12 AĞUSTOS 2020 ÇARŞAMBA

LİBYA'DA, KÖLE PAZARI KURULDU

Uzun yıllar Kaddafi’nin idare ettiği Libya’dan gelen son haberler, insan olmanın mazide kaldığını söyletecek kadar acıklı. Zengin neft kaynaklarını ele geçirmek için Kaddafi’nin ‘diktatör’ olduğunu ileri sürerek Fransa ve ardından ABD’nin bombaladığı Libya’da köle pazarı kurulduğu ve insanların 400 dolardan başlayan bedellerle satıldığı belgelendi. Kaddafi’ye günahı kadar sevmeyenlerin bile, “Keşke Kaddafi kalsaydı” der hale geldiği Libya’yı üçe-beşe bölmek için DAEŞ ve CIA ajanı eski General Hafteri destekleyerek her yeri yerle bir eden batı ise ülkeye “demokrasi” getirdiğini söylüyor.


LİBYA'DA, KÖLE PAZARI KURULDU

Yeni Söz Haber Merkezi

BİR DİKTATÖR GİTTİ BİN DİKTATÖR GELDİ

1969'da darbeyle iktidara gelip, 42 yıl boyunca Libya'yı yöneten Kaddafi'yi, 2011 yılında deviren ve kendi halkına linç ettiren Fransa ve ABD'nin başını çektiği NATO'nun iç savaşa sürüklediği Libya'da köle pazarları da kurulmaya başladı. Libya'da kurulan köle pazarını çeken CNN International televizyonu, haberinde açık artırmada satılan insanların görüntülerine yer verdi.

400 DOLARA İRİ YARI ERKEK

Köleleştirilen mazlumların sadece Libyalı da olmadığı çevre ülkelerden kaçırılan kişilerinde bulunduğu görüldü. Pazarda satılığa çıkartılan yakalanıp köle yapılmış insanlar 400 dolardan başlayan fiyatlarla satılırken, görüntülerde bir kölenin Nijeryalı olduğu duyuluyor. Satışa çıkarılan insana, “Çiftlik işleri için iri yarı büyük erkek” sözleriyle müşteri aranıyor.

KÖLELER BÜYÜK KORKU İÇİNDE

Libya'nın Trablus şehrine girerek görüntüleri kaydeden CNN International ekibi, gizlice kaydettikleri kamera kayıtlarında açık artırmayı gözler önüne serdi. Köle satışında en fazla parayı veren köleyi satın alıyor. Köle pazarında daha önce açık artırmada satılan iki köleyle konuşan CNN International muhabirleri, “Köleler büyük bir travma yaşıyor. Konuştuğumuz iki köle çok korkuyordu ve herkesten şüpheleniyordu. Köle pazarında satılanların çoğu Nijerya, Mali, Gana, Nijer gibi ülkelerden gelen göçmenler” diyor.

YAPTIKLARINI TEŞHİR EDİYORLAR

Sınırsız ihtiyaç, bol taksit, ağır çalışma, az para dayatması ile köleleştirip asgari ücrete mahkûm edilen insanlardan daha acıklı kimseler ise Afrika ve Asya ülkelerinde çalıştırılıyor. Bangladeş'te bir ay boşunca günde 14 saat çalıştırılan bir çocuk ayda sadece 6, bir kadın sadece 13, bir erkek ise sadece 15 dolar kazanırken, dünyanın dört bir yanından kaçırılan insanlar ya evde zorla çalışmaya tabi tutuluyor yahut seks kölesi gibi amaçlarla batıda köle olarak kullanılıyor. Kaçırılan çocukların ise tecavüze uğradığı ve organlarının çalındığı biliniyor.

16-YS-SYF01-r-page-001

 

  1. Libya’yı böyle özgürleştirdiler.....onların özgürlük anlayışı budur, böyledir....özgürlük kendilerine çalışır.....hizmetlerine mahsustur.....

Yorum Yaz

  826359

-