13 KASIM 2019 ÇARŞAMBA

KURT KOCAYINCA DALGASI BÖYLE GEÇİLİR

Çad, Yahudi baron Rockefeller’in bu yılbaşında satışa çıkardığı Exxon Mobil’e 76 milyar dolar ceza kesti. ABD ise BP’ye 20, Volkswagen’e 15, Deutsche Bank’a 14 milyar dolar ceza keserken, AB’de Apple’a 13 milyar avro ceza kesmişti. Filipinler lideri DuteRTE’den ABD yönetimine ne misilleme geldi. “Hadi beni devirin” diyerek meydan okuyan Duterte, batının maskesini yırtmaya devam etti. Öte yandan Rusya, Suriye’ye kalıcı iskâna yönelik tapu derdine düştü. ABD ise 3. Dünya Savaşı’nı Ruysa ile yapacağını iddia etti.


KURT KOCAYINCA DALGASI BÖYLE GEÇİLİR

Yeni Söz \ Haber Merkezi

ÇAD AMERİKA'YI NAKAVT ETTİ
14 milyon nüfusu ve 34 milyar dolar GSHS olan Orta Afrika ülkesi Çad, Siyonist Rockefeller'e ait Exxon Mobil'e dünya tarihinin en büyük para cezasını kesti. Eski Fransız sömürgesi olan Çad'ın 76 milyar dolarlık cezası tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Exxon Mobil'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Uzun süreli ticaretimizin devam edebilmesi için uygun kanunlar olması gerekiyor” denilerek geçiştirildi. Petrol fiyatlarının aşırı derece düşmesi nedeniyle ekonomik kriz yaşan Çad'ın iki, aydır memur maaşlarını ödeyemediği ileri sürüldü.

EXXON MOBIL BU CEZAYI ÖDER Mİ?
Kontrol etmek veya kriz çıkarmak için batılı şirketlere ceza, Asyalı şirketlere ise sabotaj yapmaya başlayan ABD, kendi açtığı yolda fena yakalandı. Yorumcular artık cezalara katlanma sırasının ABD'ye geldiğini dile getirirken, kesilen cezanın ödenip ödenmeyeceği de merak konusu oldu. Mobil'in sahibi Rockefeller ise 2014 Eylül'ünde petrol sektöründen çekileceğini açıklamış, geçtiğimiz Mart ayında ise Mobil'i satışa çıkardığını duyurmuştu. Rocekfeller'in bu satış duyurusunu 150 yıllık geçmişe küfreder bir açıklama ile yapması şaşkınlığa yol açmıştı.

RUSYA: SURİYE'DE KALICIYIZ

Esed rejimi ile Rusya arasında imzalanan Hmeymim anlaşması, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da 449 milletvekilinden 446'sının oyuyla kabul edildi. Anlaşmaya göre Rusya Lazkiye'de yer alan Hmeymim Üssü'ne süresiz olarak yerleşecek. Anlaşmaya 12 Ekimde parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde de onay vermesine kesin gözüyle bakılıyor. Rusya savuma komitesi başkanı Viktor Ozerov, anlaşmanın “süresiz” olmasının Rusya'nın 'Suriye hükümeti ile birlikte terörle sonsuza kadar mücadele edeceği' anlamına gelmediğini söyledi. Açıklama Rusya'nın Esed dışındaki seçeneklerle de çalışamaya hazır olduğu şeklinde yorumlandı. 

KİM BU EXXON MOBIL?

Exxon ve Mobil firmalarının 1999 yılında birleşmesi ile oluşan Exxon Mobil şirketi 50 dolayında rafinesi ve 42 bin servis istasyonuna sahip bir petrol devi. Merkezi ABD'nin iç savaş provasında hedef seçtiği ve bağımsızlık yanlısı Texsas'ta bulunan şirketin yarım trilyon dolar cirosu ve 80 bin çalışanı bulunuyor. 

yenisoz kupur

DUTERTE'DEN ABD'YE: HADİ BENİ DEVİRİN

Uyuşturucu baronları ile mücadelesinde ABD'nin uyuşturu tacirlerinden yana olmasına sinirlenen Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Obama'ya 'O...çocuğu ve cehenneme kadar yolun var' gibi ifadelerle tepki göstermişti. İktidara gelişinin 100'ncü gününde bir konuşma yapan Duterte CIA kendisine yönelik hamlesini ifşa etti ve ABD'ye “Hadi beni devirin” diyerek meydan okudu. “Bize paspas muamelesi yapamazsınız. Aksi halde buna pişman olursunuz” diyen Duterte, “Söylediklerinize dikkat edin. Aksi halde Filipinler'i kaybedersiniz” diyerek batıyı uyardı. Batıya “uyuşturucu çetelerinden yana olacağına olup beni eleştirmek yerine BM soruşturma açın” dedi. 

DuteRTE: ABD hadi beni devir!

Devlet Başkanı DuteRTE, başkanlık koltuğunda 100. gününün sonunda yaptığı konuşmada, ABD yönetimine “Hadi beni devirin” diyerek meydan okudu.

DuteRTE, “Bize paspas muamelesi yapamazsınız. Aksi halde buna pişman olursunuz.” diyerek ABD yönetiminin kendisine yönelik eleştirilerine karşılık vermeyi sürdürdü. Konuşmasında “Söylediklerinize dikkat edin. Aksi halde Filipinler'i kaybedersiniz” ifadesini kullanan DuteRTE, ABD'nin Filipinler'in uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına karşı uyguladığı politikayı eleştirmesi yerine BM'deki büyükelçisi vasıtasıyla soruşturma açmasını tavsiye etti.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına (CIA) yönelik açıklamalarda da bulunan DuteRTE, “Beni CIA vasıtasıyla devirmek mi istiyorsunuz? Cesaretiniz varsa deneyin. Şerefimi, hayatımı ve başkanlığımı hiçe saymış biriyim. Başıma ne gelirse gelsin kaderden başka bir şey değildir. Eğer devrileceksem, bu da başkanlığımın bir parçasıdır" şeklinde konuştu.

Dehşet senaryosu

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Mark Milley, ABD'nin Rusya ile ‘ölümcül ve hızlı' bir savaşa gireceğini savunarak 3. Dünya Savaşı'nın kaçınılmaz olduğunu belirtti. Mark Milley, ulus devletler arasında büyük bir savaşın “neredeyse garanti” olduğunu söyledi. Tümgeneral William Hix ise ABD Ordusu'nun Kore'den bugüne dek görülmemiş bir şiddete hazırlanması çağrısında bulundu.

dehset senaryosu

ABD ve Rusya'nın tehlikeli restleşmesinden hemen sonra ABD Ordu Birliği'nin Washington'da Geleceğin Ordusu panelinde kıyamet senaryoları konuşuldu. ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Mark Milley, toplantıda ulus devletler arasında büyük bir savaşın “neredeyse garanti" olduğunu söyledi. General Milley, bunun daha önce misli görülmemiş bir savaş olacağını çünkü ABD'nin alışkın olduğu uydu teknolojisi olmaksızın siber savaş ve sıcak çatışma içinde olacağını söyledi. Milley'nin açıklamaları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'daki her şehirde nükleer kıyamete karşı tatbikat yapılması talimatı vermesinden sonra geldi. Moskova yönetimi, ABD'nin Suriye rejim güçlerini vurması halinde ABD uçaklarını düşüreceğine yönelik Washington'ı uyarmıştı.

‘Biz güçlüyken meydan okunuyor''
General Milley, askeri birliklerin, karmaşık şehir savaşlarında görev almaya hazır olması gerektiğini de savundu. Rusya'nın meydan okumasından rahatsızlığını dile getiren Milley, “Biz şu anda hazırken, bize meydan okunuyor. Eğer amaç savaşa engel olmaksa, ordumuz ve milletimiz hazır olmak zorunda" ifadelerini kullandı. Milley, daha üst düzey hava kuvvetleriyle mücadele ediyor olma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydederek, deniz, hava ve kara kuvvetlerinin daha yakın bir çalışma içinde olmaları gerektiğini belirtti.

Kore'den beri görülmemiş şiddet
Toplantıda konuşan Tümgeneral William Hix ise, Çin, ABD ve Rusya arasında artan gerilime işaret ederek uyarılarda bulundu. Hix, Çin ve Rusya'nın ordularının teknolojik açıdan oldukça ileride olduğunu belirterek, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, “ABD Ordusu'nun Kore'den bugüne görmediği şiddete" hazır olması gerektiğini söyledi.

Hix, “Yakın gelecekte
konvansiyonel bir savaş oldukça ölümcül ve hızlı olacaktır ve biz kronometreye sahip olmayacağız. Olayların hızı, muhtemelen bizim insani becerilerimizi zorlayacak. Uzak gelecekte makinelerin karar verebilme hızı, insanın baş edebilme yetisini zorlayacak ve insan ve makine arasında yeni ilişkiler gelişmesini gerektirecek" dedi.

En saldırgan devlet Rusya Orduda operasyon, planlama
ve eğitimden sorumlu özel kalem yardımcısı Korgeneral Joseph Anderson, “askeri rekabette agresif hareket eden modern ulus-devletler" olarak en büyük tehditlerinin Rusya olduğunu söyledi. Ordunun üst düzey generalleri, ABD'nin savaş hazırlığında çağ ötesi silah sistemleri geliştirdiğini de doğruladı.

09-YS-SYF01-r

 

Yorum Yaz

  633482

-