1 EKİM 2020 PERŞEMBE

MİKROFON ÇEŞİTLERİ VE EN ÇOK ÖNERİLEN KABLOSUZ MİKROFONLAR


MİKROFON ÇEŞİTLERİ VE EN ÇOK ÖNERİLEN KABLOSUZ MİKROFONLAR

Mikrofon

Mikrofon, elektrik enerjisi akımının aracılığıyla oluşan sesi uzakta veya yakında bulunan bir alıcı cihaza ulaşımını sağlayan bir araç olarak tanımlanmaktadır. Mikrofonlar algıladıkları sesi önce mekanik enerjisine, daha sonra elektrik enerjisine (dijital bilgiye) dönüşümünü sağlayarak bununla birlikte her türlü ses kullanım durumlarında kullanılan aygıttır. Elektro akustik olarak kullanımlara kolaylık sağlayan bu cihazlar ses dalga özelliklerine göre sinyal gerilimi akımı sağladığından dolayı hoparlör donanımını bu yönde tamamlayan bir unsur olmaktadır. Mikrofonlar zorlu koşullarda, uzun turnelerde, sunumlarda ve sanatçı performanslarında tercih edilen güçlü ses çıkışı performansı sağlayan müzik sistem elemanlarındandır. Mikrofonlar yön özellikleri bakımından her yöne (omnidirectional) ile çift yöne (bidirectional) ve tek yöne (unidirectional) olarak 3 farklı yön özelliğinde bulunmaktadır. Mikrofonların yapım teknikleri içerisinde piezo-elektrik, elektromanyetik, elektrostatik ve kapasitif prensip özelliklerinde teknik uygulama çalışmaları ortaya konulmuştur. Açma kapama düğmesi, yönsel özelliği, frekans aralığı performans seçeneği, hassasiyet oranları, empedans değerleri, geçiş tepkisi, dip gürültü oranı, maksimum ses basınç seviyesi ve çevreden gelen sesleri mikrofona yansıtmayarak engellemesi özellikleriyle mikrofonlar geniş bir talep ağı oluşturmuşlardır. Genel amaçlı olarak kullanılan bu mikrofonlar kategorilerine göre farklı özellikleri bünyelerinde barındırır. Ses sistemi cihazlarından olan mikrofonlar hayatımızın birçok alanında kullanım alan ve amaçlarına göre fonksiyonel bazda bizlere hizmet vermekte olup bunlar; cami, okul, kafe, bar, müzik seslendirmelerinde, sunumlarda, video içerik üretimlerinde, haber ve spor bülteni çalışmalarında, röportaj faaliyetlerinde, stüdyolarda, programlarda, konserlerde diğer eğlence ve organizasyon merkezlerinden olan balo, düğün, konferans, toplantı ve tiyatro salonlarında iletişimin genele yayılmasını sağlayarak insan yaşamını kolaylaştıran ve çok yararlı olan ses sistemi ekipmanlarındandır.

Mikrofon Çeşitleri İçin: 

 

Kablosuz Mikrofon

Kablosuz mikrofon, telsiz mikrofon olarak da adlandırılan bu mikrofon gelişen teknolojiyle ve ihtiyaçların çeşitlenmesiyle birlikte hayatımızın birçok alanında bizlere oldukça yardımcı olmaktadır. Kablosuz mikrofonları kendi içerisinde 2 farklı özelliğe ayrılmakta olup bunlar uhf ve vhf band donanımına sahip olan mikrofonlar olarak adlandırılmaktadırlar. Telsiz mikrofonlar için önemli bir nokta da frekans bandı aralığıdır. Kullanım alanı ve ihtiyacınıza göre temin edilecek olan telsiz mikrofonların frekans aralığı özellikleri, çekim gücü seviyesi ve özellikleri, çalışma süresi özelliklerine dikkat edilerek alınması oldukça önemlidir. Vhf band açılımı (Very High Frequency) olan bu band 30 MHz hız özelliğinden başlayarak 300 Mhz hız değer özelliğine kadar ulaşabilen frekans aralığındadır. Metre değeri bazında incelediğimizde ise 2 ile 10 metre mesafe menzil aralığında bir radyo frekans değerine sahiptir. Vhf telsiz mikrofonların bize sunduğu pratik ve fonksiyonel avantaj çözümleri kısa ve orta frekans değeri dalgalarında oluşan ve bu yönde dışarıdan gelen gürültü etkenlerini azaltarak en alt seviyelere indirgemesidir. Diğer tarftan eğer yüksek performanslı ürünlerin kullanımına gerek duyulmadığı kullanım alanlarında uygun fiyat seçeneklerine sahip olan Vhf telsiz kablosuz mikrofon modelleri tercih edilebilmektedir. Uhf band açılımı (Ultra High Frequency) band olan bu özelliğe sahip mikrofon modelleri vhf frekans değeri aralıklarının sona erdiği yani bittiği anda ve alanda devreye girerek bu yönde ihtiyaçlara çözümler üretmektedirler. Bu alan değeri 300 MHz ile 3GHz frekans değeri aralığını kapsamaktadır. Uhf band özelliğinde olan mikrofonlar dış ortamdan çevreden gelen gürültü etkenler yani atmosferde oluşan sesler vhf donanım özellikli telsiz mikrofonlara göre daha az seviyelerdedir. Tüm bu fonksiyonel ve üst seviye performanslardan dolayı uhf telsiz kablosuz mikrofonlar mikrofonlar hassas olarak adlandırılan daha profesyonel çalışmalarda kullanılmak için bu yönde oldukça yaygın ve uygun bir ürün özellikli modeldir. Uhf band mikrofon modelleri, vhf band mikrofon modellerine göre yüksek performans değerlerine sahip olarak ses yalıtım özellikleri, çekim menzili özellikleri bakımından da ön plana çıkan mikrofon türüdür. Kablosuz mikrofonlar kendi içerisinde el, yaka ve headset (kafa) mikrofonu olarak şarjlı ve pilli seçeneklerle alıcı ve verici cihaz kombinasyonlarıyla birlikte farklı kullanım alanlarına ve amaçlarına göre hizmet vermektedirler.

Kablosuz Mikrofonlar İçin: 

Mikrofon Fiyatları

Mikrofon fiyatları, konusunda markaların ürün üretimindeki aşamalarına kalite, el işçiliği, ham madde ve bileşenlerindeki farklı özelliklerine, yapı ve teknik özelliklerine göre maliyetleri yani fiyatları etkilemektedir. Marka ve model değerlerine göre farklı fiyat ve performans seçenekleri sunan kablosuz mikrofonlar kullanıcılarının ihtiyaçlarına kullanım amaçlarına karşılıklar vermektedir. Mikrofonları genel çerçevede incelediğimizde geniş bir kullanım ağı ve çeşidi olduğu için arz-talep dengesine göre belirlenen fiyatlarda; artan ve azalan, al ve üst fiyat dengeleriyle her bütçeye uygun mikrofon modelleri bulunabilmesi olanağı mümkün olmaktadır. Temin edilecek olan mikrofonların yapı ve teknik özellikleri hakkında bir araştırma yaparak veya bu konuda uzman ekiplerden, bilgi alınarak istenilen ürünlere ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanabileceği şekilde kablolu veya kablosuz mikrofon modelleri olarak erişilebilmektedir. Garanti avantajları sunan güvenilir firma ve tedarikçiler aracılığıyla kullanım ihtiyacı duyulan ürünlere rahat ve güvenli bir şekilde temini sağlanarak sahip olunabilir. Sağlıcakla ve müzikle kalmanız dileğiyle.

Yorum Yaz

  785155

-