23 ŞUBAT 2020 PAZAR

MACRON’U 'İSLÂMOFOBİ' SARDI


MACRON’U 'İSLÂMOFOBİ' SARDI

İslam bütün dünyada her geçen gün daha büyük bir hızla yayılıyor.  Kendi papazlarının uydurdukları dinler inandırıcılığını kaybederken, insanların ruh aleminde büyük bir boşluğa yol açması nedeniyle batıl inanç sistemleri çöküşte. İnsanların düştüğü inanç boşluğunu ise İslam inancı hızla dolduruyor. Bu da tüm batı dünyasında adeta islâmofobiye dönüştü.

Macron ,İslam'ın Fransa'da yayılmasından korkuyor'

Sarı yeleklilerin sebebi olan sorunlara çözüm bulmak ve taleplerine yanıt vermek için ülke çapında düzenlediği "ulusal müzakere" toplantılarının ardından Elysee Sarayı'nda 2,5 saat süren basın toplantısı gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un son açıklamaları da tam da bu meseleyi gözler önüne seriyor. Macron "Siyasal İslam'ın her çeşidiyle, mezhepçilikle, cumhuriyetimizle bağı kesen her şeye karşı daha sert olacağız, çünkü bunlar milleti bir arada tutma konusunda bir tehdit oluşturuyor." dedi. Akla zarar açıklamalardan anlaşılıyor ki; Fransa'da İslam'ın hızla yayılması, körelmiş zihniyetleri çok korkutmuşa benziyor.

Fransa cayır cayır yanıyor Macron yetersiz kalıyor 

"Ulusal müzakere" toplantılarında laiklik meselesinin gündeme geldiğine işaret eden Macron, 1905 laiklik yasasının, etkili bir yasa olduğunu ve ülkede uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini savundu. Ülkenin göçmen politikasının yeniden inşa edilmesinin gerektiğini savunan Macron, Avrupa'nın da bu konuda iş birliğini güçlendirmesi ve bu çerçevede Schengen bölgesine ilişkin yeni çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Ermeni meselesini de kaşıyan Macron, diğer batı ülkelerinde de en üst seviyeye çıkan göçmen düşmanlığını ve Müslümanlara yönelik nefret söylemlerini destekleyen açıklamalarını sürdürüyor.

Macron Fransa'da Müslümanların çoğalmasından rahatsız

Ülkede yasalara uymayan okul ve dernekleri kapattıklarını belirten Macron; "Aslında laiklikten bahsettiğimiz zaman gerçekten laiklik üzerine konuşmuyoruz. Ülkede bazı mahallelerde yerleşen mezhepçilikten bahsediyoruz. Bir din adına siyasi bir proje yürüten ve cumhuriyetimizle bağını kesmeye çalışan siyasal İslam'dan bahsediyoruz. Bu konuda hükümetten taviz vermemesini istedim" dedi. Yurtdışından gelen fonların kontrolünün güçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Macron, içine düştüğü korkuyu dile getirdi.

Yorum Yaz

  403850

-