26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

MAHREMİYETİNİ KAMUSALLAŞTIRMA

Sosyal medya ve dijital ortamlar özellikle çocuklar için potansiyel tehlike. Çocuk istismarcılarının ve kötü niyetli kişilerin ağından çocuklarımızı korumak için ailelerin rolü çok önemli diyen Sosyal medya uzmanı Erarslan, “Çocuğumuz sosyal medya ve dijital dünyadaki izlerini takip etmeliyiz. Kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını da asla paylaşmamalıyız” dedi.


MAHREMİYETİNİ KAMUSALLAŞTIRMA

Çocuklarınızın kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını sosyal ağlarda paylaşmayın

ANNE BABA ÇOÇUKLARLA MUHAKKAK YAKIN İLİŞKİ KURMALI

Aileleri sanal ortamdaki tehlikelere karşı dikkatli olmaya çağıran uzmanlar, ebeveynlerden çocuklarının internette ve sosyal medyada neler yaptıklarını iyi takip etmelerini önerdi. Sosyal İletişim Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan, "Türkiye'de 55 milyon kişi sosyal ağları kullanıyor. Bu çok büyük bir rakam.  Ebeveynlerin çocuklarla yakın ilişki kurması çok önemli. Çocuğumuz sosyal medya ve dijital dünyadaki izlerini takip etmeliyiz” dedi. Sosyal medya artık kriminal iletişim aracı olduğunu belirten Eraslan, “Çocuklarımızın kriminal saat dilimi olan 02.00-05.00 arasında sosyal ağlarda kimlerle görüştüğünü bilmeliyiz çünkü kötü niyetli kişiler, aynı yaştaymış gibi yaparak çocuğumuzu kandırıyor" diye konuştu.

İNTERNET GEÇMİŞİNİ SİLİYORSA DİKKAT ETMEK LAZIM

Sosyal ağlarda konum paylaşımının dahi yapılmaması gerektiğini vurgulayan Eraslan, "Çocuklarımızın kişisel bilgilerini, fotoğraflarını asla paylaşmamalıyız. Burada Japon aile modelini öneriyorum. Japon aile modelinde mahremiyet ön plandadır. Aile kendi kişisel bilgi ve özellikleri ile fotoğraflarını paylaşmaz. Sosyal medyada mahremiyet önemli. Mahremin kamusallaşmasıyla istismarın önü açılıyor. Çocuk istismarcılarının büyük bir çoğunluğu sosyal medyadan besleniyor" dedi. “Çocuklarımızın internet geçmişini de kontrol edelim” diyen Eraslan, “Sürekli internet geçmişi silen bir çocuk istenmeyen yerlerde geziyor olabilir. Çocukları gerçek dünyadan da koparmamalıyız” ifadesini kullandı.

MEDYA OKUR-YAZARLIĞI ÖNEMLİ

Milli Eğitim Bakanlığına da önemli görevlerin düştüğünü belirten Eraslan, "Medya okur-yazarlığı dersinin güncellenmesini şiddetle öneriyorum. Cumhurbaşkanlığımıza bağlı sosyal medya izleme merkezi kurulmalıdır. ABD'de sosyal medyayla ilgili 8, İngiltere de 3 ayrı yapı var" dedi.

FİLTRELEME YAPILMASI ŞART

Edİrne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, ailelerin çocuklarının güvenli internet kullanması için önlemler alması gerektiğini belirtti. Kurt, "Anne, babalar çocuğun kullanabileceği interneti, girebileceği siteleri belirleyebiliyor. Seçici programlardan bunu filtreleyebiliyorlar. Çocuğun girdiği siteleri ve kullandığı programları takip etmekte fayda var" önerisinde bulundu.

Yorum Yaz

  716262

-