21 EYLÜL 2018 CUMA

LEFKOŞE’DEKİ FETÖ’CÜLERE KİM OPERASYON YAPACAK?

Ciddiyetle yürütülen FETÖ davalarını sulandırmak, teröristlerle mücadele eden hakim, savcı ve diğer isimleri itibarsızlaştırıp tasfiye ettirmek için kripto elemanlarını kullanan FETÖ’nün bir oyunu daha bozuldu.


LEFKOŞE’DEKİ FETÖ’CÜLERE KİM OPERASYON YAPACAK?

Yeni Söz Özel Haber

Talip Atalay'ın, Türkiye'nin KKTC'deki görevlileri içinde yuvalanmış ve henüz operasyon yapılmamış bazı kriptoların hedefinde olduğu ortaya çıktı. Savcılık, FETÖ üyeliği suçlamasıyla 10 Temmuz'da gözaltına alınan KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay hakkında “FETÖ'cü olmadığı için kovuşturmaya yer olmadığı” kararını verdi. Yeni Söz'ün, 16 Nisan'daki skandal tavırları ile gündeme getirdiği Lefkoşe Büyükelçisi Derya Kanbay'ın bu hadisenin neresinde olduğu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin KKTC'deki çalışanları hakkında işlem yapmak için daha neyi beklediği merak konusu oldu.

BAŞSAVCILIK: ATALAY'IN FETÖ İLE BAĞI YOK

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 10 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alınıp, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Din İşleri Başkanı Talip Atalay için “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildi. Kararda; Talip Atalay'ın ByLock listesinde yer almadığı, FETÖ bağlantılı dernek ve sendikalara üye olmadığı, Bank Asya'da hesap açtırma hareketinin bulunmadığı, soruşturmada bilgisine başvurulan şahitlerin Atalay'ın FETÖ'yü sürekli kınadığını anlattığı belirtildi.

İHBAR BÜYÜKELÇİLİKTEN YAPILMIŞ

Savcı İhsan Doğan'ın yürüttüğü soruşma evrakında, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay'ın hakkındaki ihbarın Türkiye Cumhuriyeti'nin dış misyonu tarafından Dışişleri Bakanlığı'na, Dışişleri Bakanlığı'dan ise Adalet Bakanlığı'na iletildiği belirtiliyor. FETÖ'cülerle mücadele edenleri FETÖ'cü göstererek FETÖ soruşturmalarını sulandırmak için kripto teröristler ya da İslam düşmanı dış misyon çalışanlarınca yapılan bu yalan ihbarın hesabının sorulup sorulmayacağı merak ediliyor. İtibarı ile oynanarak mağdur edilen Atalay'ın hukuki haklarını arayacağı ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağı dile getirildi.

KKTC'DE NELER OLUYOR?

Savcılığın takipsizlik kararı, Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer'in, 7 Ağustos'ta yazdığı “Bu büyükelçi hâlâ neden görevde” başlıklı yazısını akıllara getirdi. Özer yazısında, Türkiye'nin Lefkoşe Büyükelçisi'nin 16 Nisan referandumundaki skandal tavrına ve KKTC'deki kripto FETÖ'cülere dikkat çekmiş, “KKTC'de FETÖ'cülere operasyon yapılması şöyle dursun, KKTC'de görevli ama bunlarla iş tutmayan vatanseverleri tasfiye etmek için Türkiye'den gelen FETÖ listelerinin altına FETÖ'cü olmayanların adını ekleyerek tasfiye etmeye çalıştıklarını konuşuyorlar” uyarısında bulunmuştu.  Buna rağmen Dışişleri Bakanlığı Lefkoşe misyonuna yönelik hiçbir inceleme başlatmamıştı.

 

 

Yorum Yaz

  953170

-