var. Gelecek yıl 12 ay daha var. Üzerinde çalışıyoruz ve kuşkusuz bitireceğiz. Dünya ekonomileri, toplumları ve ülkeleri bir araya gelerek aynı kriterlerin nasıl ele alınacağına dair bir anlaşma yapmak zorunda. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Çok zor ve karmaşık… Ancak çok fazla ilerleme kaydediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

‘2020'nin sonuna kadar yasal netliğe kavuşturacağız'

MAKA'nın tamamlanmasıyla kısaca "GAFA" olarak adlandırılan Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi internet devlerinin vergilendirilebilmesini 2020'nin sonuna kadar yasal netliğe kavuşturacaklarını belirten Gurria,  Vergi gelirlerinde mağdur ülkelerin yıllık kaybının 500 milyar dolara aştığına dikkat çekti.  

Eylem planı kapsamında oluşturulacak yasal zeminle, çok uluslu şirketlerin karlarını, "vergi cennetlerine" kaydırmasının önüne geçilebileceği ve bu şirketlerin adil olarak vergi yükünü paylaşacağı belirtiliyor.

G20 ülkelerinin çağrısı üzerine OECD tarafından hazırlanan MAKA Eylem Planı'nın son halinin, bu yıl Japonya'da yapılacak G20 Zirvesi'ne sunulması bekleniyor.

Yorum Yaz

  835749

-