29 EYLÜL 2020 SALI

MECLİS 'BATI'DAKİ İSLAM DÜŞMANLIĞINI' İNCELEYECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu son toplantısında, 'Batı Ülkelerinde İslam Düşmanlığı İnceleme Alt Komisyonu' kurulmasına karar verdi.


MECLİS 'BATI'DAKİ İSLAM DÜŞMANLIĞINI' İNCELEYECEK

Komisyonun bu kararı Güneydoğu'daki sokağa çıkma yasakları ve çatışma ortamının incelenmesini talep eden muhalefetin eleştirilerine neden oldu.

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu başkanlığında önceki gün toplanan komisyonda, kurulacak alt komisyonlarla ilgili kararlar alındı.

Yeneroğlu önlerindeki takvim kapsamında önceliklerinin çocuk haklarıyla ilgili bir alt komisyon ve "Batı Ülkelerinde İslam Düşmanlığı İnceleme Alt Komisyonu" kurulması olduğunu söyledi.

CHP'li üyeler ise başta Diyarbakır'daki sokağa çıkma yasakları ve çatışma ortamının incelenmesi olmak üzere kendilerinin de çeşitli önergeleri olduğunu, bunların da gündeme getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ancak komisyon başkanı itirazları kabul etmedi.

Tutanaklara da yansıyan tartışmalar sırasında komisyonun CHP'li Üyesi Fikri Sağlar, "İnsan Hakları Komisyonu, bizim haklarımızı çiğneyerek işe başlıyorsa bu komisyondan bir şey çıkmaz arkadaşlar" derken, Yeneroğlu, komisyon gündeminin başkan tarafından belirleneceğini söyledi.

'Dışarıda 6 milyon insanımız var'

Yeneroğlu, 'İslam düşmanlığı'nı inceleyecek alt komisyonunun gerekçesini açıklarken Avrupa'da yaşayan Müslümanların hedef olduğu yasaklara değinerek "Bizim dışarıda 6 milyon insanımız var, Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan 20 milyon Müslüman var" dedi ve bunlarla ilgili de Meclis'in ciddi sorumlulukları olduğunu savundu.

Yeneroğlu komisyonlarda geçmişte "İslam düşmanlığının temel sebepleri ve yargı, yürütme ve yasama nezdindeki sonuçları ele alınmadığı için bu konuyla ilgili bir önerinin karara bağlanmasının Meclis itibarı açısından çok faydalı ve uluslararası boyutu itibarıyla da önemli" olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Yorum Yaz

  989111

-