14 AĞUSTOS 2020 CUMA

Fahri Sarrafoğlu

MİMARİSİ “TEK” YAPAN KİŞİ “TEK”

Fahri Sarrafoğlu

 İstanbul Sirkeci'de bulunan “Büyük Postane'nin karşısındaki” caminin iki özelliği var. Birincisi bu cami diğer camilerden farklı  “tektir”, ikincisi yapan kişi mimarın da ömrü boyunca yaptığı “iki camiden biridir” ve bu mimarımızın soyadı da “Tek”dir… İlginç değil mi?

Sirkeci'deki Büyük Postane'nin hemen arkasında bulunan ufak caminin iki özelliği var. Orijinali Fatih Sultan Mehmet zamanında 1473 yılında Hoca Hobyar tarafından yaptırılmıştır. Sonradan zamanla harap olan cami, postane inşaatı sırasında yıktırılmış, yerine Postane'nin de mimarı olan Vedat Tek Bey tarafından kariyerinin tek camisi olan bu Suriye camileri esintili yapıyı 1907 yılında yapmıştır. Minaresi özellikle İstanbul camilerinin hiçbirine benzemeyecek denli Suriye kökenli durmaktadır.

VEDAT BEYİN  YAPTIĞI İKİ CAMİDEN BİRİ

Hobyar(aslı Hubyar) Camii. Bu Caminin en önemli özelliği ise Mimar Vedat TEK Bey, yapmış olduğu 1907 yılında yapılan “TEK CAMİ” olması ve mimari tarzının da farklı olması. Minaresi “Suriye Mimarisi” denen bir tarzda yapılmıştır. Zariftir, manevi atmosferi çok farklıdır. Diğer yaptığı cami ise Erenköy İstasyon Camii, Sultan II. Abdülhamid'in Ticaret ve Ziraat Nazırı Mustafa Zihni Paşa tarafından Erenköy'de (1900-1904) yaptırılmıştır. İç yazıları hattat Sami Efendi tarafından yazılmıştır. Mimarı Vedat Tek'tir.

Vedat Tek Kimdir?

Mehmet Vedat Tek (1873, İstanbul – 1942, İstanbul), Türk mimar. 20. yüzyılın başlarındaki çalışmalarıyla tanınmakta ve Birinci Ulusal Mimarlık Akımı'nın Mimar Kemalettin Bey ile birlikte en önde gelen iki isminden biridir.

Türkiye'nin formel eğitim görmüş ilk Türk mimarı olarak tanınır. Sirkeci Büyük Postane'den Ankara'da İkinci Meclis binası ve Ankara Palas'a; Kastamonu Hükümet Konağı'ndan Haydarpaşa Vapur İskelesi'ne kadar Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarının pek çok önemli yapısına imza atmıştır.

Sanayi Nefise Mektebi'nin ilk Türk hocalarından biridir. Şair ve bestekâr Leyla Saz Hanım'ın oğludur. 1942 yılında İstanbul'da öldü. Edirnekapı Şehitliği'ne defnedilmiştir.

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  616026

-