23 OCAK 2020 PERŞEMBE

Zihni Çakır

MHP VE HDP ŞİDDETTEN, CHP KAOSTAN BESLENİYOR!

Zihni Çakır

AK Parti'nin 7 Haziran'daki oy oranını yüzde 1-2 ler oranında arttırdığı, CHP'nin yüzde 1-1,5 oranında bir fazlaya ulaştığı MHP ve HDP'deki kaybın ise paralel yaşandığı görülüyor.

Milletvekili aday listelerine yönelik bihsassa AK Parti üzrinde yoğunlaşan “kaos” beklentisi boşa çıktı.

MHP listesinin önceden basına servis edilmesi, yaşanması muhtemel “şok”u da kontrole almaya yaradı galiba.

CHP derseniz; yüzde 25-28 marjının üzeri potansiyel vaadeden çizgiye sahip olmadığı için içe dönük tartışmalar hiç bitmiyor. Liste tartışması da olağanlaştı bu partide.

Terör örgütünün legalize edilmiş uzantısı HDP'ye gelince!

Emir ve talimatları Kandil'den alıp istişare mercii Avrupa'nın derin koridorlarıyla sınırlı bu partinin listeleri, yine bildiğiniz gibi! Örgütün emir ve talimatlarını mensubiyet saiki içinde harfiyen uygulayacak isimlerden müteşekkil.

‘Türkiye Partisi' makyajını BAYRAK döktü

Türkiye partisi olma söylemi de ülkenin dört bir yanında düzenlenen teröre lanet mitinglerinde Türk Bayrağı taşınmasını “ırkçılık” iddiasıyla reddediklerinde çöktü. O söylemin küçük bir esintide bile uçup gidecek kadar kalitesiz makyaj malzemesi olduğu anlaşıldı.

Bu fotoğrafla gideceğiz 1 Kasım'daki Yeniden Seçim sandığına. Anket şirketlerinin verileri birer birer gelmeye başladı. Şu ana kadarki verilerin genel ortalamasında AK Parti ve CHP'de oy artışı gözlenirken, MHP ve HDP'nin oy kaybı yaşadığı tesbit ediliyor.

AK Parti'nin 7 Haziran'daki oy oranını yüzde 1-2 ler oranında arttırdığı, CHP'nin yüzde 1-1,5 oranında bir fazlaya ulaştığı MHP ve HDP'deki kaybın ise paralel yaşandığı görülüyor.

MHP ve HDP birbirini besliyor!

Eldeki bilimsel veriler ışaığında, terörün şiddetine göre oy oranları değişkenlik gösteren MHP ve HDP'nin aslında birbirine zıt değil birbirini tamamlayan partiler olduğunu söylemememizde hiçbir sakınca yok.

HDP-PKK ilişkisinin yarattığı kan ve şiddet ortamı, bunu siyasi kazanca çeviren MHP oylarını arttırırken, PKK ve HDP'nin kan ve şiddet yoluyla yürüttüğü AK Parti düşmanlığı, AK Parti ve Erdoğan karşıtlarını bu HDP'ye yönlendiriyor. Haliyle MHP ve HDP'nin oyları ya birlikte yükseliyor ya birlikte düşüyor.

AK Parti güven ve istikrar...

AK Parti'nin oy oranınındaki artışı tetikleyen en önemli unsurun, güven ve istikrar beklentisi olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenledir ki, seçim hükümeti kurulmadan önce yüzde 38-39 aralığına kadar inen bu parti oyları, Tuğrul Türkeş ve Yalçın Topçu'nun da dahil olduğu seçim hükümetinin kurulması ve güven ve istikrar atmosferinin oluşması ile birlikte yükselişe geçti. AK Parti'ye oy vereceğini beyan eden deneklerin, şu anki genel anket ortalamalarında yüzde 42-43 bandını görmesi, gerek piyasaların gerekse siyasetin güven ve istikrarı erken satın alması şeklinde değerlendirilebilir.

CHP kaostan besleniyor

CHP'nin oy artışı ise kaosa dayanıyor. Kaos yükseldikçe, Türkiye'de sistemsel revizyon tartışmaları ön plana çıktıkça seküler kesim, statüko yanlıları bu partiye yöneliyor.

İlginç olan oy geçişkenliği noktasında CHP tabanının önceliğinin MHP ve HDP olması. AK Parti tabanındaki oy geçişkenliğinde önceliği MHP oluştururken, MHP tabanındaki oy geçişkenliğinde de öncelik CHP; ikinci sırada AK Parti. HDP'ye oy verenlerin geçişkenliğinin hesaplamalarında da dikkat çekici olan ilk tercihin CHP olması.

Bütün bu veriler, AK Partinin tek başına iktidar hesabı için önemli. Seçim meydanlarında kullanılacak söylemden seçim vaadlerinin tesbitine kadar birçok açıdan bu veriler referans alınacaktır.

Halka temastan kasıt sadece cadde ve sokaklarda gördüğünüze dokunmak değil. Öyle olsaydı, sayın Hasan Celal Güzel'in o boğarcasına sarılmaları onu iktidara taşırdı.

 

 

ZİHNİ ÇAKIR - TERCÜMEİHÂL

ZİHNİ ÇAKIR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  963928

-