13 KASIM 2019 ÇARŞAMBA

MALAZGİRT ZAFERİ'NE GÖRKEMLİ KUTLAMA

Bitlis'in Ahlat ve Muş'un Malazgirt ilçelerinde, Malazgirt Zaferi'nin 948. yılının daha görkemli kutlanması için son hazırlıklar yapılıyor. Bir hafta sürecek kutlama törenlerine Başkan Recep Tayyip Erdoğan katılacak.


MALAZGİRT ZAFERİ'NE GÖRKEMLİ KUTLAMA

Türklerin Anadolu'ya girişinin kapısı ve "Anadolu'nun tapusu" olarak nitelendirilen Ahlat'ta, Malazgirt Zaferi kutlamaları için son hazırlıklar yapılıyor.

Selçuklu Sultanlı Alparslan'ın 1071 yılının 26 Ağustos Cuma günü 50 bin kişilik ordusuyla 300 bin kişilik Bizans ordusunu tarihi yenilgiye uğrattığı Malazgirt ovasında tarih yeniden canlandırılacak. Çarho mevkisindeki "1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı" ve yaklaşık 30 kıl çadırın kurulacağı 400 dönümlük alanda, yağlı ve karakucak güreşleri, okçuluk yarışmaları ve atlı okçuluk faaliyetlerinin yapılacağı bölümler oluşturuluyor.

Törenlere Başkan Erdoğan yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'nin her yerinden binlerce kişinin katılacağı etkinliklerin yapılacağı Danişmentgazi Mahallesi'ndeki 70 bin metrekarelik alanda, giriş kontrol ünitesi, 250 otobüslük otopark, ikram kontrol alanı, tuvalet, şadırvan, giriş takı, 250 metre uzunluğunda fetih yolu, namazgah, 100 bin kişilik merasim ve hitabet alanı, protokol dinlenme yeri, 8 helikopter pisti ve protokol otoparkı inşa ediliyor.

Ahlat ve Malazgirt Türklerin Anadolu'ya giriş kapısı

Dünyadaki üç "Kubbet-ül İslam"dan biri olan Ahlat, Malazgirt ruhunun yeniden yaşatılması için 3 gün boyunca birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Sultan Alparslan'ın Türklere Anadolu'nun kapılarını açtığı Malazgirt'te de etkinliklerinin yapılacağı "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı"nda hummalı çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

Devletin birliği ve bütünlüğünü hep beraber yaşayacağız

Ahlat Belediye Başkanı Abdülalim Mümtaz Çoban, yaptığı açıklamada, geçen yıl binlerce kişiyi ağırladıkları "1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı"nda çalışmaların büyük oranda tamamlandığını söyledi. Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın da 19-25 Ağustos'ta ilçe merkezindeki Zafer Anıtı ve Kale Parkı'nda çocuk ve gençler için etkinlikler hazırladıklarını söyledi.

Okçular Vakfı'nın destekleriyle düzenlenecek etkinlikler kapsamında ilçede konserlerin de verileceği, 26 Ağustos'a kadar ilçede bir festival havası oluşacağı bildirildi.

Yorum Yaz

  716461

-